Vairumam skolēnu slēpot patīk

Laikraksta redakcijā šonedēļ saņēmām kādas uztrauktas bērna māmiņas zvanu, kas bija sašutusi par to, ka visiem bērniem Alūksnes skolās liek slēpot.

Laikraksta redakcijā šonedēļ saņēmām kādas uztrauktas bērna māmiņas zvanu, kas bija sašutusi par to, ka visiem bērniem Alūksnes skolās liek slēpot.
"Bērniem uz skolu ir jānes smaga soma ar mācību grāmatām, slēpes un jāsaģērbjas tā, lai varētu iet ārā slēpot. Pēc slēpošanas viņš ir sasvīdis un nereti pēc tam saslimst. Katru gadu vecākiem ir jāpērk bērnam gan mācību grāmatas, gan slēpes. Tas nav lēti. Kāpēc nevarētu būt tā, ka pēc stundām slēpo tikai tie, kas vēlas? Daudziem vecākiem šī ir liela problēma. Kad apmeklējām vecāku sapulces skolā, par šo jautājumu ar mums neviens nerunāja," sašutumu pauda alūksniete. Savu vārdu un skolu, kurā bērns mācās, zvanītāja nevēlējās nosaukt, tādēļ nolēmām izzināt, kāda ir situācija visās Alūksnes pilsētas izglītības iestādēs.
Alūksnes rajona Izglītības pārvaldes sporta metodiķis Aivars Bebris norāda, ka mācību programma nosaka: tikai tajos rajonos, kur ziemā sniega nav, slēpošanas nodarbības drīkst aizstāt ar kaut ko citu. "Ja bērnam dažādu apstākļu dēļ nav slēpju, šī problēma ir jārisina izglītības iestādei, kurā viņš mācās. Manuprāt, Alūksnes rajonā skolēniem vajadzētu izmantot iespēju, ka viņi ziemā var sporta nodarbības pavadīt svaigā gaisā, jo lielākā daļa no tām notiek piesmakušās telpās. Bet nevajadzētu slēpošanu uzspiest, jo labs inventārs ir dārgs, bet ar sliktu neviens negrib startēt," viņš vērtē.
Jāslēpo tikai noteikts stundu skaits
Alūksnes sākumskolā slēpošanas sezonā janvārī, februārī un arī martā, ja to atļauj laika apstākļi, bērniem obligāti ir jāslēpo 12 mācību stundas. To laikā viņi apgūst mācību programmā noteikto. Pēc tam slēpošanas vietā viņi var izvēlēties alternatīvu - slidošanu pie angāra vai nodarbības telpās. 4. līdz 6.klases zēniem tiek piedāvāta vēl viena alternatīva. Viņi var iet slēpot trešdienās pēc mācību stundām uz Lazdu kalniņu, kur ir izveidota speciāla trase. Arī šīs nodarbības notiek sporta pedagoga vadībā. Slēpes bērniem nav jānes uz mājām, jo skolā ir vieta, kur tās glabāt.
"Alūksnes rajonā ziemā ir sniegs, tādēļ mūsu skolēniem ir jāslēpo. Skolā 1. līdz 6.klases skolēniem veicām aptauju, lai izzinātu situāciju par slēpošanas inventāru. Sākumskolai ir 17 slēpju pāri. Tos pirms stundas var saņemt tie bērni, kuru vecākiem nav līdzekļu slēpju iegādei," stāsta Alūksnes sākumskolas direktora vietniece mācību darbā Ruta Salaka.
Viņa vērtē, ka vairumam bērnu slēpot patīk. "Jebkurā gadījumā - tas rada zināmas grūtības - ir jānes slēpes un silti jāsaģērbjas. Tas ir darbs. Kuram bērnam nepatīk darbs, tam varbūt arī nepatīk slēpošana. Tradīcijas iedibina ģimenē. Ja vecāki brīvajā laikā kopā ar bērniem slēpo, tad mazie to labprāt dara arī skolā," spriež R.Salaka.
Arī Alūksnes vidusskolā visiem audzēkņiem ir jāslēpo. "Audzēkņiem, kam nav slēpju, ir pastaigas svaigā gaisā. Jāatzīst, ka visi bērni stundās vēlas slēpot. Daži pat aizņemas inventāru no draugiem. Skolā ir speciālas vietas, kur slēpes var atstāt," saka Alūksnes vidusskolas sporta skolotāja Līga Krūmiņa. Viņa uzskata, ka bērniem ir veselīgi slēpot, jo šis sporta veids attīsta visas muskuļu grupas.
Ar koka slēpēm
negrib startēt
Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija ir izstrādājusi speciālu nolikumu par sporta stundu norisi slēpošanas sezonā. Tajā noteikts, ka janvārī un februārī sporta stundās skolēni slēpo atbilstoši mācību programmai. 7. līdz 9.klases skolēni - 10 stundas, bet 10. līdz 12.klases skolēni - 15 stundas.
"Bērniem, kuriem nav slēpošanas inventāra, uz sporta nodarbībām ir jānāk treniņtērpā, lai varētu skriet krosu vai pastaigāties. Šajā gadījumā viņi nesaņem augstāku vērtējumu par sešām ballēm. Skolēniem, kam slimības dēļ ir ilgs atbrīvojums no sporta stundām, ļaujam rakstīt referātu par ziemas sporta veidiem. Aizstāvot referātu, viņi saņem vērtējumu desmit ballu sistēmā," klāsta E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas sporta skolotājs Kārlis Bībers.
Viņš pieļauj, ka bērniem varētu piedāvāt vēl vienu alternatīvu slēpošanas vietā - slidošanu. "Varbūt to izdosies ieviest jau šogad. Ja skolēns būs noslēpojis obligāto stundu skaitu, viņš varēs izvēlēties - pavadīt sporta nodarbības telpās vai slidot, bet arī slidošanā būs jāizpilda normatīvi. Jāatzīst, ka ar katru gadu ir vairāk bērnu, kas vēlas slēpot," saka K.Bībers.
"Mācību programmas prasības bērns noteikti var izpildīt arī uz slēpēm, kas ir skolas rīcībā - iepriekšējos gados citu bērnu aizmirstais inventārs. Tiesa gan, tās galvenokārt ir koka slēpes. Jautājums ir: vai es spēju uzkāpt uz koka slēpēm? Tas ir atkarīgs no skolēna attieksmes. Ir vecāki, kas uzskata, ka slēpošana nav vajadzīga. Bet visas problēmas var atrisināt, un nevajag slēpošanai iegādāties ļoti dārgu inventāru," norāda E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas direktora vietniece mācību darbā Ilga Ozoliņa.

Citu datumu laikraksti

 • Gūst enerģiju no masāžas

  Alūksnes klubiņa “Optimisti” dalībnieces savās tikšanās reizēs ne tikai nodarbojas ar ārstniecisko vingrošanu, bet arī viena otrai veic...

 • Uzņēmumus dibina vairāk

  Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni uzņēmumi, bet likvidēti - 27.Pagājušajā gadā Alūksnes rajonā darbību uzsākuši 36 jauni...

 • Pilsētā būs četri vēlēšanu iecirkņi

  Alūksnes pilsētas dome nolēma noteikt 12.jūnijā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām četras vietas, kur atradīsies vēlēšanu iecirkņi.Alūksnes...

 • Lems par finanšu sadali

  Alūksnes rajona padomes sēdē rīt lielākā daļa no 17 darba kārtības jautājumiem paredz lemt par finanšu sadali 2004.gadā, kā arī darba grupu izveidi...

 • Ir daudz paveikts pilsētas labiekārtošanā

  Pērn Alūksnē paveikti daudzi darbi pilsētas labiekārtošanā. Infrastruktūras veidošanā ieguldīts gandrīz miljons latu.Pērn Alūksnē paveikti daudzi...

 • Aicina pusdienot arī iedzīvotājus

  Alūksnes Valsts ģimnāzijas ēdnīcā un kafejnīcā par ēdināšanu rūpējas SIA “Unti”. Tā uzvarēja pagājušā gada nogalē rīkotajā konkursā, tāpēc var...