Vai liķieris ārstam ir korupcija?

Sabiedrībā iestājies drūmo rudens vakaru un iesnu laiks. Kārtējo reizi Latvijas klimats pierāda, ka cilvēka imūnsistēma nav šķērslis dažādām infekcijām.

Sabiedrībā iestājies drūmo rudens vakaru un iesnu laiks. Kārtējo reizi Latvijas klimats pierāda, ka cilvēka imūnsistēma nav šķērslis dažādām infekcijām. Tomēr veselības aprūpes sistēma liekas vēl slimāka nekā tās pacienti.
Valdības un mediķu diskusija par medicīnas nozares akūti sāpīgākajiem jautājumiem izskatās arvien bezcerīgāka. Nākamajā nedēļā būs 1.novembris, kad anesteziologi gatavi sākt darbu uz pusslodzi, tādējādi paralizējot daudzu medicīnas iestāžu darbu. Kamēr mediķi vēlas augstāku dzīves līmeni, valdība - pārmaiņas veselības aprūpes sistēmā. Vai mediķu vēlme saņemt tūlītēju algas palielinājumu ir pamatota? Iespējams, ka jā, jo politiķi ir meistarīgi algas palielināšanas solītāji, tomēr pienāk kārtējais termiņš un - atkal nekā. Turklāt tas notiek laikā, kad aiz kalniem nav pašvaldību vēlēšanas. Domāju, ka varas partijas nav ieinteresētas saņemt protesta balsojumu no vēlētājiem, kas piedzīvos gan morālas, gan fiziskas sāpes, nesaņemot medicīnisko palīdzību. Šajā situācijā nelīdzēs premjera Induļa Emša "izcilā" polemika, ar ko viņš īpaši izcēlās pagājušās nedēļas vidū.
Kur sākas korupcija?
Starptautiskās pretkorupcijas organizācijas "Transparency International" veidotajā korupcijas uztveres indeksā Latvija minēta kā otra korumpētākā valsts Eiropas Savienībā (ES). Kā uzsver korupcijas pārzinātāji un zinātāji, "kukulis" vairs sen nav tikai nauda aploksnē, bet gan atsevišķas likumu korekcijas un valsts konkursu rezultāti par labu vienam vai otram uzņēmumam. Iespējams, ka Latvijā veidojas jauni korupcijas veidi, kas ir ar plašāku izdomu, nevis brutāla naudas vai īpašumu nodošana par attiecīgu valsts amatpersonas pakalpojumu.
Latvijas sabiedrības problēma ir nepilnīga izpratne par korupcijas parādību. Iedzīvotāji par korupcijas perēkli uzskata politiķus un bagātas biznesa struktūras, tomēr ļaunuma sakne ir pašā sabiedrības attieksmē un rīcībā, pašiem veicinot korupcijas izaugsmi valstī. Pa vecāku naudu izremontētas skolas telpas, šokolāde ierēdnim vai liķieris ārstam, kas tas ir - nesavtīga pateicība vai pirmais solis uz korupciju? Arī šīs dāvanas var dāvināt un pieņemt kā īstenu pateicību, bet var arī būt uzspiestas no dāvanu saņēmēju puses. Šādās situācijās vissvarīgākais ir rīkoties, ņemot vērā savus uzskatus, nevis pakļauties formulai - kā dara citi, darīšu arī es. Balstoties uz šo pieņēmumu, sabiedrībā zeļ un plaukst korupcija.
Tabakas dūmu mākonī
Smēķēšana ir ļoti liels Latvijas sabiedrības netikums. Protams, daļa sabiedrības to neuzskata par netikumu un turpina bendēt savu un citu cilvēku veselību. Saeimas atbalstītā Pasaules Veselības organizācijas konvencija par tabakas kontroli paredz striktus ierobežojums smēķēšanas vietām un aizliegumu tabakas reklāmai. Kā zinām, dažādi smēķēšanas ierobežojumi Latvijā nav nekas jauns. Vairākās pašvaldībās jau ir šāda prakse.
Ja alkohola lietošanas aizliegums sabiedriskās vietās ir vairāk simbolisks un audzinoša rakstura pasākums, tad smēķēšanas ierobežošanai ir praktisks segums. Ja dzīvojam demokrātiskā valstī, kur galvenais princips ir cilvēka tiesības, protams, kamēr tās neieietekmē cita indivīda tiesības, tad smēķēšanas ierobežošana ir svarīgs aspekts. Tādējādi tie, kas vēlas smēķēt, lai bauda šo prieku tur, kur tas neietekmē nesmēķētāju veselību. Iespējams, ka nākotnē smēķētājiem piedāvās speciālas kabīnes tabakas baudīšanai, tādējādi atbrīvojot no šā netikuma sabiedriskas vietas. Domāju, ka smēķēšanas ierobežošana ir nepieciešama, tomēr nevajadzētu pārcensties ar nepārdomātām iestrādēm, kas neļautu sodīt smēķēšanas ierobežojumu pārkāpējus.
Pašvaldību vēlēšanas gaidot
Tuvojas pašvaldību vēlēšanas. Pašvaldību teritoriāli administratīvā reforma ir palikusi pusceļā, par to dažiem pašvaldību vadītājiem ir neviltots prieks, tādēļ nākamgad pašvaldību deputātus vēlēsim pa vecam. Tuvojoties 2005.gada vēlēšanām, parādās jaunas idejas, kā arī nereālas fantāzijas par to, kādai jābūt vēlēšanu procedūrai. Jau pirms neilga laika rezonansi guva priekšlikums par procentuālās barjeras ieviešanu pašvaldību vēlēšanās. Pagājušajā nedēļā Rīgas domes priekšsēdētājs Gundars Bojārs piedāvāja ieviest tiešas pilsētu vadītāju vēlēšanas septiņās Latvijas lielākajās pilsētās. Protams, tiešas vēlēšanas ir populārs sauklis, jo sabiedrība atbalsta šādu pieeju, atliek vien minēt ideju par tiešām Valsts prezidenta vēlēšanām.
Kamēr diskusija risinās ap pašvaldību vēlēšanām, ir skaidrs, ka pavasarī balsosim tāpat kā iepriekš, jo vairs nav laika ieviest jauninājumus vēlēšanu norisē. Domāju, ka procentuālas barjeras ieviešana pašvaldību vēlēšanās ir novēlots etaps, jo šāds process bija vajadzīgs jau pirms vairākiem gadiem. Dažādu uz vēlēšanām izveidotu un atklāti populistisku partiju laiks iet uz beigām. Es ceru, ka Latvijas vēlētājs kļūst arvien izglītotāks vēlēšanu procesā, tādēļ politiski sadrumstalotu pašvaldību skaits samazināsies.

Citu datumu laikraksti

 • Nezina, pa kuru laiku aizskrējusi dzīve

  Veclaicenietis Viktors Plaums zina, kāda vērtība ir smagam un grūtam darbam, cik salda garša ir maizes kumosam.Veclaicenietis Viktors Plaums zina,...

 • Mudina bērnus lasīt grāmatas

  Lai veicinātu bērnu lasītprieku un vēlmi apmeklēt Jaunalūksnes pagasta Kolberģa bibliotēku, tajā rīko interesantus lasīšanas maratonus.Lai veicinātu...

 • Kaķi un suņi vairs nedrīkst ceļot bez pasēm

  Suņu un kaķu īpašniekiem, kas kopā ar mīluli uz kādu Eiropas Savienības dalībvalsti dosies pēc 1.oktobra, uz robežas vajadzēs uzrādīt ne tikai savu,...

 • Divas taisnības - viena vēsture

  Pagājušajā nedēļā bija vairāki politiski sabiedriski notikumi. Pēkšņās premjera Induļa Emša problēmas ar veselību neietekmēja Latvijas politikas...

 • Sāk ganīties pirmās gaļas šķirnes govis

  Gaujienas pagasta zemniekam Andrim Jegorovam atvestas gaļas šķirnes baltas, melnas un brūnas govis, kas turpmāk ganīsies Ziemeļgaujas ielejā un...

 • Rīko Rudens balli un savdabīgu loteriju

  Gandrīz 200 ilzeniešu sestdien tikās Rudens ballē, kur lustējās, saņēma pateicību no pagasta padomes un piedalījās loterijā, kurai laimestus bija...