Vajadzīgs zelta raksturs un dzelzs izturība

Kā sudraba birzs atmirdz 25 kopā nodzīvotie gadi, ko alūksnieši Silvija un Staņislavs Bondari aizvadījuši cieši blakus. Šodien gaviļniekus sveikt ieradīsies bērni, atbrauks radi.

Kā sudraba birzs atmirdz 25 kopā nodzīvotie gadi, ko alūksnieši Silvija un Staņislavs Bondari aizvadījuši cieši blakus. Šodien gaviļniekus sveikt ieradīsies bērni, atbrauks radi.
Sudraba kāzu jubilejā pāris tāpat kā mūsu sportisti Atēnu olimpiādē ir pelnījuši medaļu. Kur teikts, ka dzīvot skaisti un saskanīgi ir vieglāk, nekā gūt augstus rezultātus sportā? Bet dzīvē labākā balva, ko cilvēks cilvēkam var sniegt, ir mīlestība. Būt mīlētam nozīmē vairāk nekā būt bagātam, jo būt mīlētam nozīmē būt laimīgam.
Kāzas Bondari svinēja 8.septembrī pirms gadsimta ceturkšņa. Jaunais pāris reģistrēja laulību Rēzeknes dzimtsarakstu birojā, bet pēc tam brauca laulāties Birzgales katoļu baznīcā. Padomju varas gados atklāti to nedarīja, tāpēc jaunais pāris ar kāzu viesiem izvēlējās dievnamu attālāk no savas dzīvesvietas.
"Tam ir būtiska nozīme, ka laulību solījums dots Dieva priekšā. Tam ir spēks. Turklāt laulību ceremonija tik spilgti iespiedusies atmiņā, it kā tikai nesen būtu bijusi. Tā bija skaista!" atzīst laulātie.
Viņi secina, ka tagad daudziem līgavas tērps un kāzas šķiet tikai tradīcija. Lai gan tagad Silvija nav tērpusies baltā kleitā un plīvurā, Staņislavam nav tumša uzvalka ar baltu kreklu un tauriņu, acīs dzirkstī tāda pati sirsnība kā kāzu dienu fotogrāfijās.
Kāzu dienu atceras vienmēr
Ar īsti latgalisku vērienu kāzu svinības Staņislava vecāku mājās bija rīkotas vairāk nekā 100 viesiem. Pa ceļam uz tām jaunajam pārim bija jāiztur pārbaudījumi četros "vārtos". Turienes sievas pieprot apdziedāšanās dziesmas, ar kurām izjoko visus pēc kārtas. "Kāzas bija jautras. Dejojām un dziedājām līdz rītam. Līgavu nozagt neizdevās, bet čigāni naktī bija pastrādājuši nedarbus - aizsprostojuši skursteni. To atklāja tikai vēlāk, jo saimniecēm virtuve bija ārā," atceras Staņislavs.
Kāzu dienu ģimenes lokā svin ik gadu. Parasti Silvija saņem skaistas rozes, kas viņai ir mīļākās puķes. "Šoreiz vīrs mani aizveda uz kafejnīcu "Gustiņš" Jaunannas pagastā. Tur bijām kopā ar meitu Evitu un viņas draugu. Visi jauki pasēdējām un baudījām svētku vakariņas," atklāj Silvija.
Vecāki cer, ka Evitai drīz būs kāzas. Viņi ar nepacietību gaida mazbērnus. Lai gan abi vēl strādā, viņi mazbērniem laiku atradīšot tāpat kā saviem bērniem.
Var droši viens uz otru paļauties
Staņislavs Silviju pamanīja Rēzeknes rajona Gaigalavas vidusskolā, kur abi mācījās. Divas klases jaunākā skolniece ar dabīgi viļņainiem matiem, kas bija sasieti astītēs, izcēlās starp citām. Tomēr pirmā īstā sastapšanās bija sarīkojumā, kad puisis atgriezās no dienesta. Tā vakara dejas kļuva liktenīgas, un viņi joprojām ir saskanīgs pāris. Staņislavs strādāja Jūrmalā, bet jaunā sieva uz turieni nevēlējās pārcelties. Viņas darbavieta bija Rēzeknes skaitļošanas centrā.
"Kad piedāvāja darbu un dzīvokli Alūksnē, atbraucām apskatīties, iepatikās, tā te dzīvojam kopš 1982.gada. Meitai bija divi gadi, kad pārcēlāmies," atceras vīrietis.
Kā jau dzīvē, ir gājis visādi, bet lielu strīdu abu starpā nav bijis. "Mēs nedalām ne darbus, ne pienākumus un atbildību. Kurš pirmais no darba pārnāk, tas gatavo vakariņas un visu izdara. Par Staņislava pavāra prasmi noteikti sūdzēties nevar," apgalvo Silvija. Gadu gaitā savstarpēja sapratne un vēlme atbalstīt vienam otru ir tikai vairojusies. Pārsteidzoši, bet abi jau no sākuma prata ieklausīties otrā. Droši vien tāpēc visas grūtības ir pārvarētas bez savstarpējiem pārmetumiem.
"Uz vīru vienmēr varu paļauties, tāpēc ir drošības sajūta. Patīk viņa godīgums. Viņš ir kārtīgs un čakls, turklāt prot visus mājas darbus," slavē sieva. Staņislavs atzīst, ka bērnībā visu apguva, jo vajadzēja būt patstāvīgam.
Vēl piepildāms sens sapnis
Patstāvīgi izauguši Bondaru bērni. Silvija ir pārliecināta, ka uz viņiem var paļauties. Abi bērni savā veidā turpina vecāku darbu. Tēvs daudzus gadus strādājis par elektriķi, bet dēls Ēriks mācās Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes trešajā kursā. Māte ir grāmatvede, un meita Evita Lauksaimniecības universitātē apguvusi tūrisma uzņēmējdarbību, kur grāmatvedības zināšanas ir nepieciešamas.
"Bērni mums ir labi. Ērika vaļasprieks ir dejošana, kas arī ir mantots no mums," akcentē S.Bondare. Tagad abi dzīvesbiedri pēc darba relaksējas dārzā pie Pullāna ezera. Tur stāda, audzē un novāc visu, kas vajadzīgs iztikai un arī priekam. No pavasara līdz rudenim zied puķes. Brīvdienās brauc palīgā Staņislava mātei, kas vēl arvien dzīvo Rēzeknes rajonā. Šoruden nav iznācis laika sēņot, lai gan ogas un sēnes Bondaru ģimenē ir cieņā. Nepiepildīts palicis sapnis par ģimenes māju. Bondari joprojām dzīvo turpat, kur apmetās 1982.gadā. Lai apmestos dārza mājā arī ziemā, tā vēl jāsiltina. Iespējams, ka ar laiku būs sava ģimenes ligzda. Bērni jau izauguši, bet arī viņiem vajadzīgas mājas, kur atgriezties.
Lai sagaidītu Sudraba kāzas, sievai esot vajadzīgs zelta raksturs, bet vīram - dzelzs izturība. Laikam jau Bondariem ir gan viens, gan otrs, tāpēc viņi ir laimīgi. Ar tādiem cilvēkiem ir patīkami tikties, viņi savā bagātībā dalās ar citiem.
"Nevar būt laimīgs, ja blakus nav otra cilvēka, kam var uzticēties, kas tevi saprot un mīl," uzskata Bondaru ģimene.

Citu datumu laikraksti

 • Aicina ievērot likumu un neīsināt govīm astes

  Daudzi dzīvnieku turētāji pēc plašajām diskusijām masu saziņas līdzekļos zvana uz Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) un vaicā, kā tad īsti ir ar...

 • Izdos pastmarku ar Alūksnes ģerboni

  Latvijas Pasts atbalstījis Alūksnes pilsētas domes vēlmi un nolēmis nākamā gada sākumā izdot pastmarku ar Alūksnes pilsētas ģerboni. Uz tā attēlota...

 • Aicina balsot par grāmatām

  Sabiedriskā organizācija “Lauku bibliotēku atbalsta fonds” sadarbībā ar publiskajām bibliotēkām mudina izvirzīt grāmatas - kandidātus konkursam...

 • Otrreiz izvirzīts ultimāts nav ultimāts

  Ikviens vēlas iekārtot savu māju un tās apkārtni pēc saviem uzskatiem. Tas attiecas arī uz valsts politiku.Ikviens vēlas iekārtot savu māju un tās...

 • Viesosies zviedru delegācija

  Alūksnē vairāku dienu vizītē 8.septembrī ieradīsies Zviedrijas sadraudzības pilsētas Sundbibergas pašvaldības, Lauvu kluba un psihiatrijas...

 • Dāvina enciklopēdijas un stimulē izglītoties

  Zeltiņu pagasta padome pašvaldības skolas bibliotēkai Zinību dienā dāvināja trīs enciklopēdijas, bet tagad skolēniem organizē erudīcijas spēli “Par...

 • Īpaša banka atver kontu

  Es piedāvāju iespēju noguldīt bankā visdārgāko, kas jums ir - mīlestību, prieku, līdzpārdzīvojumu, visas emocijas, kuras var izdzīvot, esot blakus un...

 • Piecdesmit divus gadus - dzelzceļnieka sieva

  Deviņdesmit četrus gadus vecā alūksniete Valija Jēkabsone ir inteliģenta un sirsnīga kundze, kurai nezinātājs nedotu vairāk par 74 gadiem.Deviņdesmit...

 • Bejā strādā četri jauni skolotāji

  Jaunalūksnes pagasta Bejas pamatskolā 2004./2005.mācību gadā darbu uzsākuši četri jauni pedagogi.Jaunalūksnes pagasta Bejas pamatskolā...