Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vārdadienas dāvanā saņem kāmīti

Zeltiņu iedzīvotāja Baiba Zariņa jau sen vēlējās kāmīti, tādēļ pagājušā gada vārdadienas dāvana - kāmītis - nebija pārsteigums, bet senlolots sapnis.

Zeltiņu iedzīvotāja Baiba Zariņa jau sen vēlējās kāmīti, tādēļ pagājušā gada vārdadienas dāvana - kāmītis - nebija pārsteigums, bet senlolots sapnis.
“Baiba jau pirms krietna laika man jautāja, kā būtu, ja mūsu mājās dzīvotu kāmītis. Šādu domu nemaz nepieļāvu, jo man nav nekādas patikas ne pret kāmjiem, ne pret žurciņām. Kad meitas draudzene uzdāvināja kāmīti, man nebija citas izejas, kā samierināties un pieņemt šo dzīvnieciņu,” stāsta mazās saimnieces (pašas Baibas diemžēl nebija mājās) mamma Iluta Zariņa.
No visa baidās
Kāmīti meitene saņēma kastē. Viņš bija tikai mēnesi vecs, ļoti mazs un bailīgs. Veikalā kāmītim nebija noteikts dzimums. Mājinieki sākotnēji domāja, ka tā ir kāmju meitenīte, tādēļ deva vārdu Siksa. Vēlāk gan noskaidrojās, ka tas tomēr ir puika - tātad Siksis.
“Nonākot svešā vidē, kāmītis no visa baidījās. Sevi aizsargājot, viņš vairākkārt iekoda bērniem pirkstos,” atceras Iluta.
Arī jauniekārtotajā mājoklī (būrītī, kuru saimnieki aizlienēja no radiem) Siksis sākumā uzvedās tramīgi. Naktīs neļāva saimniekiem gulēt. Viņš stundām skrēja pa riteni.
Grāmatā par kāmjiem I.Zariņa izlasījusi, ka šāda nodarbe kāmim palīdz pārvarēt stresu. Pieradis pie jaunajiem dzīves apstākļiem, kāmis kļuva mierīgs. Tagad naktīs viņš guļ mierīgi un netraucē saimniekus.
“Siksim patīk vakaros iztrakoties un izspēlēties ar bērniem. Kad visi iet gulēt, viņš saprot un arī dodas gulēt. Šad tad viņš pamostas agrāk - padzeras, pagrabinās un guļ tālāk,” novērojusi Baibas mamma. Siksis pazīst mājiniekus, bet, pienākot pie būra svešiniekam, viņš kļūst tramīgs.
Sakārto pa savam
Siksis ir kārtīgs un tīrīgs kāmis. Pēc saldā miega viņš vienmēr sakārto savu kažociņu, nomazgājas. Dažkārt gan saimniekiem jānāk palīgā un jāņem talkā šķēres, lai no garās spalvas varētu dabūt laukā skaidas.
Būrīša tīrīšana ir Sikša saimnieces Baibas pārziņā, viņa arī veic šo pienākumu, nelūdzot neviena palīdzību. Siksim gan pēc tam patīk visu salikt un sakārtot pa savam prātam. Siksis iekārto sev guļvietu vienā stūrī, bet barības krājumus saliek citviet.
Kāmīša ēdienkartē ir speciālā kāmju barība, kā arī āboli, burkāni un citi dārzeņi. Dažkārt mazais nerātnelis sagrauž arī kaut ko tādu, ko nevajadzētu grauzt. Baibas mammai patīk vērot, kā dzīvnieciņš ēd. Viņa nebeidz brīnīties par to, cik daudz ēdiena saiet kāmja vaigos.
Patīk iepazīt pasauli
Siksis ir žiperīgs kāmis. Kad viņu palaiž ārā no būrīša, viņam patīk rāpties pa dīvānu, aizlīst aiz segas. Ar kāmi vairāk nodarbojas Baiba ar abiem brāļiem. “Bērni reizēm pat ķīvējas, jo nevar sadalīt, kurš spēlēsies ar kāmi,” paskaidro Iluta. Baiba ar Siksi mājiniekiem rāda dažādus trikus.
Dažreiz naktīs, kad mājinieki guļ, Siksis pamanās aizmukt no būrīša. Pirmajā Sikša aizmukšanas reizē visi bija nobijušies, jo mājās dzīvo arī kaķene. Tomēr nekas ļauns nav atgadījies. Siksis ar kaķeni sadzīvo labi. Kaķene Siksi pamazgā, papaijā, apņem un guļ.
“Mani tas ļoti izbrīna, bet izskatās, ka kaķene domā, ka tas ir viņas mazulis,” spriež Baibas mamma.
Reizēm saimnieki Siksi ved pastaigāties ārā. Kāmītim patīk iepazīt pasauli un visu neredzēto, ielīst visās spraugās. Ārā, skraidot pa zālīti, Siksis jūtas omulīgi.
“Lai kāmis nepazustu un neaizšmauktu prom, mēs rūpīgi sekojam līdzi katram viņa solim. Kāmim patīk brīdi pa brīdim kaut kur aizšmaukt,” stāsta I.Zariņa.
Kāds, ko mīlēt
Siksis nav tāds kā citi kāmji. Viņa garā spalva, mazās melnās ausis, melnais purniņš un garās ūsas liek viņam izskatīties citādāk nekā pārējiem sugas pārstāvjiem. Saimniekiem Siksis patīk daudz labāk nekā raibie un rūsganie kāmīši.
“Kad Siksis bija maziņš, viņš izskatījās pavisam komiski. Viņš bija līdzīgs žurkai, man no viņa bija bail,” atceras Iluta. Saimnieki ir iemīļojuši mazo dzīvnieciņu, tādēļ, ja ar Siksi kaut kas atgadīsies (jo viņš jau pusmūžu ir nodzīvojis), Zariņu ģimene iegādāsies jaunu kāmīti.
“Dzīvoklī ir grūti turēt lielus dzīvniekus, bet mazs daudz vietas neaizņem. Bērniem vajag kādu, ko mīlēt, jo no grāmatām nevar iemācīties mīlēt dzīvniekus. Ir daudz vieglāk, kad viņi to izjūt paši,” atzīst I.Zariņa.
***
Par kāmju rijību vēstīja anekdote: kāds zemnieks apsējis ar graudiem pushektāru zemes, bet kāmji visu apēduši. Nākamajā gadā viņš apsējis
10 hektārus, kāmji atkal visu noēduši. Tad zemnieks licis apsēt 40 hektārus un pikti novēlējis - lai taču viņi beidzot aizrijas!
Fakti
Brīvā dabā īstais kāmis viens pats vai ar ģimeni dzīvo milzīgā - aptuveni 36 kvadrātmetrus lielā - alā (platība kopā ar ejām, koridoriem, tuneļiem un dzīvojamām telpām).
Visi grauzēji ēd īsu mirkli, taču ļoti bieži. Kāmjus vislabāk barot ar speciālu koncentrētu barību, kuras sastāvā ir dažādi graudi, kaltēti dārzeņi, zāles, miltu granulas. Papildus var pacienāt ar svaigu burkānu, ābolu, biezpienu, auzu pārslām, griķiem, prosu. Nekādā gadījumā nedrīkst dot gaļu, gaļas izstrādājumus, sieru, baltmaizi, saldumus, čipsus, rozīnes - tas var beigties letāli.
Būrītī vienmēr jābūt pieejamam dzeramajam ūdenim un barībai.
Savdabīgi sava apmatojuma dēļ ir kāmji, kas cēlušies no Sīrijas (zelta) kāmja. Ja to regulāri ņem rokās, var iegūt samērā mīlīgu mājdzīvnieciņu, taču vienalga ar visai neatkarīgu raksturu. Šo dzīvnieku nedrīkst laist brīvi pastaigāties, jo ir tieksme aizbēgt.
Kāmīši dzīvo trīs līdz četrus gadus.
Grūsnības ilgums ir 16 līdz 18 dienas, tos var atšķirt no mātes jau trīs nedēļu vecumā. Ja nav nodoma kāmīšus pavairot, tad līdz divu mēnešu vecumam jāšķir mātītes no tēviņiem.
Kāmītim nepieciešams diezgan plašs būrītis, lai tur pietiktu vietas barotavai, dzirdnītei un midziņai. Jāievieto arī speciālas ierīces, kur dzīvnieciņiem izkustēties. Būrīti novieto gaišā telpā, normālā istabas temperatūrā, tālāk no sildāmierīcēm, televizora un mūzikas centra. Kad vēdina telpas, dzīvnieciņus sargā no caurvēja un straujām temperatūras svārstībām.
Pakaišiem vislabāk izmantot mitrumu absorbējošu papīru (bez tipogrāfijas krāsas), salmus (auzu, kviešu), sienu.
Kāmīši mēdz veidot barības krājumus savā “midziņā”, tāpēc tā regulāri jāatbrīvo no ātri pūstošiem produktiem.
Sargiet savus grauzējus, jo bieži neveikls kritiens pat no neliela augstuma var būt par cēloni smagām, neārstējamām slimībām.
Izmantoti materiāli no interneta

Citu datumu laikraksti

 • Lepojas ar to, kas viņš ir

  Sarunājoties ar Agri (vārds ir mainīts - red.), jūtu, ka viņam patīk par to runāt. Viņš lepojas, ka ir gejs.Sarunājoties ar Agri (vārds ir mainīts -...

 • Plāno noslēgt pirmās viendzimuma laulības

  Vienīgās Latvijas geju un lesbiešu atbalsta grupas vadītājs Oskars Krūmiņš tuvākajā nākotnē vēlas noslēgt viendzimuma laulības.Vienīgās Latvijas geju...

 • Iesālītās cerības

  Tā es sāku dzīvot viena. Ātri pieradu pie savas vientulības. Centos ilgāk uzkavēties fermā, kur gādāju par teliņiem, jo mājās mani neviens...

 • Iesālītās cerības

  Klusībā cerēdama, ka Arvīds pieteiksies to ienest manā vietā vai vismaz iznāks man līdzi laukā.3. Klusībā cerēdama, ka Arvīds pieteiksies to ienest...

 • Truškopjiem ir nepieciešamas valsts investīcijas

  Jaunalūksnes pagasta zemnieku saimniecības "Šalkas ELVI" īpašnieci Ivetu Laicenu tāpat kā citus truškopjus satrauc nelabvēlīgā situācija barības...

 • Kad tiekas zaglis un dziedātāja

  Alūksnes kinoteātrī "Liesma" šodien pulksten 19.00 un 21.00 izrādīs Francijas un Lielbritānijas kopražojuma muzikālu melodrāmu "Un tagad... dāmas un...

 • Iesālītās cerības

  Es satrūkos tikai tad, kad bija kļuvis tumšs un māte kā melns rēgs iestājās apgaismotajās ārdurvīs.2. Es satrūkos tikai tad, kad bija kļuvis tumšs un...

 • Karavīri iepriecina ar uzvedumu

  Jaunais mācību gads arodapmācības un rehabilitācijas centrā "Alsviķi" sākās ar patīkamu atkalredzēšanos.Jaunais mācību gads arodapmācības un...

 • Par tautas balsojuma rezultātiem

  Tautas balsojums par Latvijas dalību Eiropas Savienībā ietekmēs arī Latvijas Bankas darbību.Tautas balsojums par Latvijas dalību Eiropas Savienībā...