Vai vēlies palīdzēt izdzīvot purva bruņrupučiem?

Latvijas Sarkanajā grāmatā purva bruņurupuču suga ir atzīta par izmirušu, tomēr vairāku gadu novērojumi liecina, ka tie ir sastopami.

Latvijas Sarkanajā grāmatā purva bruņurupuču suga ir atzīta par izmirušu, tomēr vairāku gadu novērojumi liecina, ka tie ir sastopami.
Laikrakstā jau bija informācija, ka Rīgas Zooloģiskā dārza direktors un šo dzīvnieku pētnieks Mihails Pupiņš aicina reto īpatņu meklēšanā iesaistīties ikvienu interesentu.
"Alūksnes rajonā nu jau vairāk nekā 20 gadus neko neesmu dzirdējis par purva bruņurupuci. Senāk kāds redzēts Trapenes pagasta ūdenskrātuvē mežā pie Ādama. Zosu mednieki bruņrupuci manījuši Gaujienas pagasta Melnsalas purvā, kur ir mazi ezeriņi. Domāju pārbaudīt šīs un citas vietas, varbūt, ka tur vēl arvien dzīvo kāds šīs sugas dzīvnieks," stāsta Madonas reģionālās pārvaldes Alūksnes daļas vadītājs Aldis Verners.
Viņš atzīst, ka bruņrupuci ir grūti atrast, jo tas ir nakts dzīvnieks. Turklāt tas mitinās vietās, kur cilvēki reti manāmi. Purva bruņrupuči ir ļoti piesardzīgi, tāpēc tiem jātuvojas lēni, klusi un uzmanīgi. Pamanot cilvēku, tie parasti ienirst, aizpeld vai paslēpjas ūdensaugos. Iedzīvotāji aicināti fotografēt īpatņus un ziņot par tiem speciālistiem, taču nevajadzētu tos censties notvert vai arī aiztikt olas, jo tās ir ļoti trauslas. "Informācija vajadzīga, lai palīdzētu bruņrupučiem, nodrošinātu viņu izdzīvošanu un vairošanos brīvā dabā. Akcijas dalībnieku ziņas ļaus izveidot aizsargājamas teritorijas bruņrupuču dzīvesvietās," uzsver A.Verners.
Purva bruņrupuci var atpazīt pēc tumši pelēkām vai melnām bruņām, uz kurām var būt sīki dzeltenīgi vai gaiši pelēki plankumi.

Citu datumu laikraksti

  • Oktobris - zemliku mēnesis

    Šis ir laiks, kad, atstājot aiz sevis krāšņu lapu zeltu, dienu nomaina tumši violeta nakts, pilna mistikas, burvības un smeldzes.Šis ir laiks, kad,...

  • Zemes dienestā gatavojas reorganizācijai

    Līdz nākamā gada sākumam tiks pabeigta Valsts zemes dienesta reorganizācija, kas paredz mainīt zemes dienesta funkcijas un izveidot jaunu...

  • Alūksnē atver daudzveidīgu pakalpojumu biroju

    Alūksnē šonedēļ ir atvērts jauns Juridisko, grāmatvedības, tūrisma un lietišķo pakalpojumu birojs. To izveidojušas piecas alūksnietes - Ilze Rubene,...