Valsts valodas likuma pārkāpumus konstatē gan tirdzniecības, gan valsts iestādēs

Valsts valodas centra kontroles daļas vecākā inspektore Anta Kalviša Alūksnes, Gulbenes, Balvu, Madonas un Valkas rajonā kontrolē, kā tiek ievērotas Valsts valodas likuma normas.

Valsts valodas centra kontroles daļas vecākā inspektore Anta Kalviša Alūksnes, Gulbenes, Balvu, Madonas un Valkas rajonā kontrolē, kā tiek ievērotas Valsts valodas likuma normas.
"Šie rajoni ir latviski, tāpēc te nav tādu problēmu kā Rīgas un Daugavpils rajonā,kur konstatē daudz pārkāpumu valsts valodas nelietošanā. Šajā reģionā galvenā problēma – nav nodrošināts preču marķējuma un preču lietošanas pamācības informācijas tulkojums valsts valodā, kā to nosaka Valsts valodas likums un Patērētāju tiesību aizsardzības likums," laikrakstam stāsta reģionālā inspektore Anta Kalviša.
Kopš 2000.gada 1.septembra Latvijā ir spēkā jaunais Valsts valodas likums. "Valsts un pašvaldības uzņēmumiem un iestādēm prasības ir kļuvušas stingrākas, tāpēc jau otro gadu rūpīgāk tās pārbaudām. Diemžēl arī tajās atrodami pārkāpumi – valsts iestāžu darbinieki reizēm nelieto valsts valodu apjomā, kāds noteikts, lai viņi veiktu savus darba pienākumus," norāda A.Kalviša.
Šādi gadījumi reģionā bija medicīnas iestādēs, Valsts policijas pārvaldē, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, izglītības iestādēs, Alūksnes rajonā – minimāli. Vairāk problēmu konstatēts Valkas un Balvu rajonos. Strenču slimnīcā vairāk nekā 100 darbiniekiem nācās kārtot valsts valodas atestāciju, jo zināšanas bija sliktas un tās nācās uzlabot.
"Daudz problēmu bija arī Sedā, bet tur pašvaldība noorganizēja bezmaksas kursus, un tie, kas vēlējās, varēja tos apmeklēt," skaidro vecākā inspektore.
Alūksnes rajonā vairāk problēmu ir tirdzniecības uzņēmumos ar preču marķējuma un preču lietošanas pamācību informācijas valsts valodā nodrošināšanu.
"Likums nosaka, ka jebkurai importētai precei pie ražotāja dotās informācijas ir jābūt pievienotam arī tekstam valsts valodā," uzsver A.Kalviša. Ar tulkojumiem ir nodrošinātas pārtikas, sadzīves ķīmijas, parfimērijas un kosmētikas preces. Visbiežāk tulkojumu nav elektroprecēm, datorprecēm un būvmateriāliem.
"Ja pārkāpumu konstatēju kārtējā pārbaudē, tad parasti izsaku brīdinājumu un dodu laiku, lai pārkāpumu novērstu. Ja otrajā pārbaudē secinu, ka tas nav izdarīts, tad rakstu administratīvā pārkāpuma protokolu un nākas sodīt," atklāj inspektore.
Sūdzību gadījumos, ja minētie pārkāpumi apstiprinās, protokols tiek uzreiz uzrakstīts. Naudas sodu piemēro atkarībā no pārkāpuma - līdz 250 latiem.
Alūksnes rajonā 2004.gadā vienā gadījumā nācies piemērot naudas sodu, bet 2003.gadā – četros. A.Kalviša apgalvo, ka no iedzīvotājiem saņem maz sūdzību, viņi galvenokārt zvana uz Valsts valodas centru. Ja ir sūdzības, iedzīvotāji var zvanīt Antai Kalvišai otrdienās no pulksten 15.00 līdz 17.00 un trešdienās no pulksten 10.00 līdz 13.00 pa telefonu 4381521.

Citu datumu laikraksti