“Vaidavas kausā“ uzvar Lauris Freibergs

Apē 24. jūlijā norisinājās 32. “Vaidavas kausa” izcīņa, kuru organizēja motoklubs “Ape” Gundara un Maira Levanu vadībā. Bija spēcīgs dalībnieku sastāvs un pietiekami kupls skatītāju pulks.

Apē 24. jūlijā norisinājās 32. "Vaidavas kausa" izcīņa, kuru organizēja motoklubs "Ape" Gundara un Maira Levanu vadībā. Bija spēcīgs dalībnieku sastāvs un pietiekami kupls skatītāju pulks.
Lieliskos laika apstākļos notikušais motokross, kas jau trešo gadu notiek kopā ar iepriekšējā dienā redzētajām kalnu velo un apvidus autosacensībām, sagādāja īstus tehnisko sporta veidu svētkus.
Uz dabiskā reljefa veidotajā trasē bija vairāki jauninājumi. Trases priekšnieka Sandra Januša vadībā bija izveidoti paralēlie tramplīni ("veļas dēlis"). Lielais "Klēts kalna" lēciens bija paplašināts, dodot iespēju augstam un tālam lidojumam. Skatītājiem ērtu piekļūšanu interesantākajām trases vietām nodrošināja tunelis.
Sīva cīņa ritēja "Vaidavas kausu" prestižākajā "open klasē", kas startēja kopā ar 125cm3 klases braucējiem. Šajās sacensībās tikās tādas zvaigznes kā pasaules klases motosportisti Lauris Freibergs (MX-1), igaunis Aigars Leoks (MX-2) un Latvijas mototrasu karaļi: Mārtiņš Aleksandrovičs, Agris Ļitvinovs, Leons Kozlovskis, Ivo Šteinbergs. Kvalifikācijā ātrāko apļa laiku uzrādīja Aigars Leoks, otrais bija Lauris, trešais labākais laiks - Ivo Šteinbergam.
Pirmajā sacensību braucienā vadībā izvirzījās A.Leoks, kuram cieši sekoja Lauris Freibergs. Pēc dažiem apļiem Aigars piedzīvoja nelielu kritienu, pēc kura bija problēmas iedarbināt motociklu. Tomēr līdz brauciena beigām viņš spēja pacelties uz 2.vietu. Toties Lauris šajā braucienā uzvarēja pārliecinoši. Publikas mīlulis, atraktīvais igauņu braucējs Ediks Kūsks izcīnīja 3.vietu.
Otrajā braucienā intriga saasinājās. Aigaru diemžēl atkal piemeklēja neveiksme - pārsists ritenis, rezultātā, atrodoties otrajā pozīcijā aiz Laura, viņš bija spiests izstāties no cīņas par "Vaidavas kausu". Toties lielākas izredzes uz otro pozīciju parādījās Agrim Ļitvinovam, Mārtiņam Aleksandrovičam, Leonam Kozlovskim. Šā brauciena un arī kopvērtējuma trijnieks: L.Freibergs, A.Ļitvinovs, M.Aleksandrovičs.
Skatītāju uzmundrinājumi tomēr nespēja dzēst "māju uztraukumu" motokluba "Ape" braucējam Raivim Levanam. Droši vien satraukums arī bija par iemeslu vairākiem kritieniem, kuru rezultātā nupat Igaunijas čempionāta posmā uzvarējušais apenietis kopvērtējumā bija astotais. Pieredzējušajiem sportistiem izaicinājumu nebaidījās mest viens no vislabākajiem jaunajiem sportistiem, uz pasaules čempionātu Čehijā neaizbraukušais "ātrākais zēns Baltijā" - piecpadsmit gadus vecais Dāvis Līvs. Viņš bija trešais labākais 125cm3 klases vērtējumā, kur viņu apsteidza tikai Ediks Kūsks un Nils Šroms.
"Hobby open" klasē bija vislielākā pārstāvniecība cīņā par "Vaidavas kausu". 37 dalībnieku skaitā bija arī viena daiļā dzimuma pārstāve - Inga Pīlādze. Cīņā ar grūto trasi veiksmīgākie izrādījās Māris Feldmanis, Atis Alžāns un Aigars Jonass, kaut arī par atsevišķo braucienu uzvarētājiem kļuva Jānis Mironovs un Viktors Kozlovs. Motoklubu "Ape" šeit pārstāvēja četri braucēji: Armands Gabrāns, Aivo Līvs, Ervīns Gusts un Dzintars Mednis. Viņi izcīnīja atbilstoši 15., 23., 24. un 28.vietu.
50 cm3 klasē startēja mazie "rūķīši". Pārliecinoši uzvarēdams otrajā braucienā, savu pirmo "Vaidavas kausu" izcīnīja mazais apenietis Matīss Leimanis. Aiz viņa palika pirmā brauciena līderis Pauls Jonass, bet trešais kopvērtējumā - Klaudio Rosmans (Igaunija). Cik azartiski mazie brauca trasē (brīžiem "krita kā pupas"), tikpat nevaldāms bija viņu prieks par uzvaru, salaistot visus ar bērnu šampanieti.
Kopā ar blakusvāģiem arī šogad startēja kvadricikli. Kvalifikācijas braucienā ātrāko apļa laiku uzrādīja Arta Rasmaņa pilotētais kvadricikls.
Kvadraciklu klasē uz goda pjedestāla starp igauņiem izdevās iespraukties tikai vienam latvietim. Pirmais - Ullars Polds, aiz viņa - Jānis Kerstmans, bet trešajā vietā - mūsu Jānis Kirilko, apsteidzot Arti Rasmani.
Blakusvāģu klasē pirmajā trijniekā iekļuva tikai Latvijas sportisti. Stiprākie šoreiz bija Normunds Lukstiņš ar Andreju Grasi. Otro vietu izcīnīja Kārlis Leimanis ar Kasparu Liepiņu, trešie - brāļi Skreijas: Otomārs un Gastons.
Mehāniķu sacensībās satraukums bija ne mazāks kā trasē. Par balvām sadūšojās cīnīties trīs no viņiem. Mehāniķa darbs: vajadzēja izņemt pakaļējo riteni, to apnest ap šampanieša pudeli, ielikt atpakaļ motociklā un pieskrūvēt. Tad braucējam nācās pierādīt, ka pēc tam vēl var aizbraukt līdz finišam. Visātrāk ar šo darbu tika galā R.Levana mehāniķis Viesturs Kazainis, otrais - Laura Freiberga brālis Mārtiņš, trešajā vietā atstājot Aigara Jonasa mehāniķi.
Notika tradicionālā ieejas biļešu loterija. Galveno balvu - "Jotul" krāsniņu - saņēma desmit gadus vecais apenietis Kārlis. Zāles pļāvējs aizceļoja uz Alūksni, laimesti tika arī gulbeniešiem. Degvielas atlaižu kartes laimēja vairāki automašīnu caurlaides pirkušie vadītāji.
Kāds ir šo sacensību vērtējums? Kaut gan vienmēr būs cilvēki, kas, izdzirdot vārdu "motokross", aizbāž ausis, tomēr ļoti daudzi to joprojām atbalsta un nāk uz sacensībām. Skatītāji atzinīgi izteicās par pārdomāto organizāciju, tramplīniem, piemēroto mūziku, (sevišķi pirmsstarta himnu, kas "uzdzinusi adrenalīna līmeni līdz matu galiem"), par vērtīgajām balvām uzvarētājiem un loteriju. Ērika Fogeļa nepārspējamie komentāri esot bijuši dzirdami tālā apkārtnē. Prieks, ka daudzie kritieni trasē šoreiz bija bez nopietnām traumām. Protams, daudzus uz Api atvilināja arī retā iespēja redzēt Lauri Freibergu un Aigaru Leoku.
Apeniešu audzētās lilijas nokļuva uzvarētāju rokās, bet vietējie metinātāji pieteicās glābt salūzušos spēkratus. Savukārt par sportistu attieksmi liecina fakts, ka viens igauņu motobraucējs jau otro gadu savu balvā saņemto naudu pateicībā par labi sarīkotajām sacensībām atdāvina organizatoriem.
Mairis Levans sacensību rīkotāju vārdā saka lielu paldies visiem "Vaidavas kausa" skatītājiem, sportistiem un atbalstītājiem, it īpaši Alūksnes rajona uzņēmējiem.
"Trase bija lieliska, kārtīgi nolaistīta, pietiekami sarežģīti elementi. Laba sacensību organizācija, arī starts bija laikā. Interesants šķita lielais lēciens, arī pagriezienos vajadzēja ļoti uzmanīties. Mani šodienas konkurenti - latviešu sportisti - ir ļoti meistarīgi, bet viņiem būtu ļoti noderīga ārzemju sacensību pieredze. Lai "Vaidavas kauss" notiek vēl ilgi, lai nāk skatītāji un atbalstītāji," saka Lauris Freibergs un ir priecīgs par iespēju vismaz vienu reizi šogad startēt arī Latvijā. Lauris tagad pārstāv Vācijas komandu "Suzuki Kurz" un nākamās sacensības Pasaules čempionātā aizvadīs Beļģijā. Lai viņam veicas!
Vienlaikus ar "Vaidavas kausu" Čehijā notika Pasaules junioru čempionāts. 80 cm3 klasē tur cīnījās vairāki latviešu puikas. Finālā iekļuva Dāvis Ivanovs, Augusts Justs un Matīss Karro.

Citu datumu laikraksti