Vai sportā un politikā ideāli neeksistē?

Mūsdienu sabiedrībā ideālismam nav vietas. Cilvēki, kas pretendē uz morālu pārākumu un cēlumu, beigās neattaisno sabiedrības cerības. Šādas tendences ir aptvērušas lielāko daļu pasaules valstu un iedzīvotāju.

Mūsdienu sabiedrībā ideālismam nav vietas. Cilvēki, kas pretendē uz morālu pārākumu un cēlumu, beigās neattaisno sabiedrības cerības. Šādas tendences ir aptvērušas lielāko daļu pasaules valstu un iedzīvotāju.
Lai gan Olimpisko spēļu laiks Senajā Grieķijā nesa pamieru karojošajām pusēm, tomēr mūsdienās uz mieru nav ko cerēt. Tāpat kā Olimpiskās spēles, arī pasaule ap mums ir izmainījusies. Iespējams, ka pagājušajā nedēļā mūsu prezidente Vaira Vīķe - Freiberga lika vilties daudziem viņas apbrīnotājiem. Vai elki ir nepieciešami, vai ir vajadzīgas Olimpiskās spēles, kurās dominē uzvara par jebkuru cenu? Liekas, ka varoņu un diženu valstsvīru laikmets ir beidzies. Lai dzīvo ikdienišķi pelēcīgā politika un bezdvēseliski krāsainie sporta svētki!
Premjers aizsāka, prezidente izprovocēja
Ingrīdas Ūdres nominācija par Eiropas Komisijas (EK) komisāri jau vairākas nedēļas kairina Latvijas politiķu prātus. Šis Induļa Emša negaidītais lēmums izraisījis asu reakciju dažādās sabiedrības grupās un organizācijās. Ministru prezidents I.Emsis ir radījis negatīvu notikumu virkni, kas attiecas uz I.Ūdres kandidatūras apspriešanu sabiedrībā. Tagad nevalstiskā organizācija "Delna" ir nostājusies opozīcijā valsts oficiālajam viedoklim. Šobrīd Latvijas iedzīvotāju "baltā māte" - prezidente V.Vīķe - Freiberga nonākusi "Delnas" melnajā sarakstā. Atlika prezidentei viszinīgi izteikties par "Delnas" aktivitātēm, cilvēktiesību aizstāvji nebija divreiz mudināmi. Iespējams, ka prezidente sāk dzīvot īpatnējā savu iedomu valstībā, kurā viņas komentārus neapstrīd un pieņem kā pašsaprotamus. Arī dažāda kaluma politologi nekautrējas aizrādīt prezidentei par nedemokrātisku nostāju I.Ūdres jautājumā. Vai tiešām prezidente ir zaudējusi uzticību iedzīvotāju vidū?
Ikviens nepārdomāts izteikums var negatīvi ietekmēt politiķa tēlu sabiedrībā. Lai kā vēlāk politiķis vai valsts amatpersona sūkstītos, ka ir pārprasta, lielākā daļa sabiedrības nenoticēs. Iespējams, ka tai sabiedrības daļai, kas idealizēja V.Vīķi - Freibergu, šāda notikumu gaita nāk par labu. Gan prezidente, gan tās kvēlākie atbalstītāji atgriežas realitātē, kur cilvēks ir būtne ar trūkumiem un vājībām.
Sports ir zaudējis nevainību
Šobrīd visa pasaule seko līdzi Olimpiskajām spēlēm Atēnās. Lai gan šis ir centrālais sporta forums pasaulē, ar kuru var konkurēt tikai Pasaules čempionāts futbolā, tomēr situācija mūsdienu sportā liek šaubīties par olimpiskajiem ideāliem un olimpiādes patieso sūtību. Jau ikdienišķas ir kļuvušas runas par dažāda līmeņa sporta pasākumu pārlieku komercializāciju. Sports ir zaudējis savu nevainību. Olimpiskās spēles nav tādas kā Senās Grieķijas laikos vai 19. gadsimta beigās, kad atdzima olimpiskās spēles. Galvenā olimpiskās kustības degradācijas pazīme ir dopings. Daļa nacionālo izlašu sportisti ir gatavi lietot jebkādus neatļautus preparātus, lai pārspētu savus konkurentus. Pagājuši tie laiki, kad spēcīgais tēva dēls, paēdis biezputru, varēja doties uz mežu kokus gāzt vai piedalīties sporta spēlēs. Lai cik talantīgs un spēcīgs būtu mūsdienu atlēts, tas neiztiek bez dažādiem preparātiem un uztura bagātinātājiem. Ikdienas šādu "farmaceitisko brīnumu" kļūst arvien vairāk.
Olimpisko spēļu tematiku var izmantot gandrīz jebkuras preces pārdošanai. Arī pornobiznesam ir intereses šajā jomā. Regulāri, kāda no pasaules sporta spēļu sieviešu komandām pamanās publicēt savu kolektīvo kailfoto. Arī Latvijas sportisti nevēlas atpalikt vismaz šajā jomā, tādēļ Latvijas olimpiskās izlases pārstāves tāllēcējas Inetas Radēvičas kailfoto iekļuvis žurnālā "Playboy". Šobrīd Latvijas olimpiešiem ar medaļām tā švakāk. Iepriekšējās olimpiskās spēles Sidnejā pierādīja, ka Latvijas sportisti var pretendēt uz jebkura kaluma medaļām. Cerams, ka šoreiz būs tāpat, un Latvijas sportisti izcīnīs arī godalgotās vietas.
Tautas partijas un "Jaunā laika" dancis
Diezgan komiskā gaisotnē turpinās JL un TP kopīgās sarunas, kuru mērķis joprojām nav skaidrs, lai gan ir nojaušams. Kopīgas valdības veidošana ir galvenais vadmotīvs. Diezin vai abu partiju politiķi mainās ar ēdienu receptēm un dārzkopības noslēpumiem. Izņemot "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, pārējie Saeimas politiskie spēki ir morāli bankrotējuši vēlētāju acīs. Koalīcijas variantu nav daudz. Īpaši pēc tam, kad tautā nepopulārais premjers pasliktināja savu situāciju, nominējot par EK jauno komisāru savas partijas pārstāvi I.Ūdri. Arī tēvzemieši ir spiesti dzīvot JL pavadā, jo TB/LNNK politiskās zvaigznes šobrīd laiku pavada Eiroparlamenta gaiteņos. Līderu trūkums būs manāms arī vēlētājam.
Sarunu gaita starp abām politiskajām partijām ir haotiska. Vienā sarunu raundā abas puses vienojas, citā jautājumā sapratnes nav. Paralēli kāds no JL vai TP pārstāvjiem nekautrējas publiski asi kritizēt un apvainot otras sarunas puses politiski ekonomiskās iniciatīvas. Lai sarunas nebeigtos līdz ar šā sasaukuma Saeimas termiņa beigām, JL pārstāvji 25.augustā ir nolēmuši noskaidrot, vai TP ir gatava veidot kopēju valdību ar sarunu partneriem. Proti, vai TP ir gatava šķirties no I.Emša un vienoties kopējā koalīcijā ar JL.

Citu datumu laikraksti

 • Kā izvairīties no viltotām latu monētām?

  Kā izvairīties no viltotām latu monētām? Lai cik labi aizsargāta un droša ir kādas valsts, arī Latvijas, nauda, noziedznieki to mēģina viltot.Kā...

 • Cels sporta kompleksu

  Alūksnes pilsētas domes deputāti nolēma atbalstīt Nacionālo bruņoto spēku viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota lūgumu par zemes gabala piešķiršanu...

 • Bērnus rosina zīmēt

  Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija 2004. gada Eiropas Kultūras mantojuma dienās “100 apdraudētākie kultūras pieminekļi” izsludina...

 • Var izraisīt mazo degvielas tirgotāju bankrotu

  Ja valdība pieņems jaunus noteikumus par degvielas rezervēm, tad tie ietekmēs visu Latvijas degvielas tirgu, bet sevišķi mazo un vidējo degvielas...

 • “Kabeļu tilts” uz Olimpiādi

  Alūksnes iedzīvotājiem “kabeļu tiltu” uz Olimpiskajām spēlēm Atēnās piedāvā “Telia MultiCom”. Tā ir šīsvasaras sporta tematikai veltītā...

 • Kājām mēro 240 kilometrus

  Alūksnes svētceļinieku grupa bija starp 32 grupām, kas Aglonas bazilikas laukumā iegāja, skanot baznīcas zvaniem.Alūksnes svētceļinieku grupa bija...