Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai visiem ziemā būs “silta, jauka istabiņa”?

Vasara ir laiks, kad cilvēki gādā ziemai kurināmo.

Vasara ir laiks, kad cilvēki gādā ziemai kurināmo. Lielā Ezera ielas 1 un 1a mājas iedzīvotāji Alūksnē šovasar to vēl nevar izdarīt, jo līdzšinējos malkas šķūņus ar Alūksnes pilsētas domes lēmumu viņiem lika nojaukt jau aprīlī, jo tie neiederējās pilsētvidē, bet jaunu šķūņu celtniecība nav uzsākta, lai gan jūlijs jau ir pusē.
Lielā Ezera 1a mājas vecākais Ēriks Tumševics norāda, ka celtniecības darbi būtu sākti jau sen, ja iedzīvotājiem būtu vairāk naudas. "Lielā Ezera 1a mājas iedzīvotāji pārsvarā ir pensionāri. Mājas apsaimniekotājs, firma "Alūksnes nami", mums piedāvāja vairākus malkas šķūņu celtniecības projektus, bet neviens no tiem nav bijis pieņemams. Tie paredz, ka viena šķūņa celtniecība izmaksā apmēram 700 latu. Pēdējā no projektiem minēts, ka viena šķūņa celtniecībai nepieciešams 651 lats. Gandrīz visi mājas iedzīvotāji to atbalsta," stāsta Ē. Tumševics.
No iedzīvotājiem prasa dārgu dekoratīvu sienu
Viņš uzsver, ka lielas problēmas jau sākumā radīja Alūksnes pilsētas dome, kas uz Alūksnes autoostas pusi pieprasīja mājas iedzīvotājiem izveidot dekoratīvu sienu. Dome paredzēja, ka iedzīvotājiem būtu jāsedz sienas izveidošanas izdevumi. "Mūsu mājā dzīvo jurists, kas Alūksnes pilsētas domei aizsūtīja rakstisku lūgumu palīdzēt finansiāli šādu sienu izveidot. Saņēmām atbildi, ka dome nav tiesīga mums finansiāli palīdzēt, jo tas esot aizliegts ar likumu. Pēdējais projekts paredz uz autoostas pusi izveidot ar metālu pārklātu sienu. Tā domei būšot pieņemama," saka Ē. Tumševics.
Lai malkas šķūņu celtniecības projektu īstenotu, Lielā Ezera 1a mājas iedzīvotāji ņems 6000 latu lielu kredītu uz desmit gadiem, kam pastāvīgā procentu likme būs 8,5 procenti. "Kredīta atmaksa paredzēta, palielinot īres maksu. Mums nav izvēles un ir jāpiekrīt šādam variantam. Ja mājas iedzīvotāji ar "Alūksnes namiem" būtu vienojušies ātrāk, tad šķūņu celtniecība jau būtu sākusies," saka Ē. Tumševics.
Viņš neprognozē, kad šķūņi būs gatavi un vai līdz ziemai mājas iedzīvotāji pagūs sagādāt malku. "Kad veiks celtniecības darbus, laukums, kur tagad ir nojaukti šķūņi un malka atrodas zem klajas debess, mums būs jāatbrīvo. Tiem iedzīvotājiem, kam būs cita vieta, kur malku uz laiku nogādāt, būs labi, bet pārējie dabūs to pārkrāmēt pie mājas sienas. Atteikties no "Alūksnes namiem" kā mājas apsaimniekotāja arī nevaram, jo paši par sevi pastāvēt nevarēsim," skaidro Ē. Tumševics.
Mājas iedzīvotājiem bija jānokopj vieta, kur atradās šķūņi. Pašlaik tas ir izdarīts daļēji. "Esam aizveduši trīs kravas atkritumu, bet būs nepieciešams to darīt vēl. Transporta izdevumi arī tiks segti no īres maksas," saka Ē. Tumševics. Vieta, kur atradās līdzšinējie šķūņi un kur paredzēts celt jaunus, ir purvaina, kas celtniecības darbu izmaksas sadārdzina.
Jaunie šķūņi kalpos 40 gadus
Firmas "Alūksnes nami" direktors Alvis Bukovskis skaidro,ka, lai malka jaunajā šķūnī žūtu, jumtā būs izbūvēti speciāli logi, bet sienās izveidos šķirbas. "Šķūņi atradīsies pilsētas centrā, tādēļ ir zināmi noteikumi, kas celtniecībā jāievēro. Projektu nepieciešams saskaņot ar pilsētas arhitektiem, Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Kad vairākums iedzīvotāju būs piekrituši projektam, ka viņi ņem kredītu un ka viņiem palielina īres maksu, varēsim sākt kārtot dokumentus. Ātrāk par 30.septembri šķūņi nebūs gatavi. Nepieciešams veikt lielus ieguldījumus, bet jaunais šķūnis kalpos vismaz 40 gadus," saka A. Bukovskis.
Alūksnes pilsētas domes juriste Aiva Egle atzīst, ka šobrīd privatizācijas procesā ir paredzēts, ka visa māja noslēdz vienu līgumu ar apsaimniekotāju. Ja šo līgumu ir parakstījuši 3/4 mājas īpašnieku, tad šis līgums attiecas uz visiem ēkas iedzīvotājiem - arī tiem, kas to nav parakstījuši.
"Ar šo līgumu cilvēki ir tiesīgi ņemt bankā kredītu un lemt, kādus remontdarbus veikt. Būtiskākās izmaiņas salīdzinājumā ar iepriekš slēgtajiem individuālajiem līgumiem ar apsaimniekotāju ir tās, ka visus neskaidros jautājumus lems mājas iedzīvotāju sapulcē. Ja 3/4 īpašnieku kādu jautājumu sapulcē atbalstīs, tad tas attiecas arī uz pārējiem kopīpašniekiem. Tas ir labs modelis, ko piedāvājam arī citu Alūksnes māju iedzīvotājiem - veidot savu mājas pārvaldīšanas institūciju, ievēlēt mājas vecāko un mājas padomi," klāsta A. Egle.
Tādējādi Lielā Ezera ielas 1a mājai firma "Alūksnes nami" paliks kā apsaimniekotāji, nevis kā mājas pārvaldnieks, kā tas bija līdz šim. "Mājas vecākais katru mēnesi varēs nākt pie mums, kur būs sagatavota speciāla informatīvā mape. Tajā varēs redzēt, kādus darbus esam veikuši, cik līdzekļu tērēts un kā rit kredīta atmaksa. Šo informāciju pie mājas vecākā varēs saņemt ikviens iedzīvotājs," saka A. Bukovskis.
Neērtā situācijā ir kaimiņmājas iedzīvotāji
Celtniecības darbu aizkavēšanās rada lielas neērtības un liek dzīvot neziņā arī Lielā Ezera 1 mājas iedzīvotājiem. "Lielā Ezera 1 mājā esam četri īrnieki. Mūsu māju "Alūksnes nami" neapsaimnieko. Kad Lielā Ezera 1a iedzīvotāji savu projektu būs realizējuši, mums tam vajadzēs pielāgoties un celt līdzīgus malkas šķūņus. Pilsētas dome vēlējās, lai malkas šķūņu aizmugurē tiktu uzcelta dekoratīva siena, kas vienai ģimenei izmaksātu vairākus simtus latu. Kam tas vajadzīgs? Ja dome tādējādi vēlas skaistināt pilsētvidi, lai paši arī šo sienu veido un apmaksā izdevumus," saka Lielā Ezera 1 mājas iedzīvotāja Aija Luika.
Viņa neslēpj satraukumu, ka vasara ir jau vidū, nepieciešams gādāt malku, bet tagad to nevar darīt. "Malkas iegāde jau ir sarunāta, bet es nevaru to atvest, jo nav zināms, kur varēšu to novietot! Nav nekādas garantijas, ka līdz ziemai malka izkaltīs," sūrojas A. Luika.
"Kamēr iedzīvotāji neuzcels šķūņus, arī mēs nevaram neko darīt. Man malka tagad mirkst lietū. Situācija ir ļoti nepatīkama. Kāpēc jāizstrādā nereāli projekti, kuru realizācijai iedzīvotājiem nav līdzekļu? Viens no projektiem paredzēja, ka šķūnis būs sešus metrus garš un 1,10 metru plats. Mums nepieciešama dažāda garuma malka - plītij, krāsnij un titānam. Kā tad lai tik šaurā šķūnī to saliek? Man šķūni vajag jau vasarā! Pašlaik atrodamies kā nāves punktā, no kura nevar izkustēt," secina A. Luika.
Izvēles iespēja - nopirkt jaunu dzīvokli
Pagalmā atrodas arī Pils ielas 68 ēkai piederošie malkas šķūņi. Viens no mājas līdzīpašniekiem Edvīns Rutass norāda, ka savu šķūņu vietu līdz rudenim sakārtos. "Apzināmies, ka līdzšinējie malkas šķūņi neiederējās pilsētvidē un bojāja tās kopainu. Arī mūsu šķūnis ir vecs un sašķiebies, tādēļ sastutējām to no ārpuses un iekšpuses. Mājai esam trīs īpašnieki. Viens no viņiem vēlas, lai malku turpmāk glabātu pagrabā. Iespējams, ka tā arī darīsim, vēl tikai pagraba telpā jāuzliek grīda," klāsta E. Rutass.
"Pirms likt malku pagrabā, to vajadzēs izžāvēt, jo pagrabtelpās malka nežūs. Nezinu, vai varēsim pilnībā iztikt bez malkas šķūņa," saka E. Rutass. Viņš vērtē, ka Alūksnes pilsētas dome Lielā Ezera 1a mājas iedzīvotājiem varēja finansiāli palīdzēt uzcelt jaunos šķūņus. "Veidojas interesanta situācija - jauns malkas šķūnis izmaksā gandrīz 700 latu. Par šādu summu Alūksnē var iegādāties vienistabas dzīvokli. Tad nu iedzīvotājiem rodas izvēles iespējas - pārdot esošo dzīvokli, ietaupīt 700 latu par jaunu šķūni un nopirkt citu dzīvokli," atzīst E. Rutass.
Pilsētas centram jābūt skaistam
Alūksnes pilsētas domes izpilddirektors Uldis Ozols apstiprina, ka viens no projektiem paredzēja dekoratīvu sienu pret Alūksnes autoostu un jumta izbūvi, otrs - tikai divslīpu jumta izbūvi ar logiem.
"Pilsētas arhitektiem un "Alūksnes namiem" ir konsekventa nostāja, ka nepieciešams izbūvēt vienkāršu šķūni ar divslīpu jumtu. Divslīpu jumts ir obligāta prasība. Iedzīvotāji vienojās par lētāko variantu - koka konstrukcijas šķūni, kam būs metāla apšuvums. Šāds šķūnis pilsētas skatu nebojās. Uz autoostas pusi var arī izveidot skaistu dzīvžogu, lai šķūnis nebūtu redzams.
Visiem īpašniekiem šajā pagalmā šķūņi būs jānojauc, lai tie būtu vienādi. Būvatļauju izsniegs visiem īpašniekiem reizē vai arī pēc viena projekta vispirms uzbūvēs šķūņus vieniem, bet pārējie tādus pašus pēc tam piebūvēs klāt. Ja katrs būvēs savu šķūni, tad pilsētas centrā būs ārprāta skats," skaidro U. Ozols.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  Maigonis Tauriņš ieāva kājas garos gumijas zābakos, jakas kabatā iestūķēja baltā papīrā ietītu sviestmaizi un uzmeta galvā zaļu naģeni. - Ilgi būsi?...

 • Palīdzēs atrast nozagtus suņus

  Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvalde palīdzēs atrast īpašniekiem nozagtus suņus, kas, iespējams, atrodas Talsu rajona Ģibuļu pagasta...

 • Jauniešus pārņem datorspēļu trakums

  Datorspēles nav jaunums. Jau vairāk nekā desmit gadus dažādas spēles ir pieejamas bērniem un ne tikai.Datorspēles nav jaunums. Jau vairāk nekā desmit...

 • Nedēļu bez autotransporta

  Kopš ES valstīs uzsākta tradīcija ik gadu organizēt Eiropas mobilitātes nedēļu, krietni mainījusies cilvēku attieksme pret piesārņojumu, kuru ikdienā...

 • Vai tu esi ES eksperts

  1. Kas ir Eiropas Komisijas prezidents?1. Kas ir Eiropas Komisijas prezidents? a) Romano Prodi; b) Žaks Delors; c) Martijs Ahtisāri; d) Žaks...

 • Komisija grib redzēt tīrāku Eiropu

  Jaunākajā Eiropas Vides aģentūras ziņojumā secināts, ka lielākajās Eiropas pilsētās mirušo 60 tūkstošu iedzīvotāju nāves cēlonis ir ilgtermiņa gaisa...