Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Var iesniegt pensiju pārrēķinu pieprasījumus

Gandrīz mēnesi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiālēs – arī Alūksnē - pieņem pensiju pārrēķinu pieprasījumus.

Gandrīz mēnesi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālēs – arī Alūksnē - pieņem pensiju pārrēķinu pieprasījumus un papildus dokumentus par darba vai tam pielīdzinātajiem periodiem, kas uzkrāti līdz 1991.gada 1.janvārim un līdz šim nav bijuši ņemti vērā pensijas aprēķināšanai.
"Iesniedzot atbilstošus dokumentus, pensionāriem ir iespēja papildināt darba stāžu un līdz ar to paaugstināt pensijas apmēru. Apdrošināšanas stāžu veido darba gadi un tiem pielīdzinātie periodi: dienests, mācības, bērna, invalīda vai veca cilvēka kopšana, invaliditātes, represiju periodi un darbs savā vai vecāku saimniecībā," laikrakstam stāsta VSAA Alūksnes filiāles klientu apkalpošanas daļas inspektore Elita Naļimova.
Viņa norāda, ka šāda iespēja iedzīvotājiem ar likumu bija liegta vairākus gadus. "Izmaiņas vērtēju pozitīvi, jo tas dod iespēju palielina pensijas apmēru. Ja cilvēks ir strādājis, tad tos noteikti ir jāatspoguļo darba stāžā. Tā pierādīšanai tiek pieņemti dažāda veida dokumenti: darba grāmatiņas, arhīva izziņas un citi. Tā kā apdrošināšanas periodi katrai personai ir atšķirīgi, iesniedzot dokumentus pensijas pārrēķināšanai tiek izskatīts katrs gadījums individuāli. Katram klientam izskaidrojam, kādas ir iespējas papildus pierādīt kādu no iztrūkstošajiem darba periodiem," saka E. Naļimova.
Viņa atzīst, ka iedzīvotājiem problēmas sagādā nepieciešamo dokumentu sagādāšana. "Cilvēks ir strādājis, bet šo faktu apliecinoša dokumenta viņam nav. Ir iedzīvotāji, kas nezina, kur tos meklēt. Tad iesakām griezties arhīvos. Ja dokumenti nav saglabājušies arī tur, tad strādāšanas laiku ir iespējams pierādīt caur tiesu," akcentē E. Naļimova.
Izmaiņas pensiju pārrēķināšanā paredz Satversmes tiesas spriedums 2002.gada 23.decembrī, kas par neatbilstošu Satversmei atzina likuma "Par valsts pensijām" Pārejas noteikumu 16.punkta 1.apakšpunkta normu, kas ierobežoja pensijas pārrēķināšanas iespējas par apdrošināšanas stāžu līdz 1991.gadam.

Citu datumu laikraksti

  • Vai no Eiropas Savienības var izstāties?

    Jo tuvāk nāk brīdis, kad lemsim par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, jo biežāk uzdodam jautājumu, vai varēsim no tās arī izstāties?Jo tuvāk nāk...

  • Plānotais ir izpildīts

    VID Vidzemes reģionālās iestādes Alūksnes nodaļai 2002. gadā plānotais ir izpildīts. Kopbudžeta ieņēmumi palielinājušies par 289 510 latiem.VID...

  • Gūst medaļas Latvijas čempionātā slēpošanā

    Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņi labi startējuši Latvijas čempionātā slēpošanā, kas notika 11. un 12.janvārī Madonā.Alūksnes Bērnu...