Vai novada vadītāju vajadzētu vēlēt iedzīvotājiem?

Ainārs Zelčs, mākslinieks
Tā ir aplama
iedoma
Manuprāt, šī lieta ir pacelta, lai stiprinātu Ušakovu. Tā ir aplama iedoma. Kādi gan iedzīvotāji? Pirmkārt, tiem būtu jābūt tikai pilsoņiem. Domniekiem to izdarīt būtu vislabāk un vispareizāk. Citādāk domes lietai vispār jāpārvelk svītra, kam tad tā vajadzīga? Tā mēs varētu aplūkot ikvienu jautājumu, jo kas tad notiktu, ja mums būtu jālemj par visiem jautājumiem? Tāpēc mēs arī ievēlam domniekus, lai tālāk viņi vēlētu mūsu vietā. Pat senos laikos tautas izlēma, kuri cilvēki apspriedīs sarežģītos jautājumus, un uzticējās viņiem. Lemt ir smags un grūts darbs.
Uzskatu, ka šo variantu noteikti ir piespēlējis Ušakovs, taču es to neatbalstītu arī tad, ja kāds cits to būtu ieteicis. Kādēļ gan mums tad vispār ir vajadzīgi priekšstāvji? Tad jau tam visam jāvelk pāri strīpa un jāļauj par visu balsot pilsoņiem. Sāktos propaganda, un cilvēki tik un tā būtu neapmierināti.
Nesen tauta sāka gudri spriedelēt, vai tautai būtu jāievēl prezidents. Es uzreiz iebildu, jo mūsu Satversme paredz, ka Valsts prezidentu ievēl Saeima, un tā ir vispareizākā kārtība. Nav ko censties uzlabot to, kas jau ir labs.
Ne šoka, ne haosa jau nebūtu. “Šoks” vispār ir vārds, kurš apzīmē to, ka cilvēks ir bezmaz vai bezsamaņas stāvoklī. Nemaz tik bieži tātad šokā mēs nemaz neesam. Haoss ir juceklis, kad nav pilnīgi nekādas kārtības, bet šīs lietas dēļ tāds juceklis nemaz neizceltos. Rastos gan nevajadzīgi sarežģījumi, un neko labu tas nedotu. Vajag rīkoties un darīt tur, kur tiešām vajag rīkoties un darīt, nevis tur, kur viss tāpat jau labi darbojas un ir sava kārtība. Ievēlot deputātus, mēs viņiem ļaujam savā vietā lemt. Ja tā nebūtu, tad jau nebūtu nepieciešamas deputātu, tautas priekšstāvju, vēlēšanas. Tad gan iestātos liels juceklis.

Vija Puzule, bijusī Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētaja

Daudziem ir pilnīgi vienalga
Domāju, ka nē. Lai arī dzīvojam mazpilsētā, mēs tomēr pārāk maz cits citu pazīstam. Cilvēkam, kuru ievēl par novada vadītāju, būtu jābūt spēcīgam politiķim, tur nebūtu vietas vienkārši cilvēkam no ielas bez zināšanām.
Arī tad, ja doma ir atļaut iedzīvotājiem balsot par domes izvēlētiem kandidātiem, būtu jāmaina likumdošana. Tas nav tik vienkārši.
Mēs neesam tam gatavi, un starp iedzīvotājiem noteikti sāktos dažādas nesaskaņas. Būtu arī propaganda. Mums ir ļoti mazs iedzīvotāju skaits, un nebūtu lietderīgi pūst burbuļus no vienas puses uz otru. Šāds lēmums sašķeltu sabiedrību.
Tas, ka cilvēkiem šķiet, ka tādā veidā cilvēki justos tuvāki politiskām nozarēm, gluži nav taisnība. Paskatieties uz aptaujām – daudziem cilvēkiem ir pilnīgi vienalga, kas tiek ievēlēts. Viņi tikai vēlāk sūdzas par to, kas viņiem nepatīk.
Politika tomēr ir netīra spēle, un tajā nevajadzētu uzturēties ilgi. Esmu priecīga, kad politikā iesaistās jaunieši, jo viņi ienes jaunas vēsmas, taču, manuprāt, tur nebūtu jāuzturas ilgstoši. Jaunieši ar savu skatījumu un idealizāciju var ko mainīt.
Tas, kas notiek Rīgā, notiek arī te, tikai miniatūrā. Notiek lobēšana, un viss tiek saskaņots un sarunāts ar “lielajām haizivīm”. Tā ir noticis vienmēr! Tie, kas neorientējas politikā, ir tie, kuri tikai paceļ vai nepaceļ to roku. Sabiedrība tā darbojās visu laiku, visā pasaulē. Jau kopš senseniem laikiem pasaule tiek pārdalīta.
Esmu runājusi ar skolēniem, kuri strādā Eiropas Parlamentā. Arī tur tas notiek. Visur notiek pārdales, jo arī te ir ko dalīt. Tiem, kuri visu laiku pārmet, es ieteiktu tikt tur. Tiec tur, pamēģini un tad saki! Jebkuram cilvēkam tagad ir iespēja tur tikt un paskatīties, kā tad tur ir, vai tiešām vari ņemt ar to “lielo zelta karoti”, kā daudziem šķiet.

Raimonds Lapacinskis, snovborda sacensību rīkotājs

Būtu vairāk jāreklamējas
Man ir gūti atbildēt, bet es te tā padomāju un secinu - domnieki jau paši zina, kam atdot savu balsi, šā vai tā cilvēks atdos balsi sev izdevīgam kandidātam, kas atbalstīs atkal viņu pašu, kad būs nepieciešams. Tas ir tas pats, kas ikdienā: tu palīdzi man, es palīdzu tev. Droši, ka domē viņiem līdzīgi notiek, tikai tā palīdzības joma jau ir plašāka.
Vai tas ir jādara iedzīvotājiem, man grūti pateikt, ja domnieki dara savu pienākumu no sirds un godprātīgi, viņi noteikti paši zina šim amatam vispiemērotāko kandidātu, bet, ja balss tiek dota par sev izdevīgiem līgumiem un samaksu, tad viss ir vējā. Ievēlot “novada galvu”, domniekiem būtu jādomā par visa novada labumu, nevis tikai par kādas grupas interešu izvirzīšanu. Ir skumji, ja tas nenotiek godīgu mērķu labā, bet caur kaut kādām manipulācijām.
Ja iedzīvotāji iebalsotu novada domes vadītāju, plusi noteikti būtu tajā ziņā, ka viņiem būtu vairāk jāreklamējas plašākā sabiedrībā pašiem individuāli, ar saviem labajiem darbiem un idejām, ar savu labo sirdi un dvēseli. Cilvēks jau neapjauzdams pats jūt, no kura strāvo labā enerģija, kurš ir godprātīgs, kurš ne. Mēs visi kopā noteikti visvairāk balsu atdotu tam vislabākajam!
Iespējams mīnuss būtu tāds, ka tam kandidātam, kuram būtu pieejams vairāk naudas, resursu un pazīšanās, tas būtu biežāk redzams un dzirdams. Tas ir tas pats, kas redzams politiskajās reklāmās televīzijā. Bet pie vienādiem noteikumiem visi būtu vienlīdzīgi, taču tad būtu cītīgi jāseko līdzi, kā kurš reklamējas, un jādod iespēja arī tiem, kuriem nebūtu tik daudz līdzekļu reklāmai. Skaļas reklāmas jau ir tikai tāds karkass, zem kura kaut kam arī jābūt.
Kā sacīt jāsaka, godprātību, cieņu un mīlestību pret tautu par naudu tomēr nenopirksi!

Citu datumu laikraksti

 • Notiks tradicionālais slēpojums

  Alūksnes novada ziemas sporta centrā „Mežinieki” 2.martā notiks tradicionālais slēpojums „Alūksne 2013”. Šīm sacensībām rit jau trešais gadu desmits,...

 • Horoskopi

  22. – 28.februārisAuns Brīvdienas tiks pavadītas jaukā ģimeniskā atmosfērā. Var nākties darīt darbus, kuri nepadodas tik labi, kā gribētos....

 • Meklē “Gada lauksaimnieku”

  Starptautisks konkurss Pasaules Dabas fonds sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru izsludina konkursu “Gada lauksaimnieks...

 • Nospiež parādu nasta

  Janvārī Alūksnes novada iedzīvotāju parāds par siltuma piegādi, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, palielinājies par 11 procentiem un sasniedz 60...

 • No pilsētas intensīvi izved sniegu

  Lai uzlabotu satiksmes drošību autovadītājiem un gājējiem, no Alūksnes ielām tiek izvests sniegs. Abos tranzīta ielu maršrutos sniegu izved VAS...