Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valsi spēlē uz 45 glāzēm

"Es jau fleiti nedabūšu, spēlēšu uz rudzu stiebra" - tā teikts kādā dziesmā. Ja melodiju iespējams izvilināt, spēlējot uz rudzu stiebra, kāpēc lai tā neskanētu, izspēlēta uz glāzēm un pudelēm?

"Es jau fleiti nedabūšu, spēlēšu uz rudzu stiebra" - tā teikts kādā dziesmā. Ja melodiju iespējams izvilināt, spēlējot uz rudzu stiebra, kāpēc lai tā neskanētu, izspēlēta uz glāzēm un pudelēm? To, ka tas patiesi ir iespējams, pierāda ansambļa "Buččča" dalībnieki Linda un Artūrs Manguļi no Ogres, kuri Latvijā šobrīd ir vienīgie šādas prasmes zinātāji.
Izrādās, ka tikai Vācijā esot skaitliski neliela glāžu spēlētāju apvienība, kuras dalībnieki muzicējot galvenokārt baznīcās.
"Duets "Buččča" radās pirms četriem gadiem. Arī nosaukums izvēlēts nejauši. Pēc neilga laika izlēmām, ka vajadzīgs arī saksofona spēlētājs. Sākotnēji spēlējām balles mūziku, piemērojoties apmeklētāju vēlmēm. Mazliet vēlāk muzicēšanu sākām papildināt ar glāžu un pudeļu šova elementiem, lai tādējādi aizpildītu pauzes deju starplaikā, lai pasākuma apmeklētājiem būtu interesanti, bet kultūras namu vadītājiem nevajadzētu nopūlēties, meklējot vakara vadītājus," stāsta Linda.
Neiztiek bez muzikālās izglītības
Gan Lindai, gan Artūram ir augstākā muzikālā izglītība. Linda beigusi Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas nodaļu, bet Artūrs šogad iegūs maģistra grādu Mūzikas akadēmijas Vokālajā nodaļā. Zināšanas viņi papildina ne tikai darbojoties grupā "Buččča", bet arī strādājot Ogres ģimnāzijā. Artūrs ir vokālais pedagogs un māca bērniem pareizi dziedāt, bet Linda palīdz iestudēt dziesmas ar kustībām. Abi mūziķi atzīst, ka ir ļoti aizņemti, jo regulāri jādodas koncertēt uz dažādiem Latvijas rajoniem. Arī skolēni jāgatavo dažādiem muzikāliem mākslinieciskās pašdarbības konkursiem un skatēm. Laiks atlicināms arī mājas darbiem un četrus gadus vecajam dēlam.
Galvenais - pareizi noskaņot
"Par pudelēm daudz zina Artūrs, bet atceros, ka to meklēšana problēmas neradīja. Tās nav nekādas īpašas pudeles, bet tautā sauktie kortelīši. Grūtākais ir tās sakārtot un noskaņot. Lielākas problēmas bija ar glāzēm, kamēr tās atradām līdzīgas gan pēc ārējā izskata, gan pēc skaņas. Netradicionālo mūzikas instrumentu skaņošana ir darbietilpīgāka nekā spēlēšana," stāsta Linda. Muzicēšanai varot izmantot arī nevienāda lieluma glāzes, bet mūziķi nosprieduši, ka labāk izskatīsies, ja tās būs vienādas. "Cilvēkam, kas sava prieka pēc melodiju vēlas izvilināt no glāzēm, tas ir absolūti mazsvarīgi. Protams, glāzes skaņa ir atkarīga no tās lieluma. Esmu pārliecinājusies, ka ir glāzes, kuras neskan," skaidro Linda.
Ielu muzikanti ar stāžu
Linda stāsta, ka savulaik kopā ar vīru muzicējusi uz ielām Vācijā. Artūram esot septiņu, bet Lindai četru gadu ielu muzikanta stāžs. Sākumā spēlēti tradicionālie mūzikas instrumenti - ģitāra, saksofons, akordeons un vijole -, bet tad tiem pievienojušās glāzes un pudeles.
"Spēlēšanu uz glāzēm un pudelēm apguvām pašmācības ceļā. Pārliecinājāmies, ka tie ir smalki instrumenti, kas prasa, lai būtu muzikālā izglītība. Ja ir sapratne par klavieru taustiņu izvietojumu, tad izdosies izvilināt melodiju arī no glāzēm. Sākumā bija dēlis, uz kura izkārtojām 33 glāzes, tad piemeklējām 15 vēl lielākas, uz kurām Artūrs spēlē pavadījumu," skaidro Linda, piebilstot, ka cerēto rezultātus izdevies sasniegt kopīgā radošā procesā.
Alkohols veicina glāžu plīšanu
Glāzēs ir iepildīts šķidrums, kas skatuves prožektoros laistās dažādās varavīksnes krāsās. Linda stāsta, ka tas nekādā gadījumā neesot alkohols, bet ūdens, kam pievienotas krāsvielas, lai radītu vizuāli patīkamu ainu.
"Mums ir nācies spēlēt arī tādai sabiedrībai, kura izteica vēlēšanos, lai glāzēs ielietu ko oriģinālāku - vīnu vai šampanieti. Tomēr to nedarām, jo tad, ja glāzēs ieliets alkohols, tās ātrāk plīst. Līdz šim daudz glāžu neesam saplēsuši, bet pa kādai ir gadījies," atceras Linda. Lai skatītājiem un klausītājiem būtu interesantāk, izveidots šovs ne tikai ar muzikāliem priekšnesumiem, bet arī ar dejām.
Repertuārā - dažādas melodijas
Ansambļa "Buččča" dalībnieki uz netradicionālajiem mūzikas instrumentiem spēlē gan klasiskas mūzikas vērtības, gan skaņdarbus, kurus klausītāji ātri atpazīst. Glāžu izpildījumā skan populārie klasiskie skaņdarbi, piemēram, Ludviga van Bēthovena "Elīze", melodija "Ēdelveiss" no filmas "Mūzikas skaņas" un citas melodijas. Uz pudelēm Artūrs spēlē dziesmas, iepriekš aicinot publiku dziedāt līdzi. "Galvenais, lai būtu interesanti," bilst Linda. Balles repertuārā iekļauti latviešu šlāgeri un pat rokenrols.
"Cilvēku gaume ir dažāda. Ja vienā kultūras namā labprātāk dejo šlāgermūzikas pavadījumā, tad otrā izvēlas mūsdienīgus ritmus. Praktiski problēmas nerodas. Ja cilvēki kaut ko vēlas, mēs cenšamies viņu vēlmes izpildīt," stāsta Linda. Ir mēģinājumi arī pašiem radīt jaunas kompozīcijas, savstarpēji nedalot, kurš rakstīs mūziku, kurš - tekstu. Šobrīd radošās izpausmes nedaudz pieklusušas pārliekās aizņemtības dēļ. Linda bilst, ka viens otram esot nežēlīgi kritiķi.
Labprāt klausās Ainaru Mielavu
"Atzīšos, ka mūzikā abi esam ļoti izvēlīgi. Labprāt klausāmies Ainara Mielava dziesmas, grupas "Kaimiņi" kantri mūziku. Nevaram teikt, ka patīk tikai viena grupa vai mākslinieks. Mēs izvēlamies atsevišķas dziesmas. Šodien daudzas senas dziesmas atdzimst jaunās skaņās. Tā ir gaumes lieta, kas kuram patīk. Ir melodijas, kas jaunā aranžējumā ir fantastiskas. Ir arī tā, ka pārveidošana mūsdienīgos ritmos tikai sabojā," secina Linda.
Izsakoties par gaidāmo latviešu trio startu "Eirovīzijas" konkursā, mākslinieki vietas neprognozē, bet atzīst, ka diemžēl pēc dziesmas noklausīšanās tā viņus atstājusi vienaldzīgus. "Šodien skan daudz dziesmu. Ne visās ir kaut kas īpašs, bet izsaku mūsu subjektīvo viedokli. Varbūt kāds domā citādāk. Patīkami, ka cilvēki grib un viņiem vajag dziedāt," saka Linda.
Pagaidām ne Linda, ne Artūrs plaša mēroga konkursos nav piedalījušies. "Laikam vēl nejūtamies tik spēcīgi, tāpēc tie vēl priekšā. Lai rūpīgi sagatavotos konkursam, nepieciešams laiks, kura šobrīd nav," bilst mūziķe un horeogrāfe.
Novēlējums
Linda un Artūrs visiem novēl:
- Galvenais - nebaidieties un uzdrīkstieties darīt to, ko visvairāk gribas! Rezultāti parādīs, kā viss veidosies tālāk.
Fakti
Repertuārs: atbilstošs publikas pieprasījumam.
Instrumenti: basģitāra, ģitāra, sintezators,  mutes ermoņikas, akordeons, saksofons, vijole, pudeles, glāzes.

Citu datumu laikraksti

 • Atcerēties, atgādināt, pieminēt

  1949.gada 25.marts ir viens no traģiskākajiem datumiem Latvijas valsts un tautas vēsturē, jo tika izpostītas tūkstošiem cilvēku dzīves, sagrautas...

 • 10 iemesli, kāpēc viņš nezvana

  Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi.Žurnāla "Sieviete" marta numurā lasiet: Ģirts Ķesteris - atklāti par sevi;...

 • Palīdz izvēlēties

  Žurnāls "Deko" martā: stāsta par priekšnamu - kas liecina par saimnieka kārtības un stila izjūtu, kā arī par tā finansiālajām iespējām.Žurnāls "Deko"...

 • Cepts lasis ar piedevām

  Lasi uzskata par vienu no vērtīgākajām zivīm. Un ne velti. Kālija daudzums laša gaļā pārsniedz jebkura cita pārtikā lietojama ūdens iemītnieka gaļā...

 • Kritizē Amerikas prezidentu

  Kanādas valdības ministrs apsūdzēja ASV prezidentu Džordžu Bušu starptautiskās sabiedrības pievilšanā, uzsākot militāro triecienu Irākas...

 • Ievēros militārpersonu brīvprātības principu

  Saeima naktī uz ceturtdienu ārkārtas plenārsēdē pieņēma lēmumu, kas definē Latvijas nostāju Irākas krīzes risināšanā, ļaujot Nacionālo bruņoto spēku...