Vardarbība pret bērniem nelabvēlīgās ģimenēs palielinās

Zeltiņu pagastā pērn bijis viens gadījums, kad ģimenē konstatēta vardarbība pret 16 gadus vecu bērnu un līdz ar to mātei pārtraukta vecāku vara.

Zeltiņu pagastā pērn bijis viens gadījums, kad ģimenē konstatēta vardarbība pret 16 gadus vecu bērnu un līdz ar to mātei pārtraukta vecāku vara.
"Meitenei nodibināta aizbildnība. Mātei vecāku vara bija pārtraukta jau 1996.gadā, jo ģimenē aug trīs bērni. Divi no tiem bija aizbildnībā kaimiņu rajonā, no kuriem vienam vecāku varu atjaunoja pirms gadījuma, kad notika fiziska izrēķināšanās ar pusaudzi," laikrakstam stāsta Zeltiņu pagasttiesas priekšsēdētāja Nellija Rezgoriņa.
Pagasttiesas priekšsēdētāja atzīst, ka darbs arī ar bērniem no šādām ģimenēm ir grūts, jo viņi klaiņo, zog. Viņi auguši vidē, kur redzējuši maz pozitīva. N.Rezgoriņa priecājas, ka šobrīd pagastā vairs ir tikai viena nelabvēlīga ģimene, kurā ir divi bērni vecumā no 10 līdz 13 gadiem. "Veicam ar šo ģimeni profilaktisko darbu, taču diemžēl situācija nav uzlabojusies," bilst viņa. N.Rezgoriņa atceras, ka pirms četriem gadiem, kad sākusi strādāt pagasttiesā, bija trīs nelabvēlīgās ģimenes ar desmit bērniem. Divās ģimenēs mainījušies apstākļi uz labo pusi. Pagastā ir četri bērni, kuriem nodibināta aizbildnība.
N.Rezgoriņa uzskata, ka pagasttiesai izveidojusies laba sadarbība ar skolu, tāpēc vieglāk risināt radušās problēmas. Pagasts nav liels, arī tāpēc ir vieglāk pārzināt situāciju ģimenēs, kurās aug bērni.
"Viens no cēloņiem, kāpēc vecāki nerūpējas un slikti izturas pret bērniem, ir alkohola lietošana, arī bezdarbs un trūcīgi materiālie apstākļi. Bieži vien vecāki auguši līdzīgos apstākļos, fiziski iespaidoti, tāpēc seko turpinājums nākamajā paaudzē," secina pagasttiesas priekšsēdētāja, kura pagastā veic arī sociālā darbinieka funkcijas.
Viņa uzskata, ka bērnam, protams, ir jāaug savā ģimenē, ja vien tas neapdraud viņa drošību un veselību. N.Rezgoriņa min konkrētu gadījumu, ka puisis labāk izvēlējies palikt bērnunamā nekā atgriezties pie mātes.
Viņa uzskata, ka pagasttiesām grūtības sagādājot attiecīgu likumu piemērošana dažādiem gadījumiem, jo nav pie kā konsultēties. "Mēs konsultējamies savā starpā, izmantojam preses izdevumu "Latvijas Vēstnesis" un "Mans Īpašums" publikācijas. Aktuālāko uzzinām semināros," saka N.Rezgoriņa.
Pagasttiesas priekšsēdētājas praksē esot gadījumi, kad cilvēki stāsta informāciju par notikumiem ģimenēs, bet vairumā gadījumu viņi vēlas palikt anonīmi. Pagasttiesas pienākums ir pārbaudīt šādus faktus.
"Laukos pagasttiesu darbs ir līdzīgs. Viena no problēmām ir transporta trūkums, jo uz tālākām mājām pagasttiesas darbinieks nevar aiziet. Mūsu pagasta pašvaldības vadītājs nekad neatsaka šādu palīdzību un piedalās reidos," apgalvo N.Rezgoriņa.
Pagasttiesa apmeklē ģimenes arī tādos gadījumos, ja bērns ik pa laikam neapmeklē skolu. Šajā ziņā pārsvarā grēkojot viena ģimene. Zeltiņu pagastā nav neviena bērna pamatskolas vecumā, kas regulāri neapmeklētu skolu.
N.Rezgoriņa uzskata, ka ar vardarbību ģimenēs saistīto gadījumu skaits tomēr ir palielinājies. "Tagad tam lielāku uzmanību pievērš sabiedrība. Diemžēl kā kaut kas ģimenēs slikts notiek, tā vaino pagasttiesas," secina pagasttiesas priekšsēdētāja.

Citu datumu laikraksti

 • Premjera kandidāts ir, bet kārtības nav

  Pateicoties mūsu prezidentei Vairai Vīķei - Freibergai, šobrīd ir zināms potenciālā premjera Induļa Emša vārds. Jāpateicas Satversmei, kas prezidenta...

 • Iepazīsti Alūksnes rajonu!

  Šodien publicējam konkursa “Iepazīsti Alūksnes rajonu!” 6.kārtas jautājumus, ko sagatavojis Jaunannas pagasta tūrisma informācijas punkts. “Konkursa...

 • Biatlona distancē uzvar alūksnietis

  Divas dienas Alūksnē “Mežinieku” sporta bāzē meža darbinieki sacentās meža biatlonā. No 86 dalībniekiem distanci pabeidza 81.Divas dienas Alūksnē...

 • Atbalsta ieceri rīkot operas mākslas pasākumus

  Alūksnes tautas nams nosūtījis vēstuli, lai atbalstītu projekta “Opera novados” izstrādātāju ieceri. To gatavo Latvijas Nacionālās operas soliste...

 • Noskaidros erudītāko skolu

  Strautiņu pamatskola rīt uzņems 22 komandas, kas sacentīsies par “Erudītākās skolas” nosaukumu. Pagājušajā gadā tās audzēkņu komanda bija uzvarētāja,...

 • Gaida jaunus pasūtījumus

  Pirms neilga laika Alūksnē darbu uzsāka IK “Poligrāfijas salons”, kas nākotnē pasūtītājus cer nodrošināt ar dažādu veidu iespieddarbiem.Pirms neilga...