Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas cenas?

Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas produktu cenas? - šādus jautājumus saņem Saeimas ESIC.

Vai pēc iestāšanās ES mainīsies pārtikas produktu cenas? - šādus jautājumus saņem Saeimas ESIC.
Diemžēl nav nevienas institūcijas un neviena eksperta, kas šobrīd uzņemtos precīzi pieteikt cenu izmaiņas pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā. Kaut lielākajai daļai pārtikas produktu cenu celšanās nav paredzama, speciālistu prognozēs iezīmējas cenu izmaiņas atsevišķās produktu grupās.
"Pārtikas preču cenas mazumtirdzniecībā vidēji varētu kāpt par desmit līdz 15 procentiem, tomēr cenu kāpums nenotiks strauji, jo netiek prognozēts straujš patērētāju pirktspējas pieaugums un dzīves līmeņa paaugstināšanās. Turklāt visu pārtikas produktu cenas nedaudz palielināsies ar Eiropas Savienību tieši nesaistītu faktoru ietekmē: energoresursu sadārdzināšanās, inflācijas, nodokļu palielināšanas dēļ," prognozē Latvijas agrārās ekonomikas institūta lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. No otras puses, pārtikas cenu pieaugumu bremzēs importa tarifu atcelšana starp esošajām un jaunajām Eiropas Savienības valstīm.
Maize nepaliks dārgāka
Ingūna Gulbe uzsver, ka maize un labības izstrādājumi nekādā gadījumā lētāki nepaliks, tomēr arī cenas palielinājums pagaidām netiek prognozēts. Piemēram, baltmaizes klaipiņš, kas veikalā tagad maksā 20 santīmus, vēlāk varētu maksāt par vienu vai diviem santīmiem vairāk sakarā ar cenu pārrēķināšanu uz eiro, kad preču cenas varētu tikt "noapaļotas uz augšu", bet tas būtu iespējams tikai trīs gadus pēc iestāšanās ES.
No plauktiem pazudīs lētās desas
"Gaļas izstrādājumu cenas kopumā palielināsies, jo augsto kvalitātes prasību dēļ no veikalu plauktiem pazudīs produkcijas "lētais gals" un gaļas izstrādājumu cenas pielīdzināsies "dārgajam galam"," skaidro Ingūna Gulbe. Ražotājiem, kas nevarēs vai negribēs izpildīt augstās prasības gaļas pārstrādē, higiēnas noteikumus un "negribēs desā likt gaļu", no tirgus būs jāaiziet.
Lai arī ievedmuitas atcelšanas dēļ ražotājiem būs pieejamas lētākas izejvielas, svaigas gaļas un gaļas izstrādājumu cenas nesamazināsies, jo augs gaļas pārstrādes izmaksas, veicot ES kvalitātes prasību izpildei nepieciešamos uzlabojumus. Par šo sadārdzinājuma cenu patērētājs varēs būt drošāks par savu veselību.
Olas un putnu gaļa maksās tāpat
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja prognozē, ka olas un putnu gaļas cenas pēc Latvijas iestāšanās ES saglabāsies esošajā līmenī. Tas skaidrojams ar apstākli, ka 75 procentus olu un putnu gaļas pašizmaksas veido putnu barība - graudaugi, kuru cenas ES regulējošās politikas dēļ nekāps.
Piens noteikti paliks dārgāks
Ir skaidrs, ka piena cena Latvijā palielināsies, saka Ingūna Gulbe, uzsverot, ka cenas palielinājums saistīts ar gaidāmo piena iepirkuma cenas pieaugumu. Piemēram, piens mazumtirdzniecībā varētu kļūt par sešiem santīmiem dārgāks - piens ar 2,5 procentu tauku saturu tagadējo 22 - 24 santīmu vietā varētu maksāt 30 santīmus. Piena iepirkuma cenas palielinājuma dēļ, kas varētu sasniegt pat 50 procentus, cenas palielināsies arī citiem piena produktiem.
Zivis - tāpat kā līdz šim
Zivju produkcijai cenu izmaiņas netiek prognozētas. Šīs produkcija cenu līmeni lielā mērā ietekmēs Baltijas jūras nozvejas kvotu apjoms, kā arī vietējās zvejas flotes sašaurināšanās un subsīdiju izlietojums.
Cukurs paliks lētāks
"Cukura cenas no esošā līmeņa, kurš tagad pārsniedz dažu Eiropas valstu cukura cenu līmeni, nedaudz samazināsies," prognozē Ingūna Gulbe. Brīvas cukura izejvielu kustības dēļ varētu samazināties izmaksas konditorejas un bezalkoholisko dzērienu ražotājiem. Cukura cenas lielā mērā būs atkarīgas no valsts atbalsta cukurbiešu ražotājiem.
Alkohols un tabaka sadārdzināsies
Akcīzes nodokļa palielināšanās dēļ cenas palielināsies tabakas izstrādājumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un alum.
Ingūna Gulbe vairākkārt atgādina - prognozes par pārtikas produktu cenu izmaiņām pilnībā skaidras taps tikai pēc tam, kad Latvija būs noslēgusi iestāšanās Eiropas Savienībā sarunas un būs pilnība skaidrība par ES piedāvājumu lauksaimniekiem.
Kas vēl ietekmēs cenas?
Ekonomikas ministrijas ES integrācijas departamenta direktore Inese Allika un Latvijas Bankas speciālisti Saeimas ESIC minējuši faktorus, kas kopumā varētu ietekmēt preču cenu līmeni pēc Latvijas iestāšanās ES:
* Prognozējamā dzīves līmeņa paaugstināšanās, ko veicinās ārvalstu investīciju ieplūšana Latvijā. Piemēram, uzņēmums, kas ražo apģērbu, palielinās darba algu strādājošajiem, kas palielinās ražošanas izmaksas un arī saražotās preces cena pieaugs.
* Eiropas Savienības vienotais tirgus, kura sastāvdaļa pēc iestāšanās Eiropas Savienībā būs arī Latvijas tirgus. Augsto prasību un standartu dēļ tirgū neiekļūs zemas kvalitātes un līdz ar to arī zemas cenas preces, bet to vietā ienāks kvalitatīvākas un dārgākas preces. Savukārt importa tarifu atcelšana starp tagadējām un jaunajām Eiropas Savienības valstīm varētu bremzēt cenu pieaugumu.
* Nodokļu likmju izmaiņas. Akcīzes un pievienotās vērtības nodokļu palielinājums dos nelielu palielinājumu patēriņa precēm.
* Energoresursu un degvielas cenu kāpums.
* Eiro ieviešana. Atsevišķu valstu pieredze, kur jau ieviests eiro, liecina, ka cenu pārrēķināšanas uz eiro dēļ cenas precēm noapaļo uz augšu.

Citu datumu laikraksti

 • Horoskopi šodien

  Mežāzim nav jātiecas pēc taisnības.Mežāzim nav jātiecas pēc taisnības AUNS. Pieņemiet drauga piedāvājumu palīdzēt atrisināt kādu darba problēmu....

 • Palīdz kareivjiem būt soli tuvāk Dievam

  Augustā būs četri gadi, kopš Ilmārs Marhels ir Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona kapelāns.Augustā būs četri gadi, kopš Ilmārs Marhels ir Alūksnes...

 • Tavas saules un pērkonu krustīti, arī tālumā tevi paturam tuvu

  Cilvēka mūžu nevar ielikt gadu rāmjos. Tas mērāms atmiņu siekos. Tik ilgi, cik mēs kādu cilvēku atceramies, viņš dzīvo.Cilvēka mūžu nevar ielikt gadu...

 • Vai no Eiropas Savienības var izstāties?

  Jo tuvāk nāk brīdis, kad lemsim par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, jo biežāk uzdodam jautājumu, vai varēsim no tās arī izstāties?Jo tuvāk nāk...

 • Plānotais ir izpildīts

  VID Vidzemes reģionālās iestādes Alūksnes nodaļai 2002. gadā plānotais ir izpildīts. Kopbudžeta ieņēmumi palielinājušies par 289 510 latiem.VID...

 • Gūst medaļas Latvijas čempionātā slēpošanā

  Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņi labi startējuši Latvijas čempionātā slēpošanā, kas notika 11. un 12.janvārī Madonā.Alūksnes Bērnu...