Vārdi Līgosvētkus padara īpašus

Pašvaldību vēlēšanās pērn vislielāko atsaucību guva Zaļo un zemnieku savienība, kurā ir arī Jānis Zeltiņš. Tuvojas Līgosvētki, un J.Zeltiņam tā vienmēr bijusi īpaša diena, bet pēdējo trīs gadu laikā tie kļuvuši vēl svarīgāki, jo dzīvesbiedres vārds ir Līga. Jau gadu abiem pievienojies dēliņš Markuss. Līga Vistiņa pagaidām bauda mājas dzīvi, jo ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Sarunā ar laikrakstu abi atklāj Līgosvētku tradīcijas, un J.Zeltiņš nedaudz pastāsta arī par politiku.

Sākumā - šoks, ka ticis
ievēlēts
Daudzi alūksnieši noteikti J.Zeltiņu vairāk pazīst kā galdnieku, jo viņš ir uzņēmuma “JZ galdniecība” dibinātājs. Galdnieks atzīst, ka darba ir daudz un viņa pakalpojumi ir pieprasīti. Nu jau kādu laiku viņš iesaistījies arī politikā, jo ir Alūksnes novada pašvaldības deputāts. “Sākumā bija liels šoks, ka tiku ievēlēts, bet tas man bija patīkams pārsteigums. Pieteicos uz vēlēšanām pēc paša iniciatīvas - tā ir iespēja pilnveidot sevi, kaut ko mainīt, redzēt, kas notiek pilsētā. Man gribējās apgūt ko jaunu,” stāsta J.Zeltiņš un piebilst, ka politika darbam galdniecībā netraucē un laiku var atrast visam.
Draudzene Līga priecājas par Jāni, jo tas, ka viņš tagad ir arī deputāts, neko neesot mainījis. Viņš pats gan vairāk uzsver, ka ir galdnieks, nevis deputāts. “Esmu tas pats Jānis Zeltiņš, kurš pirms tam. Deputāta amats man nav licis sajusties svarīgākam par citiem,” uzsver vīrietis.
“Jānis ir čakls un mīļš. Es ļoti novērtēju to, kā viņš izturas pret dēlu, pret mani. Viņš dara mūs laimīgus,” atzīst L.Vistiņa un uzreiz saņem komplimentus no sava dzīvesdrauga. “Līgā man patīk viņas pozitīvisms, un, protams, visaugstāk novērtēju mīlestību, ko saņemu no viņas,” piebilst J.Zeltiņš.

Vienmēr svarīga ir sadarbība
Patīkami, ka Alūksnē ir jauni cilvēki, nodibina šeit ģimenes un nebrauc prom. “Man ir bijusi doma doties strādāt uz ārzemēm, jo Anglijā ir mana māsīca, brālēns, labākā draudzene. Bet, iepazīstoties ar Jāni, es no šīs idejas atteicos,” stāsta L.Vistiņa, kuru jau droši var saukt par alūksnieti. “Man sākumā bija grūti iedzīvoties, jo esmu no Trapenes, bet tagad sevi pilnīgi varu saukt par alūksnieti. Esmu mācījusies un dzīvojusi arī Smiltenē, bet Alūksne man sirdī vistuvākā,” atzīst jaunā sieviete.
J.Zeltiņš gan sevi nevarot iedomāties strādājam ārzemēs. “Šeit ir mani cilvēki. Jo lielāks paziņu loks, jo vairāk ir iespējas ko darīt. Tāpēc svarīga visās jomās ir sadarbība. Atzīstu, ka ne vienmēr ir viegli izdzīvot, bet ir jācenšas darīt viss, lai rastos iespējas,” uzsver jaunais deputāts.
Viņš alūksniešiem novēl novērtēt mūsu pilsētas attīstību. “Nevajag braukt prom, jo arī šeit var atrast, ko darīt. Ja salīdzina Alūksni ar citām pilsētām, nevar nepamanīt, ka pie mums ir brīnišķīga daba un sakoptība. Vispār cilvēkiem vairāk vajadzētu smaidīt – uz ielas, mājās, darbā... Nesaskaņas rodas, ja ir pārāk daudz negāciju. Visu vienmēr var atrisināt ar izrunāšanos,” saka J.Zeltiņš.

Politika dod iespēju mācīties
Jaunais deputāts ievērojis, ka cilvēki vairāk samierinās ar to, kā ir, nevis izsaka savu viedokli. “Mani kā deputātu vienmēr var satikt un sazvanīt, ja ir kādi jautājumi. Es tomēr iesaku iedzīvotājiem vairāk iesaistīties dažādos procesos, iet pie deputātiem un izteikt savu viedokli par notiekošo,” aicina J.Zeltiņš.
Viņš novadā ir viens no gados jaunākajiem deputātiem, bet nekad neesot saņēmis nievājošu attieksmi no pieredzējušajiem kolēģiem. “Man politika dod iespēju daudz ko iemācīties, iegūt jaunas zināšanas. Es deputāta amatā nesaskatu nekādu mīnusa zīmi – tā ir mana iespēja. Ja man nepatiktu, es neturpinātu. Kādreiz mani politika tik ļoti neinteresēja, bet ar laiku radās interese. No malas kādam var šķist, ka mēs, deputāti, darām vienkāršas lietas, bet tā nav – ir ļoti daudz nepatīkamu situāciju, kuras jārisina,” atzīst vīrietis un piebilst, ka noteikti turpinās kandidēt, jo ir pārliecība, ka viņš var būt deputāts.

Visu nokārto mierīgā ceļā
Viens no sarežģītākajiem jautājumiem bijis par Liepnas internātpamatskolas slēgšanu. “Komitejas sēdē atturējos no balsojuma, jo nebiju saņēmis pilnvērtīgu informāciju par tur notiekošo, nebiju redzējis reālo situāciju. Pēc tam balsoju par skolas slēgšanu, jo aizbraucu apskatīties... Diemžēl šādas situācijas ir neizbēgamas, un tas noteikti nebija viegls lēmums,” saka J.Zeltiņš. Domes sēdes gan mēdzot būt dažādas – ne vienmēr ir viegli vienoties. “Ir saspringtie mirkļi, bet kompromisu var atrast. Tikai tā var strādāt. Es publiski domes sēdēs skaļi un agresīvi neizsaku savu viedokli, jo uzskatu, ka tas nav vajadzīgs – visu var nokārtot mierīgā ceļā,” atzīst deputāts. “Man ir tā sajūta, ka varu kādam palīdzēt. Galvenais ir izrunāt sasāpējušos jautājumus, jo gandrīz katrai situācijai ir atrisinājums,” uzsver J.Zeltiņš un piebilst, ka uz visu vairāk vajadzētu raudzīties pozitīvi.

Līgosvētki nav iedomājami bez īpašās zupas
Mums katram Līgosvētki ir nedaudz atšķirīgi, kaut arī latviešu tradīcijas ir ļoti līdzīgas. Jānim un Līgai šis laiks ir īpašs sakarā ar vecāku dāvātajiem vārdiem. “Kad iepazināmies, nemaz nepiefiksējām, ka mūsu abu vārda svētki vienmēr būs vasaras saulgriežu laikā. Tas ir jauki, ka svētkus varam svinēt kopā – atbrauc visi radinieki un draugi. Ir īpašas svinības ar dziesmām, ugunskuriem un lustēšanos līdz rīta gaismai,” priecājas L.Vistiņa.
Kādreiz gandrīz katrā mājā bija kāds Jānis, pie kura iet ciemos, apsveikt vārdadienā un kopā svinēt šos svētkus – namatēvs vienmēr ticis sumināts. “Sākumā bija tā, ka mani pirmo sveica, kaut arī mana vārdadiena ir tikai otrajā dienā. Pēdējos gados gan uzreiz atceras, ka ir taču Līga, kurai ir vārda svētki. Nav tā, ka tiekam atdalīti vai piemirsti,” apstiprina J.Zeltiņš, piebilstot, ka Līgosvētki ir īpaši, jo notiek Malienā – viņa tēva mājās. “Mēs esam tie, kuri uzņem viesus. Sabrauc visi draugi, vienmēr esam ļoti saliedēti. Ir kalte, kas izrotāta ar meijām un jāņuzālēm, lai lietus gadījumā visi var svinēt zem jumta. Man vissvarīgākais ir tas, ka esam visi kopā, jautri pavadām laiku un sagaidām saullēktu,” stāsta J.Zeltiņš.
Mielasts parasti ir tradicionāls – siers un alus, bet šogad tiks gatavots šašliks pēc īpašās J.Zeltiņa receptes. “Viena no svarīgākajām tradīcijām ir, ka Jānis vāra soļanku lielajā čuguna katlā uz dzīvas uguns. Tā ir pasakaina garša, un Līgosvētki vairs nav iedomājami bez šīs zupas,” dzīvesdrauga pavāra prasmes uzslavē Līga. J.Zeltiņš piebilst, ka īpaši garda zupa ir nākamajā rītā, ko viesi vienmēr arī novērtē.

Dēla dzimšana mainījusi dzīvi
Satiekot abus, rodas iespaids, ka ģimene un saticība viņiem ir pirmajā vietā. “Ir svarīgi pavadīt svētdienas ģimeniski. Man ir ļoti daudz darba savā galdniecībā, bet vienmēr cenšos atstāt laiku ģimenei, jo nav jau nekā svarīgāka par to,” uzsver ģimenes galva un vēl piebilst, ka vārds “mīlestība” viņam nozīmē savstarpēju uzticēšanos un uzticību. Jaunā māmiņa arī uzsver, ka svētdienas parasti tiekot pavadītas kopā, kad visi iesēžas mašīnā un aizbrauc apskatīt kādu citu pilsētu.
Jānis un Līga ir jauni cilvēki, bērniņa ienākšana viņu dzīvē daudz ko mainījusi. “Kopš dēla dzimšanas pieaugusi atbildības sajūta, ir citas prioritātes. Tas man ir stimuls, lai mums būtu sava māja, kurā visiem dzīvot... Kad māja būs gatava, Markuss būs paaudzies, tad arī gribētu apprecēties - lai visi kopā esam Zeltiņu ģimene,” par nākotnes plāniem stāsta J.Zeltiņš.
Abi kopā viņi visiem novēl lustīgus Līgosvētkus ar nelielu ieteikumu – nesēsties pie auto stūres alkohola reibumā, jo visu vajag darīt ar mēru. 
— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Dāvana Latvijai simtgadē 2

  Dāvana Latvijai simtgadē

  Vēsmas Kokles-Līviņas patriotiskā dzeja un Alūksne iemūžinātas brīnišķīgās Viestura Reķa fotogrāfijās, un tam visam klāt skanīga saksofona mūzika...

 • Aicina uz obeliska atklāšanu

  22.jūnijā pulksten 13.00 ikviens aicināts piedalīties pasākumā Alūksnes muižas parkā, lai nākamajām paaudzēm atstātu vēstījumu Laika kapsulā. To kopā...

 • Skolas durvis aizveras 2

  Skolas durvis aizveras

  Turpinās no 1.lappusesSkolai visus pastāvēšanas gadus izdevies piesaistīt domājošus un pašaizliedzīgus sava darba pratējus. Daudziem šī skola ir...

 • Alūksnes pusē - jauns keramiķis 6

  Alūksnes pusē - jauns keramiķis

  Latviešiem ir pamats satraukties, ka nākotnē varētu izzust tādi amatniecības darbi kā glazēti māla podi, austi vilnas deķi vai pītie klūgu grozi, jo...

 • Luterāņu baznīca svin 230 3

  Luterāņu baznīca svin 230

  Viens no Alūksnes lepnumiem un simboliem - Alūksnes evaņģēliski luteriskā baznīca - nedēļas nogalē svinēja 230 gadu jubileju. Draudzes locekļus un...

 • Alūksnes novada domes deputāts tikai nepilnu gadu

  Alūksnes novada domes deputāts tikai nepilnu gadu

  Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” - Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Alūksnes nodaļas vadītājam, uzņēmējam Druvim Tomsonam iespēja būt Alūksnes novada...

 • Kad sapņi piepildās 6

  Kad sapņi piepildās

  Nav nekāds jaunums, ka daudzi latvieši aizbrauc uz ārzemēm laimi meklēt, neatgriežoties dzimtenē. Apeniete Anda Sutugova pirms trīs gadiem atgriezās...

 • Kājnieku skolai jauns komandieris 2

  Kājnieku skolai jauns komandieris

  Alūksnē vakar notika Nacionālo Bruņoto spēku Kājnieku skolas komandiera maiņas ceremonija -  komandiera amatā stājās Kājnieku skolas komandiera...

 • Vecākiem jābūt kopā ar bērniem

  Vecākiem jābūt kopā ar bērniem

  Maija izskaņā Jaunalūksnes pagasta pirmsskolas izglītības iestādes „Pūcīte” kolektīvs kopā ar audzēkņiem un vecākiem Jaunannas dabas takā atzīmēja...