Vairāk dzīvo citiem, nevis sev

Alūksniete Līga Cīrule ir neparasta sieviete, kas prot visdažādākos darbus un kuru interesē daudzas lietas.

Alūksniete Līga Cīrule ir neparasta sieviete, kas prot visdažādākos darbus un kuru interesē daudzas lietas. Katru darbu viņa veic rūpīgi, katrā cenšas ieviest ko oriģinālu, kādu knifu. Tas droši vien izdodas tāpēc, ka arī viņas pašas būtībā slēpjas kas interesants un īpašs. To novērtējuši draugi un paziņas, Līgu mīļi dēvējot par sievieti "ar rozīnīti".
Līga stāsta, ka viņas dzīve ir traģisma pilna un vairāk dzīvojusi citiem, nevis sev. Visu mūžu pratusi būt dāsna, nežēlot ne laiku, ne darbu, ne mīlestību, dāvājot to apkārtējiem. Sarunas laikā sieviete uztraucas, vai tikai viņas stāstītais nebūšot kā lielīšanās. Tas nebūt neesot viņai raksturīgs. Radusi kopš agras bērnības strādāt un apjaust, ko nozīmē atbildība. "Māsa Vija manās rokās uzauga. Sākās kolhozu laiki, man bija jāiet gan govis slaukt, gan jārūpējas par jaunāko māsu," stāsta Līga Cīrule.
Cildina pirmo skolu
Dzimusi Bejā, pamatskolu absolvējusi kā teicamniece. "Manai dzīvei ļoti daudz deva gan skolotāji, gan vecāki. Bejas skola man bija kā otras mājas," apstiprina Līga. Pēc tam devusies uz Rīgu mācīties Kultūrizglītības darbinieku tehnikumā. Galvaspilsētā, kur Līga apprecējās, pavadīti 19 gadi, taču visu laiku nepametusi sajūta, ka tā nav viņas vieta. Grūti bijis pierast pie pilsētas atmosfēras un burzmas.
"Vecāki agri nomira, bija jāgādā par māsu un brāli. Tehnikumā nemaz gala eksāmenus neaizgāju kārtot. Mani patiesībā interesēja pavisam citas lietas, arī mūzika, taču tehnikumā nemācīja to, ko biju cerējusi, - spēlēt flautu," uzsver Līga.
Ved rādīt ekskursantiem
Sapnis par mūziku, ko Līga iemīļojusi kopš bērnības, nav palicis sirdī dziļi apslēpts. Tēvs bijis muzikants, bet meita no mazotnes klausījusies simfonisko un opermūziku.
"Tēvs mācēja spēlēt četrus mūzikas instrumentus. Arī man šāds talants bija šūpulī ielikts," saka Līga. Tad viņa uzsākusi strādāt savulaik slavenajā fabrikā "Aurora", kur bijis maiņu darbs, - no sākuma par adītāju, bet vēlāk - par šuvēju. Veikusi arī meistares pienākumus.
"Esmu cilvēks ar plašu vērienu," saka Līga. Viņa labprāt būtu strādājusi par skolotāju. Mācoties pamatskolas vecākajās klasēs, skolotāji viņai uzticējuši mācīt jaunāko klašu audzēkņus.
Brīvajā laikā spēlējusi šlāgerus viesībās, kāzās un pati savam priekam.
"Darbs fabrikā nebija sirdij tuvs, strādāju tikai, lai nopelnītu un izskolotu māsu. Par mani no skolas laikiem teica, ka esmu burta kalps. Man visu vajag izdarīt akurāti un laikus," atzīst sieviete. Viņa ātri ieguvusi rūpnīcas vadības uzticību. Tad, kad rūpnīcā viesojušies ekskursanti, bijuši pat ciemiņi no Āfrikas, vienmēr vesti pie Līgas, jo viņa bijusi priekšzīmīga strādniece.
Otrreiz neapprecējās
Ģimenes dzīve Līgai nav izdevusies, kā gribējusi, jo vīram paticis alkohols. Līga lepni pametusi kopīgi celto māju, jo pieder pie cilvēkiem, kam ir stingrs mugurkauls.
"Aizgāju, atpakaļ neatskatīdamās. Caur uguni un ūdeni. Slikto nevienam nekad nestāstu, lai citiem nav jākreņķējas. To paturu sevī, spēdama palīdzēt arī citiem. Arī nāvei acīs vairākkārt esmu skatījusies," saka Līga.
Kad Līgas mamma pārcēlusies pie meitas uz Rīgu, ņēmusi apsaimniekot tā saucamās sotkas, paspējusi izaudzēto pārdot arī tirgū.
Otrreiz dzīvē Līga vairs neapprecējās. Pirmās laulības lika savstarpējās attiecības izvērtēt citādāk. "Es to nenožēloju. Jūtu, ka vienatnē man ir labāk," saka alūksniete.
Iespējams, ka ģimenes dzīvi Līga vēlreiz neizveidoja arī tāpēc, ka četrdesmit gadus viņai nav bijis īstu māju. Tikai pirms sešiem gadiem Līga savā īpašumā ieguvusi nelielu dzīvokli Alūksnē, kam cītīgi krājusi naudu.
Pīļtēviņi neuzbrūk
Sirdij tuva ir fotografēšana, mīlestība pret mūziku un laukiem.
"Man patīk strādāt zemes darbus, apmīļot dzīvniekus. Viņi man pretī sniedz to pašu. Pat dusmīgie pīļtēviņi ar knābi saņēma halāta stūri un knibināja, nevis uzbruka," stāsta Līga. Arī īpašu mīļumu Līga stāsta, kā viņa apkopj tuvinieku atdusas vietas Alūksnē.
"Man tur ir kā botāniskajā dārzā. Citi atbrauc uz kapiem ar lepnām mašīnām, ātri noliek puķes, bet man gribas visu izdarīt pamatīgi. Ar autobusu uz kapiem savedu pirkto zemi, sakopju, lai ir skaisti," saka Līga.
Vaļoties nav laika
Arī tagad šī universālā sieviete ir aizņemta ar dažādiem darbiem, viņai nav laika vaļoties. Citi viņu aicina palīdzēt gan saimniecības darbos, gan bērnus auklēt.
Viņa pati sev darina oriģinālus tērpus un iepriecina arī citus. Kad vajadzējis posties radu kāzām, smagi saslimusi ar plaušu karsoni, taču bija izdomājusi uzšūt jaunu tērpu. Spītējot slimībai, Līga aizbraukusi uz kāzām, arī tērps bijis jauns.
"Nopirku audumu. Izrādījās, ka šujmašīna "neņem" audumu pretī. Tomēr uzšuvu garu kleitu ar šķēlumu un mežģīnēm. Neviens nezināja, ka tas tapis bez šujmašīnas," stāsta Līga.
Prot saskatīt skaisto
Alūksnē Līga atgriezās 1979.gadā, jo vilka atpakaļ uz dzimto pusi. Piecpadsmit gadus strādāja slimnīcā, no kuras pirms deviņiem gadiem devās pelnītā atpūtā. Kādu laiku bijusi veļas pārzine, pēc tam - pavāre. Aicināta par saimnieci daudzās viesībās. "Dievs apveltījis arī ar šādu talantu. Jebkurā situācijā protu izgrozīties. Ikvienu darbu varu paveikt, izņemot tādu, kas saistās ar mīklas raudzēšanu. Tas ir tāpēc, ka nekad neesmu dusmīga," smaida Līga. Sieviete uzskata, ka viņa esot sīksta - lai kā kristu, vienmēr uz kājām kā kaķis. Arī romantiska. Līga nesūdzas, ka dzīve ir grūta, jo prot tajā saskatīt skaisto.

Citu datumu laikraksti

 • Dosies uz salidojumu

  Sestdien Ikšķilē notiks 6. Latvijas politiski represēto salidojums, uz kuru dosies arī grupa Alūksnes rajona represēto. “Vienmēr braucam uz šādu...

 • Aicina pieteikties

  Ar Hansabankas finansiālu atbalstu notiks vasaras basketbola nometne “Basketbums 2004”, kurā aicināti piedalīties jaunie basketbola talanti - zēni un...

 • Somu pieredze noderēs ierosmei un sadarbībai

  Malienas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes “Mazputniņš” vadītāja Ieviņa Āboltiņa atgriezusies no semināra par pilsoņu aktivizēšanas iespējām....

 • Piepilda jaunības dienu sapni

  Gaujienieti Mirdzu Bērziņu 2001.gada vasarā piemeklēja liela nelaime - izcēlās ugunsgrēks mājā, kurā viņa dzīvoja, tomēr viņai pietika uzņēmības sākt...

 • Patukšie naudas maki

  Šobrīd dzīvojam savdabīgā tropu klimatā. Nepastāvīgie laika apstākļi sagādā problēmas ne tikai atpūtniekiem, bet arī lauksaimniekiem.Šobrīd dzīvojam...

 • Valsts prezidenta balvas izcīņā iegūst sudraba medaļu

  Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā vieglatlētikā arī Alūksnes vieglatlētiem bija labi rezultāti.Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā...