Veido atpūtas centru un audzē foreles

Uzņēmēji: vēlas attīstīt ūdenstūrismu. “Mēs pārdosim emocijas,” saka Apes uzņēmējs, SIA “Grūbe - Hidro” prezidents Dzintars Raibekazs.

Uzņēmēji: vēlas attīstīt ūdenstūrismu
"Mēs pārdosim emocijas," saka Apes uzņēmējs, SIA "Grūbe - Hidro" prezidents Dzintars Raibekazs. Viņš kopā ar līdzīpašnieku Artūru Dukuli Vaidavas upes krastā pašlaik iekārto atpūtas centru un ir uzsākuši foreļu audzēšanu.
"SIA "Grūbe - Hidro" elektroenerģiju ražojam jau piecus gadus. Manuprāt, teritorija ap "Grūbe - Hidro" ir Dieva dota, ainaviski tā ir ļoti piemērota tūrisma attīstīšanai. Lai apgūtu teritoriju, turpināsim iesākto - elektroenerģijas ražošanu - un attīstīsim ūdenstūrismu, izveidojot atpūtas centru, kurā būs atpūta uz un pie ūdens," stāsta firmas prezidents Dz.Raibekazs.
Viņš atminas, ka agrāk Grūbes teritorija atradās Jaunlaicenes pagastā. "Pagājušā gadsimta vidū Grūbe bija lielākais rūpnieciskais centrs ne tikai Apē un Jaunlaicenē, bet visā novadā. Tajā bija papes fabrika un gateris, kur strādāja apmēram 70 cilvēku. Mēs vēlamies turpināt šeit uzņēmējdarbību, tikai citādākā veidolā," apgalvo uzņēmējs.
Nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības attīstībai SIA "Grūbe - Hidro" dīķsaimniecības projekts guvis atbalstu.
Par šiem līdzekļiem ir izrakti astoņi dīķi foreļu audzēšanai, katrs 8x30 metru liels. No Vaidavas upes tajos ir izveidota caurplūdes sistēma.
"Devāmies pieredzes apmaiņas braucienos pie foreļu audzētājiem Latvijā, Igaunijā un Somijā. Foreļu dīķus izrakām pagājušajā vasarā un uz ūdens pusi iežogojām, lai pasargātu no ūdriem un ūdelēm. Divos gados nav iespējams izveidot visu ūdenssaimniecību, jo ir jārēķinās ar norisēm dabā. Nākamgad visam vajadzētu būt izdarītam," saka Dz.Raibekazs.
Blakus foreļu dīķiem šogad būvēs tīklu mājiņu, kurai pamati jau ir ielikti. Tajā uzņems makšķerniekus un glabās makšķerēšanas inventāru. Šogad teritorijā ap dīķiem veiks arī apzaļumošanas darbus. Otrpus Vaidavai un foreļu dīķiem uzņēmēji vēlas izbūvēt kempingus. Vasarā tūristi varēs nakšņot gan kempingu mājiņās, kas būs lētāk, gan izvēlēties labiekārtotas naktsmītnes, kas maksās dārgāk. Iekārtos arī telšu vietas. Plānots, ka tūristi tajās varēs apmesties jau šovasar.
"Tūristi varēs makšķerēt Vaidavā vai foreļu dīķos. Vienā Vaidavas posmā - no Apes mežniecības līdz Ančkām - organizēsim licencētu makšķerēšanu. Tas nebūs peļņas gūšanas nolūkā, bet lai ierobežotu makšķernieku skaitu, saglabātu zivju resursus un atjaunotu tos. Nav noslēpums, ka Latvijā pašlaik ir maz zivju resursu aizsardzības inspektoru. Viņi nespēj pilnībā kontrolēt makšķerniekus, zivis tiek ķertas arī neatļautā garumā, nārsta laikā un ar neatļautiem paņēmieniem. Tie makšķernieki, kas vēlēsies zivis noķert ātri, varēs komercdīķos makšķerēt foreles. Tie, kas šo procesu vēlēsies izbaudīt lēnām, varēs makšķerēt Vaidavas upē," klāsta Dz.Raibekazs.
Viņš atklāj, ka pašlaik dīķos audzē tikai varavīksnes foreles, bet tuvākajā laikā tur būs arī citas zivju sugas. Kādas tās būs - to Dz.Raibekazs pagaidām nevēlas atklāt. Vasarā atpūtas centrā nodarbinās vairāk strādnieku, bet ziemā mazāk.
"Labiekārtojam Vaidavas upes krastu. Tur tūristi varēs doties romantiskās pastaigās un pat vērot ūdru, bebru un citu ūdensdzīvnieku izdarības no speciāliem skatu tornīšiem. Ar laiku interesentiem piedāvāsim arī medīt mednieku kluba "Lūši" medību platībās. Tūristi interesējas, kādēļ pie mūsu atpūtas vietas nav atkritumu tvertņu. Es uzskatu, ja cilvēks ir spējīgs uz šejieni atbraukt, rokās turot pilnas somas, tad viņam jāpietiek spēka pašam no šejienes aiznest atkritumus. Pašlaik interesentiem, kas vēlas apskatīt "Grūbe - Hidro" un mazo elektrostaciju, neprasām samaksu, tādēļ uzskatu, ka mums viņiem nav jākalpo," saka Dz.Raibekazs.
"Ap "Grūbe - Hidro" ir apmēram 70 hektāri zemes. Ar laiku ir iecere iekārtot vietu, kur interesenti varētu rīkot masu pasākumus. Lai to paveiktu, rakstīsim projektu Eiropas strukturālajiem fondiem. Ja jau esam "atdevušies" Eiropai, lai viņi maksā. Ņemot vērā atpūtas vietas stratēģisko atrašanās vietu, ceram uz tūristu pieplūdumu," saka Dz.Raibekazs.
Teritorija ap foreļu dīķiem ir iežogota un tiek uzraudzīta.

Citu datumu laikraksti

 • Dienas rit, rūpējoties par citiem

  Ik dienu tiekamies ar dažādiem cilvēkiem - gan labiem, gan ne tik labiem. Skumstam, ja nākas satikt nelaipnus cilvēkus, bet priecājamies, ja...

 • Dieva zaimošana vai atklāts populisms?

  Pēdējās septiņas dienas sabiedrības un nacionālo ziņu dienestu uzmanības centrā bija zvejas kuģa “Astrīda” liktenis.Pēdējās septiņas dienas...

 • Uzņēmums atbilst ES prasībām

  Ir iegādāta: jauna olu šķirojamā mašīna. Ziemeru pagasta olu ražošanas un realizācijas uzņēmums SIA "Vistako" vakar saņēma Pārtikas uzņēmuma...

 • Kļūdas labojums

  8.maija laikrakstā “Alūksnes Ziņas” 3.lappusē rakstā “Pašvaldību vadītājiem maz papildu ienākumu” nepareizi minēts, ka Mālupes pagasta priekšsēdētājs...

 • Atklāta un aizturēta svētbilžu kontrabanda

  Ceturtdien Pededzes robežpārejas punktā atklāta un aizturēta 20 svētbilžu kontrabanda vairāku tūkstošu latu vērtībā. Pēc iepriekšējas informācijas...

 • Rajonā atzīmē Ģimenes dienu

  Alūksnes rajona pašvaldībās notiek ANO Ģenerālās Asamblejas izsludinātajam Starptautiskajam Ģimenes gadam un Starptautiskajai Ģimenes dienai, kas...