Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Veco dzirnavu noslēpums

- Bet es neesmu vainīgs! Niks neatbildēja. Kas vainīgs, kas nav, to viņš pats noskaidros. Pagaidām Niks nevarēja izdomāt, kāds motīvs vadīja Māri, ja viņš tiešām ir vainīgs.

- Bet es neesmu vainīgs!
Niks neatbildēja. Kas vainīgs, kas nav, to viņš pats noskaidros. Pagaidām Niks nevarēja izdomāt, kāds motīvs vadīja Māri, ja viņš tiešām ir vainīgs.
* * *
Ceļa abās pusēs auga liepas, bet kalnā blakus mājai stāvēja zibens šķelts bērzs, pa pusei nokaltis, pa pusei zaļojošs. Mājas bija vecas, celtas pēc sensenās paražas, kad ģimenē auga kā minimums pieci - astoņi bērni. Te dzīvoja Lidija.
Niks sēdēja uz dīvāna un vēroja istabu, kamēr pati saimniece aizgāja pēc bērzu sulām. Laiks bija sutīgs un ciemiņš ir jāpacienā, neskatoties uz to, kas viņš ir. Acīs dūrās vienkāršība un tīrība. Gan uz palodzēm, gan uz pašdarinātiem plauktiem bija novietoti neskaitāmi puķu podi. Lidija atgriezās ar māla krūzi un glāzēm. Sulas bija vēsas, mazliet skābenas un spirdzinošas.
- Mans dēls tiešām nav vainīgs, - Lidija teica. - Mātes sirds vienmēr jūt patiesību. Nedomājiet, ka es aizstāvētu Māri, ja viņš būtu pacēlis roku pret cilvēku.
- Vispār es gribēju parunāt par jūsu mirušo vīru. To vien dzirdu: kāds tēvs, tāds dēls, - Niks sacīja, nolicis glāzi uz galda.
- Mans vīrs nebija vainīgs. Viņu nekaunīgi apmeloja, - Lidija atbildēja. - Cik vienkārši - nebija vainīgs, - domāja Niks. Viņš jautājoši skatījās uz sievieti.
- Tas notika gandrīz pirms divdesmit gadiem, aprīlī. Vīrs strādāja par traktoristu. Bija sējas laiks. Tajā liktenīgajā dienā viņam bija pilna piekabe ar minerālmēslu maisiem. Ziniet, kā toreiz strādāja kolhoza laikos? Atnāk no rīta, papļāpā, skaties jau pusdienlaiks, kaut ko izdari - klāt vakars. Tā arī toreiz. Kādai strādniecei bija dzimšanas diena. Izdzēra pudeli, tad kāds atnesa vēl. Manu vīru atrada vecajās dzirnavās. Maisi sakrauti telpās, traktors grāvī, bet pats piedzēries guļ turpat. Agronome izsauca miliciju, bet tur, skaties ,pie mana vīra atrada arī grāmatvedes maku ar naudu. Pietrūka tūkstošs rubļu. Tā mans vīrs dabūja zagļa slavu un gadus cietumā, kaut arī nebija vainīgs, - Lidija izskatījās pilnīgi mierīga.
- Tātad pēc jūsu domām vainīgs ir cits? Kas?
- Man ir aizdomas, bet es to nevaru teikt. Lai Dievs tiesā, - Lidija bija pilnīgi samierinājusies ar agrāk notikušo.
Vairāk Niks neko neuzzināja. Aizgājis līdz mašīnai, kura atradās liepu alejas sākumā, brīdi apsvēra dzirdēto. Pa kalna nogāzi rībēja zirga grābeklis. Lidija, cēla un stalta, aizbrauca uz pļavu grābt sienu. Tik nesatricināma un pārliecināta par vīra un dēla nevainību.
Necik ilgi braucis, Niks panāca pa ceļu klumpačojam vecu sievieti. Instinktīvi piebremzējis mašīnu, viņš pa atvērto logu uzsauca, vai tālu jāiet? Bet sevi klusībā norāja, kas viņam šodien lēcies.
- Kilometrs, - Bokānu Anna apsēdās blakus. - Līdz Kārkliņa lopkautuvei.
- Vai tad šajā nostūrī kautuve var nest peļņu? Cilvēki droši vien iztiek ar saviem spēkiem, -Niks jautāja tikai tāpēc, lai kaut ko teiktu.
- Vēl kā! Kārkliņi to vien dara, kā strādā savā kautuvē. Nesen uzcēla kūpinātavu. Iepērk lopus, bet pēc tam gatavo desas. Meitai pagasta centrā veikals. Jā, tā lieta viņiem veicas. Iepirkuma cenas gan zemas, - Anna nopūtās.
- Laikam prot reklamēt sevi. Mēs esam tie labākie, - Niks pasmaidīja.
- Kāda reklāma?! Vilks pie tā vainīgs! Cik saplēstu teļu un aitu visā apkārtnē! Cilvēki baidās par saviem lopiem. Labāk lētāk nekā zvēram rīklē. Apstājies šeit, - Anna teica.
- Kādas kaislības virmo! Ne sliktāk kā pilsētā, - Niks nodomāja. Pats pirmais, ko viņš tagad izdarīs - izņems no arhīva Māra tēva lietu un kārtīgi izpētīs.
* * *
Ilgi meklētā zilās krāsas "ārzemniece" atradās. Abi makšķernieki dzīvoja citā rajonā, tāpēc meklēšana bija ieilgusi. Tie bija tēvs ar dēlu, kas toreiz ciemojās pie attāliem radiem. Niks palūdza lieciniekus, lai tie izstāsta, ko redzēja. Runīgāks izrādījās dēls.
- Tātad jūs redzējāt, kā "Audi" aizbrauc prom no dzirnavām? - Niks uzsāka nopratināšanu.
- Jā, tas puisis brauca tā, it kā būtu notikusi nelaime.
- Kāpēc jūs tā domājat?
- Hm… Mašīna no vietas izkustējās ar tādu rāvienu, ka riepas iegaudojās, - paskaidroja dēls.
- Pēc tam atnāca sieviete, kaut ko skaloja, - atcerējās tēvs.
- Kā viņa bija ģērbusies?
- Kā - kā? Kā visas sievietes - ar lakatu galvā un kaut ko gaišu mugurā.

Citu datumu laikraksti

 • Kokteiļi bērniem, sievietēm un vīriešiem

  Svētku reizēs vienmēr paceļam glāzi, lai uzsauktu tostu par mīlestību, saticību, veselību, mieru un draudzību.Svētku reizēs vienmēr paceļam glāzi,...

 • Aicina pieteikties jaunos rakstniekus

  Latvijas Rakstnieku savienība un Rīgas Jauno literātu apvienība no 14. līdz 18. aprīlim rīko Jauno autoru semināru. Tajā aicināti piedalīties...

 • Aicinājums

  Cesvaines pilsētas ar lauku teritoriju dome lūdz ziedot materiālus Cesvaines pils bojāto konstruktīvo elementu (pārsegumu, sienu, akmens mūra detaļu,...

 • Ja savu mežu uzticat “izcirtējiem”

  Gan slēdzot cirsmu izstrādes līgumus, gan pilnvarojot trešās personas apsaimniekot savu mežu, meža īpašnieki pakļauj sevi diezgan lielam riskam.Gan...

 • Kad gatavojamies svētkiem

  Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti un bagātīgi klātu galdu.Ziemassvētkus un Jaungadu sagaidām ar krāšņi izgreznotu eglīti...

 • Vai mainīsies pārtikas cenas?

  – Vai pēc iestāšanās Eiropas Savienībā mainīsies pārtikas produktu cenas? – šādus jautājumus Saeimas Eiropas Savienības informācijas centrs saņem...

 • Putna cepetis citrusaugļu marinādē

  Putna cepetim citrusaugļu marinādē nepieciešams putna kautķermenis, divi citroni, divi apelsīni, divi sīpoli, ķiploks, 200 grami majonēzes, 500...

 • Pasaulē pirmais klonētais bērns ir meitene

  Ceturtdien klonēšanas rezultātā ir nācis pasaulē cilvēka bērns, ceturtdienas vakarā paziņoja franču zinātniece un raeliešu sektas locekle Brižita...

 • Ziemassvētku vecīši aplaupa veikalu

  Divi vīrieši, ģērbušies Ziemassvētku vecīša tērpā, Ziemassvētku vakarā aplaupīja videospēļu veikalu Francijas ostas pilsētā Brestā.Divi vīrieši,...