Vai viegli būt absolventam?

Devīto un divpadsmito klašu audzēkņiem turpinās saspringtais eksāmenu laiks.

Devīto un divpadsmito klašu audzēkņiem turpinās saspringtais eksāmenu laiks. Vakar 9. klašu audzēkņiem bija eksāmens vēsturē, bet divpadsmito klašu audzēkņi divas dienas šonedēļ kārtoja centralizēto eksāmenu angļu valodā.
Eksāmeni nav vienīgais pārbaudījums, jo skolu absolventiem ir jāizvēlas arī profesija vai izglītības iestāde, kur viņi turpinās mācības.
Katra studenta mērķis ir mācīties budžeta grupā
Apes vidusskolas 12.klases skolniece Kristīne Titerāne vēlas mācīties sabiedriskās attiecības reklāmas jomā Starptautiskajā Pedagoģijas un psiholoģijas augstskolā vai Vidzemes augstskolā - sabiediskās attiecības un komunikācijas.
"Mācoties 11.klasē, sapratu, ka jādomā par profesijas izvēli. Izlemt ir grūti, jo mācību iestāžu piedāvājums ir liels, arī informācija ir plaša. Galvenais ir pašam vēlēties kaut ko dzīvē sasniegt," atzīst K.Titerāne.
Lielāku pārliecību par studijām Kristīne guvusi, kad pavasarī aizbraukusi uz Vidzemes augstskolas atvērto durvju dienu. Prezentācijas laikā viņa varējusi gūt vispusīgu informāciju par šo mācību iestādi.
"Noteikti sniegšu dokumentus vairākās augstskolās vienlaikus. Katra studenta mērķis ir mācīties budžeta grupā," ir pārliecināta K.Titerāne.
Kristīne īpaši neuztraucas par iestājeksāmeniem.
"Vienīgais, ka Vidzemes augstskolā ir grūti iestāties, tur ir liela atlase un īpaši svarīgas angļu valodas zināšanas. Tur iestājeksāmeni nav jākārto, jo ņem vērā zināšanu līmeni skolā," norāda Kristīne.
"Man patīk kontaktēties ar cilvēkiem, tāpēc esmu izvēlējusies sabiedriskās attiecības. Vislielākās bailes mani māc par to, ka izvēlētā profesija nav domāta man," atklāj apeniete. Kristīnei labprāt patiktu sadarboties ar dažādiem plašsaziņas līdzekļiem, strādāt kādā uzņēmumā, valsts iestādē vai preses izdevumā.
"Diez vai pēc studijām atgriezīšos Apē, jo šeit nav perspektīvas," spriež jauniete.
Jāizvēlas visai dzīvei
Ziemeru pamatskolas 9.klases skolēnam Edgaram Zalužinskim jau no mazotnes patikusi tehnika un celtniecība. Jaunietis vienmēr aktīvi palīdzējis mājiniekiem šajos darbos. Edgars atklāj, ka viņš pēc 9.klases labprātāk apgūtu kādu specialitāti, nevis tikai iegūtu vispārējo vidējo izglītību.
Puisis atzīst, ka ir grūti izdomāt, ko mācīties tālāk, jo jāatceras, ka ar izdarīto izvēli būs jādzīvo visu nākamo dzīvi.
"Droši vien došos mācīties uz Rīgas tehnisko koledžu un apgūšu elektromontiera profesiju, šajā skolā iespējams iegūt arī pirmā līmeņa augstāko izglītību. Mani interesē arī celtnieka profesija, labprāt apgūtu arī to," stāsta 9.klases skolnieks.
Edgaram patīk sports, darbmācība, fizika, arī vizuālā māksla. Viņš atzīst, ka ir daudz jāmācās, lai labi nokārtotu eksāmenus, tie ar katru gadu kļūst arvien sarežģītāki.
Mācīsies profesiju, pēc kuras ir pieprasījums
Alūksnes valsts ģimnāzijas 12.klases skolniece Gunita Āboltiņa pēc skolas absolvēšanas plāno studēt reklāmas novirzienu. "Mani tas interesē. Šobrīd reklāmas aģenti un menedžeri ir vajadzīgi. Tas ir radošs un daudzveidīgs darbs," atzīst G.Āboltiņa.
Viņa vēlas iestāties Latvijas Universitātes sociālo zinātņu fakultātē, varētu studēt arī Praktiskās psiholoģijas augstskolā.
"Skolotāja Inese Ločmele mācīja, ka vispirms vajag apgūt profesiju, pēc kuras ir pieprasījums, sapelnīt naudu un tad mācīties to, kas interesē," saka G.Āboltiņa.
Jauniete atzīst, ka viņa labprāt tagad studētu par arhitekti, arī bioloģiju, ķīmiju vai fiziku un tad domātu par tālākām studijām interesējošā profesijā.
"Dokumentus tagad noteikti iesniegšu arī Jelgavā universitātē, kur var apgūt arhitekta profesiju," saka Gunita. Viņa apmeklējusi sagatavošanas kursus Latvijas Universitātē.
"Laikam vēl neesmu gatava uzsākt patstāvīgu dzīvi, labprāt mācītos skolā vēl kādu gadu," neslēpj viņa. Gunita atzīst, ka jauniešiem ir plašas iespējas studijām.
"Galvenais ir pašam aktīvi darboties, piedalīties dažādos konkursos, jo tas daudz dod. Nevari būt ideāli gudrs un visu zināt," saka G.Āboltiņa. Gunitas mīļākie priekšmeti ir latviešu literatūra, svešvalodas. Viņa īpaši nedomā par to, ka studijas ir par maksu.
"Es ņemšu kredītu, tas nekas, ka tālākā dzīve būs uz parāda. Arī mana mamma tagad studē," saka Gunita.
Viņa stāsta, ka, mācoties 12.klasē, bija maz brīvā laika. Daudz laika nācies veltīt zinātniskajam darbam, sagatavošanās kursiem un, protams, mācībām. Tagad Gunitas galvenais mērķis ir iegūt augstāko izglītību, taču tālāko nākotni ar Alūksni Gunita nesaista.
"Visur ir labi, kur mūsu nav. Arī Alūksnē ir vajadzīgi jauni speciālisti, kas atgriežas dzimtajā pilsētā, taču pati diez vai šeit atgriezīšos," saka Gunita.
Nevēlas izniekot laiku studijās, kas neinteresē
Alūksnes valsts ģimnāzijas 12.klases audzēkņa Valda Švolmaņa nākotnes studijas, iespējams, būs saistītas ar nekustamajiem īpašumiem.
"Vēl īsti nezinu, par šādu izvēli sāku domāt nesen, taču noteikti studēšu. Ir klasesbiedri, kas zina, ko studēt, bet ir tādi, kas izvēli nav izdarījuši," saka Valdis Švolmanis. Tagad galvenais esot absolvēt ģimnāziju un iegūt labu izglītību. Viņš uzskata, ka šajā vecumā ir grūti izvēlēties, kādu profesiju apgūt, un saprast, kas vairāk interesē. "Negribētu izniekot laiku un vēlāk atklāt, ka izvēlētās studijas neinteresē," saka jaunietis.
V.Švolmanis paškritiski atzīst, ka sekmes 12.klasē varēja būt labākas. "Esmu nedaudz paslinkojis," bilst absolvents. Valdim nepatīk bioloģija, ķīmija, fizika. "Jāmācās bija daudz, bet man patīk ziemas prieki, kam arī bija jāatvēl laiks," saka viņš.

Citu datumu laikraksti

  • Ieceļošana Krievijas Federācijā

    Daudzi ir ieplānojuši doties uz Latvijas un Krievijas izlases futbola spēli, kas notiks 4.jūnijā Sanktpēterburgā. Atgādinām, ka Latvijas pilsoņiem un...

  • Spriedīs par sadarbību

    Pleskavas apgabalā (Krievijas Federācija) jūnija sākumā notiks divi pārrobežu sadarbībai un biznesa attīstībai veltīti pasākumi, kuros dalību ņems...

  • Pagaidām lopi nav cietuši no knišļu kodumiem

    Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde informē, ka Alūksnes rajonā neviens mājlops no knišļu uzbrukumiem nav...