Vai šogad kāps kredītu likmes?

Statistika liecina, ka Latvijā turpinās līdzšinējo piecu gadu kreditēšanas pieauguma tendence. Kopējie kredītu apjomi janvārī gada laikā palielinājušies par 50 procentiem jeb naudas izteiksmē - par 1,3 miljardiem latu.

Statistika liecina, ka Latvijā turpinās līdzšinējo piecu gadu kreditēšanas pieauguma tendence.
Kopējie kredītu apjomi janvārī gada laikā palielinājušies par 50 procentiem jeb naudas izteiksmē - par 1,3 miljardiem latu. Kredīti uzņēmēju un iedzīvotāju acīs joprojām ir pievilcīgi, jo turpina attīstīties uzņēmējdarbība, palielināties iedzīvotāju ieņēmumi, ir labvēlīga komercbanku politika.
Aizdevumi tiek ņemti gan latos, gan ASV dolāros un eiro. No šā gada janvāra beigās izsniegto aizdevumu atlikuma privātpersonām 39 procenti kredītu ir ASV dolāros (543 miljoni latu), 34 procenti latos (467 miljoni latu) un 27 procenti eiro (378 miljoni latu). Līdz ar lata piesaisti eiro, kad viens lats ir tas pats, kas 1,42 eiro un Latvijas iedzīvotājiem gandrīz pilnībā izzudis valūtas risks darījumos ES vienotajā valūtā, kredītņēmēju izvēle arvien vairāk ir par labu eiro.
Procenti jeb kredīta cena
Aizdevu procenti ir tā cena, kuru aizņēmējs maksā bankai par līdzekļu izmantošanu. Latvijā komercbankās visvairāk pieprasa ilgtermiņa aizdevumus, un tiem bankas piemēro peldošās likmes, ko veido mainīgā un nemainīgā daļa. Mainīgo daļu bankas pārskata pēc 3, 6 vai 12 mēnešiem, tās pieaugums vai samazinājums nav atkarīgs no konkrētās bankas, kurā ņemts kredīts. Tas ir indekss (piemēram, latos - RIGIBOR), kas ir atkarīgs no valdības naudas politikas, inflācijas tempa, valsts ekonomiskās izaugsmes un citiem mainīgiem rādītājiem. Nemainīgajā likmes daļā komercbanka ietver savas darbības izmaksas.
Vidējās privātpersonām izsniegto kredītu likmes šāgada janvārī latos bija 8,5 procenti , ārvalstu valūtās - 5,6 procenti . Procentu likmes dažādām valūtām ietekmē ekonomiskie un arī citi notikumi pasaulē, tās laika gaitā mainās atšķirīgi un nereti pretējos virzienos.
Kāpēc atšķiras dažādās valūtās ņemto kredītu procentu likmes?
Procentu likmes ietekmē notiekošais katras valūtas "mājās" - Latvijā, eiro zonā un ASV. Tas, vai šo zemju centrālās bankas ekonomisko attīstību vērtē kā lēnu un stimulējamu vai pārāk strauju un bremzējamu, liekot kredītu procentiem celties. ASV dolāros ņemtu kredītu procentu likmes ietekmē tas, ko dara Amerikas Federālo rezervju banka, eiro likmes - Eiropas Centrālā banka. Kā paskaidro Latvijas Bankas Tirgus operāciju pārvaldes vadītājs Roberts L.Grava, ASV turpinās normāla ekonomiskā izaugsme, taču, sargājoties no inflācijas draudiem, centrālā banka lēnām paaugstina pašlaik ļoti zemās likmes, lai kredīti iedzīvotājiem un uzņēmējiem vairs nešķistu tik ļoti pievilcīgi. Bankas vadītāji ir ļāvuši noprast, ka likmju celšana šogad varētu turpināties. Tas, protams, iespaido ne tikai ASV iedzīvotājus, bet arī pārējo pasauli, tajā skaitā kredītņēmējus Latvijā.
Eiropā - par spīti tam, ka jaunās dalībvalstis ir ļoti labi ekonomikas dzinēji - ir citāda situācija. Lielajās ES valstīs - Vācijā, Francija un Itālijā - kopprodukta izaugsme nav tik spoža. Tomēr Eiropas Centrālajai bankai nevajag celt likmes, kas varētu bremzēt Eiropas ekonomisko izaugsmi un nevajag arī pazemināt, lai dotu papildu stimulu.
"Eiropas Centrālā banka ir klusa," saka R.L.Grava, "un pēdējo gadu laikā likmes nav mainījusi. Protams, vienmēr pastāv risks, ka arī tā varētu celt likmes, jo pietiekami bieži piemin inflācijas draudus. Taču nebūtu arī milzīgs pārsteigums, ja eiro likmes tuvākajā nākotnē paliktu stabilas."
Atgādinājums kredītņēmējiem
Tiem, kuri vēl domā par kredīta izmantošanu mājokļa iegādei vai citai nopietnai vajadzībai, izvēloties kredīta valūtu, ir jāizsver vismaz divi nopietni riski, kas var ietekmēt nākotnē veicamos maksājumus. Daudz ir runāts par valūtas risku, kas rodas, aizņemoties ne tajā valūtā, kurā ir kredītņēmēja ienākumi. Vairumam Latvijas iedzīvotāju alga un citi ienākumi ir latos, tāpēc arī kredītiem ieteicams izvēlēties latus. Arī eiro pēc lata piesaistes šai valūtai ir droša izvēle.
Otrs ir iepriekš aprakstītais procentu likmju risks. Šodien ņemot kredītu ar mainīgo procentu likmi, piemēram, ASV dolāros, procentu likme var šķist ļoti pievilcīga, bet pāris gados tā var radīt neplānotu un stipri apgrūtinošu ikmēneša maksājumu palielinājumu.

Citu datumu laikraksti

 • Iesaistās Lieldienu gaidīšanas svētkos

  Vakar Alūksnes Bērnu un jauniešu centrā notika Lieldienu konkurss.Vakar Alūksnes Bērnu un jauniešu centrā notika Lieldienu konkurss. Tā bija pēdējā...

 • Domes priekšsēdētāju ievēl vienprātīgi

  Apes pilsētas domes priekšsēdētāja vēlēšanām bija izvirzīta viena kandidatūra no vēlētāju apvienības “Ape”.Apes pilsētas domes priekšsēdētāja...

 • Pieņem tikai vienu darbinieku

  Alūksnes pilsētas domē 1.martā sāka strādāt jauna darbiniece - pašvaldības iepirkuma speciāliste Ilona Šķipsna, kas pirms tam strādāja akciju...

 • Probācijas dienesta funkcijas

  Izvērtēšanas ziņojumu sniegšana par probācijas klientu.Izvērtēšanas ziņojumu sniegšana par probācijas klientu. Tā nepieciešama, kad lemj jautājumu...

 • Invalīdu biedrība svinēs Lieldienas

  Alūksnes rajona Invalīdu biedrība jau gatavojas Lieldienu pasākumam, kas 19.martā risināsies Alūksnes tautas namā.Alūksnes rajona Invalīdu biedrība...

 • Pieņem projektus mežaudžu atjaunošanai

  Vakar Lauku atbalsta dienests sāka pieņemt projektu pieteikumus jaunajā Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fondā mežsaimniecības...