Valstī nepieciešama vienota sodu politika

Alūksnes rajonā pērn prokuroriem bija lielāka darba slodze nekā vidēji valstī.

Alūksnes rajonā pērn prokuroriem bija lielāka darba slodze nekā vidēji valstī.
Alūksnes rajona virsprokurors Vilnis Sliņķis amata pienākumus pilda astoto gadu. Viņš var salīdzināt, kā šajā laikā ir mainījusies tieslietu sistēma, tātad arī juristu godīguma apšaubīšanas pamatotibu pagājušajā gadā tā saucamajā Grūtupiādes lietā.
Kā vērtējat lietu izmeklēšanu un sodu piemērošanu Alūksnes rajonā?
Mūsu rajona Policijas pārvaldē strādā gan pieredzējuši izmeklētāji, gan jauni darbinieki. Protams, pieredze palīdz izmeklēt jebkuru noziegumu. Turpretim jaunie, manuprāt, ir nepietiekami sagatavoti praktiskai darbībai. Viņiem ir labas teorētiskās zināšanas, bet trūkst izpratnes par dažiem procesuāliem un tiesiskiem jautājumiem. Tāpēc ir svarīgi veidot sadarbību starp pieredzējušajiem un jaunajiem darbiniekiem. Lai situāciju uzlabotu, prokuratūra šos jautājumus pārrunā ar policiju kopējās sanāksmēs.
Cik pērn krimināllietu, vajadzēja atgriezt papildus izmeklēšanai? Un kā sācies šis gads?
Pagājušajā gadā prokuratūras darbā visā valstī vērojama pozitīva tendence. To raksturo tiesai nosūtīto krimināllietu, apsūdzēto personu un noziedzīgo nodarījumu epizožu skaits. Alūksnes rajona prokuratūra pērn ir nosūtījusi tiesai par 24 krimināllietām, par 43 personām un par 14 epizodēm vairāk nekā 2006.gadā. Tas nozīmē, ka četriem rajona prokuroriem, ieskaitot virsprokuroru, ir bijusi ievērojama slodze. Tā ir lielāka nekā vidēji valstī. Uzlabojusies sadarbība ar policiju, tāpēc ir samazinājies papildus izmeklēšanai nosūtīto lietu skaits. Pagājušajā gadā tādas bijušas 5, bet 2006.gadā – 8 krimināllietas.
Acīmredzot lielāka darba slodze liecina, ka pieaug noziedzība.
Tā var teikt. Protams, tiesai ir nosūtītas arī lietas par iepriekšējos gados izdarītiem noziegumiem. Tomēr vairums likumpārkāpumu ir izdarīti 2007.gadā. Visvairāk bijuši mantiskie noziedzīgie nodarījumi, apmēram trešā daļa no visiem kriminālnoziegumiem.
"Ja vienu lietu nosūtītu vairākām rajona tiesām, iespējams, ka piespriestais sods būtu atšķirīgs."
Iemesli zādzību izdarīšanai, protams, ir dažādi, bet izplatīta ir tendence kopēju iedzeršanu laikā paņemt iepatikušos citam piederošu lietu. Nav nozīmes, cik liela vērtība ir nozagtajai mantai, jo krimināllietas ierosināšanā noteicošais ir cietušā viedoklis. Būtu jāņem vērā, ka ir cilvēki, kuri braukā apkārt un zog visu, ko var – gan metāla kannas un pannas, gan automašīnas.
Ko varat teikt par smagiem noziegumiem?
Pie smagiem noziegumiem ir pieskaitāmas laupīšanas. Pērn bijušas 6 laupīšanas, tātad divas reizes vairāk nekā 2006.gadā. Nolaupītas tiek tādas pašas mantas kā zagtas, bet to atņemšana saistīta ar vardarbību. Piemēram, pie bāra vai spēļu zāles kāds alkohola reibumā izvelk naudas maku un mobilo telefonu, bet cits izmanto izdevību viņam tos atņemt. Viens šāds nodarījums izdarīts grupā. Nav bijušas slepkavības, kurās uzraudzību veiktu Alūksnes rajona prokuratūra.
Daudz runāts un rakstīts masu saziņas līdzekļos, ka bargie sodi mazinās braukšanu alkohola reibumā. Vai aizturēto un sodīto šoferu skaits šo tendenci apstiprina?
Pērn tiesai nosūtīts par 10 krimināllietām vairāk nekā 2006.gadā, tātad sodu palielināšana nav devusi cerētos rezultātus. Protams, ir jāsoda cilvēki, kuri brauc dzērumā. Tomēr situācija būtiski nemainīsies tikmēr, kamēr nemainīsies satiksmes dalībnieku domāšana. Vēl arvien daudzi uzskata, ka viņus jau nenoķers, nesodīs un ar viņiem nekas nenotiks. Alkohola reibumā nevar adekvāti novērtēt situāciju, tāpēc bojā iet gan paši, gan līdzbraucēji un nevainīgi cilvēki.
Prokurors tiesā pieprasa sodu vainīgajam. Parasti tas ir bargāks nekā pēc tam nosaka tiesa, turklāt no malas raugoties, liekas, ka bieži vien sods nav atbilstošs nodarījumam. Vai piekrītat?
Katrā gadījumā visus apstākļus, nozieguma atbilstību likuma pantam un prokurora pieprasītajam sodam vērtē viens cilvēks – tiesnesis. Paralēli likumā noteiktajiem kritērijiem pastāv subjektīvais faktors. Likumā ir noteikti dažādi soda veidi, bet tiesnesis redz cietušo, apsūdzēto un jūt, kādi viņi ir cilvēki. Sabiedrībā mēdz teikt – viņam jau nekas nebija, piesprieda tikai piespiedu darbus. Bet ko tad cilvēki vēlas? Lai visus liek cietumā?
Tomēr uzskatu, ka valstī būtu jādomā par vienotu sodu politiku. Varu piekrist žurnālā "Jurista Vārds" paustajam, ka ir katra tiesneša individuāla soda politika. Ja vienu lietu nosūtītu izskatīt vairākām rajona tiesām, tad iespējams, ka piespriestais sods būtu atšķirīgs. Varbūt ne būtiski, bet tomēr.
Nedaudz pieklususi kņada ap un par grāmatu "Tiesāšanās kā ķēķis". Cik aktuāli tajā skartie jautājumi ir Alūksnes rajonā? Varbūt ir vairāk tiesnešu noraidījumu?
Manuprāt, pamats visādām runām un baumām rodas tur, kur ir zudis publiskums, kur sabiedrībai trūkst informācijas par to, kas notiek. Gandrīz visas tiesas sēdes ir atklātas un var apmeklēt tie, kurus tās interesē. Tomēr nereti nav skaidrs, kā tiesa nonāk līdz tādam vai citādam lēmumam. Iespējams, ka tā pamatā ir tikai apstākļu, liecību un pierādījumu vērtēšana, bet var gadīties, ka to ietekmējis arī kāds kolēģis vai telefona zvans. Tas paliek uz katra jurista sirdsapziņas. Alūksnes rajonā nav izskatītas krimināllietas, kurās grozītos miljoni vai lieli īpašumi, tāpēc nav iemeslu šādai blakus ietekmei. Katrā ziņā neko tādu neesmu dzirdējis. Ja arī kādreiz izsaka noraidījumu tiesnesim, tad ne jau tāpēc, viņš būtu ieinteresēts lietas iznākumā.
Rajona iedzīvotāji cits citu pazīst. Ja arī nepazīst, tad droši vien ir priekšstats par cietušo un apsūdzēto, jo ir kaut kas dzirdēts vai lasīts par viņiem. Iespējams, ka simpātijas vai antipātijas ir radušās gluži negribot, tāpēc ir grūtāk izvairīties no subjektivitātes lietas izskatīšanā.
Ir lietas, no kurām tiesa atsakās un nodod kuras izskatīšanai cita rajona tiesai, lai nevarētu pārmest ieinteresētību spriedumā. Tomēr var gadīties, ka neatsakās, lai gan ir šis subjektīvais skatījums. Ir grūti to konstatēt un arī izvairīties no šīs iespējamības.
Droši vien daudzi vēl atceras gadījumu, kad Liepnas mežā tika nošauts lācis. Tika ierosināta krimināllieta, bet nav zināms, kā tā beidzās. Varbūt tāpēc klīst baumas, ka lieta izbeigta pierādījumu trūkuma dēļ. Palika iespaids, ka izmeklēšana nebija godīga, jo negadījumā bijušas iesaistītas atbildīgas amatpersonas.
Ja ir noticis šāds negadījums, uzsākot procesu, ir ļoti svarīgi veikt neatliekamās izmeklēšanas darbības. Tās ir jāveic uzreiz, lai iegūtu un saglabātu pierādījumus. Ja to dara neprofesionāli vai nekvalitatīvi, tad ir ļoti grūti, piemēram, identificēt transporta līdzekli un to saistīt ar notikuma vietu. Turklāt šo darbu var veikt neprofesionāli nezināšanas vai negribēšanas. Šī krimināllieta joprojām atrodas izmeklēšanā. Uzraugošais prokurors vairākārt devis rakstiskus norādījumus, ko vajadzētu darīt, lao noskaidrotu vainīgo personu loku, tomēr vēlamo rezultātu pagaidām nav.
***
vizītkarte
Vārds, uzvārds: Vilnis Sliņķis.
Ieņemamais amats: Alūksnes rajona virsprokurors.
Izglītība: augstākā.
Dzimšanas vieta un laiks: Gulbene, 1963.gada 14.janvāris.
Ģimenes stāvoklis: precējies, 3 bērni.
***
fakti
Pagājušajā gadā tiesai nosūtītas 172 krimināllietas ar 242 personām un 310 noziedzīgo nodarījumu epizodēm.
Visvairāk - 64 krimināllietas - bijušas par zādzībām.
23 krimināllietas ierosinātas par transporta līdzekļa vadīšanu alkohola ietekmē atkāroti gada laikā vai arī bez vadīšanas tiesībām.

Citu datumu laikraksti

 • Pirmais medījums iegūst medaļu

  Izstādē ir vairāku Annas mednieku trofejas.Izstādē ir vairāku Annas mednieku trofejas Armands Skaistkalns pilntiesīgs mednieks ir tikai trīs gadus....

 • Laureāti

  Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību trofeju izstāde atvērta Gulbenē, Pamatu ielā 14, līdz 9.februārim.Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību trofeju...

 • Darbu uzsāk Kredītu reģistrs

  Kopš šā gada 1.janvāra darbojas Kredītu reģistrs – datu bāze par visu kredītņēmēju saistībām pret Latvijas finanšu tirgus dalībniekiem, kuri ir...

 • Mīļie Alūksnes ļaudis!

  Klāt jauns Kunga žēlastības gads, klāt Zvaigznes jeb Trejkungu diena, un tas nozīmē, ka klāt ir atkal iespēja ieklausīties Dieva vēstījumā...

 • Melnais stārķis - 2008.gada putns

  Latvijas Ornitoloģijas biedrība jau kopš 1996.gada izvēlas gada putnu. Parasti par tādu kļūst kāda labi pazīstama putnu suga, kuras stāvoklis liecina...

 • Gatavojas barikāžu dienu pasākumam

  Alūksne. Alūksnes tautas namā uzsākta gatavošanās barikāžu dienu atceres pasākumam, kas šogad paredzēts piektdien, 18.novembrī.Alūksne. Alūksnes...