Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai sekss laulībā ir pienākums?

Senāk sekss ģimenē bija obligāts pienākums. No šā faktora un mīlestības bija atkarīga ģimenes stabilitāte. Sekss ir svarīga laulāto funkcija, taču mūsdienu ģimenē ir mainījusies funkciju nozīme.

Senāk sekss ģimenē bija obligāts pienākums. No šā faktora un mīlestības bija atkarīga ģimenes stabilitāte. Sekss ir svarīga laulāto funkcija, taču mūsdienu ģimenē ir mainījusies funkciju nozīme.
Šodien lielā mērā laulātie seksuālās vajadzības apmierina ārpus ģimenes. Ir jūtama tendence veidot poligāmiskas attiecības (nu jau atklāti darbojas svingeru klubi!).
Ģimenes stabilitāte un sekss
Mūsdienu ģimenēs seksuālās attiecības vairs nav dominējošais faktors. Līdz otrajam trešajam kopdzīves gadam sekss parasti ir pirmajā vietā, it sevišķi gados jauniem partneriem. Taču patiesībā ģimene netiek veidota seksuālajām attiecībām. Ģimene attīstās, un stabilā kopdzīves fāzē (pēc desmit gadiem) seksuālā funkcija ģimenē ir tikai kādā piektajā vietā. Ģimenes stabilizators ir uzticība plašā nozīmē, garīgā saskaņa, kopīgas intereses, draudzīgas attiecības, bērnu audzināšana, finansiālo un materiālo lietu kopība un citāda ģimenes "menedžmenta" organizēšana.
Vai sekss ir viens no laulātā pienākumiem? Tas atkarīgs no ģimenes modeļa. Ja šis modelis ir patriarhāls, kur vīrs ir noteicējs, ģimenes galva, bez šaubām, viņš pieprasīs no sievas seksu kā pienākumu pret sevi. Ja ģimene veidota pēc vienlīdzības principiem, vīram (sievai) nav tiesību prasīt seksu kā ģimenes pienākumu.
Taču, ja sieva negrib seksuālās attiecības (kas raksturīgi, kad piedzemdēts bērns), būtu godīgi, ja viņa palaistu savu vīru (bez greizsirdības!) pie citām sievietēm.
Seksa biežums
Cik biežas dzimumattiecības ģimenē uzskatāmas par normu? Pēc Krievijas statistikas datiem, vecumā līdz 30 gadiem dzimumakta biežums laulātajiem varētu būt trīs līdz četras reizes nedēļā. No 30 līdz 40 gadiem seksa biežums samazinās līdz divām trīs reizēm nedēļā. Pēc 60 gadu vecuma varētu būt viens dzimumakts divās nedēļās.
Diemžēl vīriešiem pēc 60 gadu vecuma ir tendence samazināties potencei. Tas ir saistīts ar stresiem, vides piesārņojumu, alkoholizāciju, narkotisko vielu lietošanu, kā arī ar destruktīvām tieksmēm - pēc naudas, varas un tamlīdzīgi.
Cilvēkam no Dieva ir dots zināms enerģijas krājums, un, kā viņš to tērēs, ir viņa paša izvēle.
Risinājums - līgums
Bieži veidojas situācijas, kad par seksuālo dzīvi laulātajiem ir atšķirīgi priekšstati, taču pasīvais partneris savu otro pusi negrib laist "ganībās".
Ja no otra partnera pieprasām uzticību, vienā ziņā seksa nodrošināšana ģimenē būtu pienākums, bet no otras puses - pienākums ir izvēles brīvības atņemšana. Līdzko viens partneris otram atņem brīvību, tam veidojas pretestība, un seksuālās attiecības vairs nebūs veselīgas. Turklāt, ja mīlestību vai seksuālās attiecības centīsieties ielikt "rāmjos", veidosies garlaicība. Emocionālajām attiecībām nepārtraukti jābūt radošām.
Ģimenes psihoterapijā ir tāds paņēmiens kā līguma veidošana. Tas nozīme - ja laulātie nav apmierināti ar savstarpējām seksuālajām attiecībām, viņi atnāk uz konsultāciju, un psihoterapeits palīdz viņiem izveidot un apstiprināt psiholoģisku līgumu. Laulātie savā starpā vienojas, kādas attiecības un pienākumi šajā ģimenē būs katram no partneriem. (Ne tikai seksuālās attiecības, bet arī pienākumi saimniecībā.) Protams, vispirms ir nepieciešama abu laulāto piekrišana un šāda līguma nepieciešamības izprašana.
Līgums partneriem palīdzēs atrisināt seksuālās attiecības tā, lai šis laulātā "pienākums" nekļūtu par emocionālu vai fizisku vardarbību.
Psiholoģiskajos līgumos būtu ieteicams atrunāt arī seksa veidus, jo, runājot par seksuālo morāli, ģimenēs bieži valda aizspriedumi. Perversitātes ir tikai tās darbības seksuālajās attiecībās, ar kurām kaut viens no partneriem nav apmierināts. Piemēram, tagad plaši apspriež, vai anālais sekss starp vīrieti un sievieti ir normāli. Varu atbildēt - ja tas abus partnerus apmierina, tad viņu ģimenē tā ir norma. Taču, ja viens partneris cenšas realizēt seksa veidu, kāds nav pieņemams otram partnerim un to pazemo, tā ir perversija.
Jāpārvar saskarsmes barjeras
Intīmās dzīves neapmierinātības cēlonis parasti ir neprasme ar otru partneri veidot atklātu saskarsmi, tieši runāt par savām emocionālajām un fizioloģiskajām vajadzībām. Ja vīrs (sieva) neko nespēj pateikt sievai (vīram) un jūtas bezpalīdzīgs (-a), uzreiz pret partneri veidojas naids vai agresivitāte, kas izpaužas emocionālā uzbrukumā.
Vēl lielāka plaisa starp partneriem izveidosies tad, ja agresivitāti iekšēji apspiesdīs. Teiksim, neapmierinātais partneris neapspriedīs radušos problēmu ar savu otro pusi, bet plēsīs traukus, iespītēsies vai izraisīs strīdu, rodot tam spontānu iemeslu. Daudzos šādos gadījumos bez psihologa nevar iztikt, jo cilvēkiem mēdz būt zemapziņas "bedres", kuras viņi nespēj paši izvērtēt un apspriest ar dzīvesdraugu. Cilvēkam, kurš jūtas bezpalīdzīgs, rodas aizvainojuma sajūta un agresivitāte, kas izpaužas dažādos destruktīvos veidos. Turklāt psiholoģiskā barjera starp šādiem partneriem kļūst arvien lielāka, un rezultātā seksuālo attiecību vietā ģimenē norisināsies strīdi un skandāli. (Strīds ir dzimumakta ekvivalents.) Aiz strīdiem slēpjas nerealizēta vēlme pēc dzimumattiecībām. Visizplatītākais ģimenes nestabilitātes cēlonis ir neprasme mīlēt. Ko nozīmē mīlēt? Tas ir, pieņemt otru partneri tādu, kāds viņš ir, ar visām viņa negatīvajām īpašībām. Respektēt otra dzīves modeli, nevis censties viņu pārveidot atbilstoši savam iecerētajam tēlam.
Ģimene ir vienots organisms, kuram vajadzētu būt elastīgam un pielāgoties apstākļiem. Ģimene attīstās, un attiecībām katru dienu ir jāmainās. Tādēļ saskarsmei jābūt atklātai, lai par savām vajadzībām partneri viens otram varētu pateikt atklāti, lai nebūtu baiļu, trauksmes un aizvainojuma sajūta.
Ja partneris ir aizvainots, viņam neagresīvā formā vajadzētu to pateikt savam dzīvesdraugam. Taču ko cilvēki dara? Viņi "tur" savu aizvainojumu, šī apspiestā enerģija krājas un agrāk vai vēlāk izraisa "sprādzienu" vai arī enerģija impulsīvi tiek atbrīvota, sperot sānsoļus.
Kritērijs - dvēseles veselība
Nopietna problēma šodien ir stress, kurš graujoši ietekmē ne tikai mūsu veselību, bet arī seksuālās spējas. Un otrādi - disharmonisks sekss var radīt hipertoniju, kuņģa čūlu vai onkoloģiskas saslimšanas, sevišķi sievietēm - krūts vēzi. Ja starp vīru un sievu seksuālās attiecības nav regulāras, sievai vai vīram rodas aizvainojums, dusmas, agresivitāte un tā tālāk. Visbiežāk šo negatīvo enerģiju partneri vērš uz iekšu, un tas sāk ietekmēt veselību.
Taču gribu piebilst, cilvēks ar psihosomatiskām slimībām saslimst nevis tāpēc, ka viņam ģimenē nav seksa, bet tāpēc, ka seksuālās attiecības ir traucētas. Ja vienam partnerim regulāri prioritārs ir darbs, naudas vai varaskāre, otrs partneris jūt savu nepilnvērtību un viņam rodas trauksmes sajūta, kas, kā jau minēju, ir ceļš pretī saslimšanām.
Neapmierinātajam partnerim ir jāsakārto sevi iekšēji - jājūtas neatkarīgam. Tas ļauj cilvēkam rīkoties apzināti, nevis aizvainojuma vai atriebības vadītam. Un tad vajag izšķirties - sameklēt sev citu dzīvesdraugu vai izveidot radošas attiecības ar pašreizējo partneri.
Nepareizi ir uzskatīt, ka seksuālo attiecību biežums nodrošina partneriem veselību. Tikai tādas seksuālās attiecības, kuras sagādā prieku, baudu un raisa mīlestību, var pasargāt no onkoloģiskām vai gremošanas orgānu saslimšanām.
Kļūda ir tā, ka mēs nemaz nedomājam par savas dvēseles sajūtām. Ik pa laikam uzdodiet jautājumu sev: - "Vai es esmu ar sevi apmierināts (-āta)?" Seksuālo attiecību kvalitātes kritērijs ir dvēseles veselība. Galvenais - par savām emocionālajām vajadzībām nedrīkst klusēt.
Bieži man pacientes vaicā: "Kā lai es savam vīram to pasaku? Viņš taču nedzird!" Tas nozīmē, ka neprotam otram partnerim saprotami izstāstīt savas vajadzības. Varbūt tas jādara vairākkārt, kamēr partneris sadzird. Turklāt jāpasaka nevis uzbrūkoši, ar aizvainojumu, bet uzņemoties atbildību par abu kļūmēm. Vajag vaicāt: "Ko esmu nepareizi izdarījis, kas neļāva tev mani sadzirdēt?" Šī psiholoģiskā pozīcija ir daudz izdevīgāka nekā uzbrukuma vai pārmetumu pozīcija, ja gribat sasniegt rezultātu - saprašanu, siltumu un mīlestību.
NIKOLAJS ŠČERBAKOVS, seksologs, psihoterapeits, psihiatrs, Starptautiskā Praktiskās psiholoģijas institūta pasniedzējs ("Mans Īpašums")

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  Tad ieliek tīrā māla bļodiņā vēl krietni karsto biezputru, iespiezdama tajā kārtīgu sviesta pikuci.7. Tad ieliek tīrā māla bļodiņā vēl krietni karsto...

 • Par ebreju var ne tikai piedzimt, bet arī kļūt

  Ebreju pastāvīgā apmešanās Latvijā sākās 16.gadsimtā Kurzemes hercogistē. Tie bija izglītoti cilvēki - tirgotāji, finansisti, ārsti, advokāti.Ebreju...

 • Nākamgad kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus

  No nākamā gada kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus, kuru īpašnieki varēs svinēt vārdadienas.No nākamā gada kalendārā iekļaus 12 jaunus vārdus, kuru...

 • Upe

  - Labs rīts, šomāt, es nācu nedienas spiesta. Tev, Dārtiņ, tā zināšana par lopiem lielāka. Manai Pienenei kāda liga gadījusies!6. - Labs rīts, šomāt,...

 • Rīcības komiteja pārrunā norisi

  Šonedēļ Alūksnes pilsētas domē bija Uzņēmēju dienu rīcības komitejas tikšanās, kurā pārrunāja Alūksnes Uzņēmēju dienu norisi.Šonedēļ Alūksnes...

 • Ir gandarīti par piedalīšanos Alūksnes Uzņēmēju dienās

  Nodarbinātības valsts dienesta filiāles Alūksnes centra vadītāja Zinaīda Jegorova atzīst, ka centra darbinieki bija priecīgi par uzaicinājumu...

 • Upe

  Dārtai jauc prātu vīrieša atbilde, un viņa atkal atmin veco ubagu pie baznīcas savā kāzu dienā.5. Dārtai jauc prātu vīrieša atbilde, un viņa atkal...

 • Tu tiešām dzīvo 2003.gadā, ja...

  1. Tev ir piecas paroles, bet atceries tikai vienu.1. Tev ir piecas paroles, bet atceries tikai vienu. 2. Tu izmisīgi pūlies ievadīt paroli,...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Koncerti. 25.maijā. Alūksnes Pilssalā koncerts "Ar dziesmu uz Rīgu".Koncerti 25.maijā Alūksnes Pilssalā koncerts "Ar dziesmu uz Rīgu": * 17.30 -...