Veido bioloģisko saimniecību

Virešu pagasta zemnieku saimniecības “Vilkzemnieki” īpašnieki atzīst, ka Ziemeļgaujas aizsargājamajā teritorijā atbilstošākā ir “zaļa” saimniekošana.

Virešu pagasta zemnieku saimniecības "Vilkzemnieki" īpašnieki atzīst, ka Ziemeļgaujas aizsargājamajā teritorijā atbilstošākā ir "zaļa" saimniekošana. Nolemts attīstīt bioloģisko lauksaimniecību, par galvenajiem darbības virzieniem izvēloties dārzeņu un zīdītājgovju audzēšanu.
"Te ir skaista vieta, tāpēc gribam sakārtot 48 hektāru zemes stūrīti, kas mums pieder. Dabai draudzīga saimniekošana ir veselīga pašiem, turklāt šajā aizsargājamā teritorijā nav atļauts lietot minerālmēslus. Senlejā aug dzegužpuķes un citi aizsargājami augi. Palsa ir ļoti tīra, tajā dzīvo foreles un laši. Varētu gar krastu ierīkot tūristu taku, bet vēl daudz jādara, lai atbrīvotu ceļu no bebru sagāztiem kokiem," stāsta Vilnis Bērziņš.
Kūts ir veca. Būtu vajadzīgi lieli līdzekļi, lai to sakārtotu atbilstoši Eiropas Savienības prasībām, tāpēc audzē zīdītājgovis. Piecas teles līdz ganību periodam var atstāt kūtī, bet no pavasara tās visu gadu būs aplokā. Ganību platība ļauj palielināt zīdītājgovju ganāmpulku. Ziemas barībai lopiem gatavos siena rulonus. Jādomā arī, kā nodrošināt dzirdināšanu aplokā. Nobarotos lopus nodod Zaubes bioloģiskajā kautuvē. Pašu patēriņam paliek viena slaucama govs, cūkas, vistas.
Meita Mairita Stradiņa universitātē apgūst vides veselību, tāpēc var vecākiem pastāstīt, cik svarīgi ir lietot uzturā ekoloģiski tīru pārtiku. Saimniecībā audzē dārzeņus un kartupeļus. Gaujas senlejā zeme ir auglīga un piemērota dārzeņu audzēšanai. Kartupeļus, burkānus, bietes un sīpolus pārdod Grundzāles pamatskolas ēdnīcai. Šajā mācību iestādē mācās meita Baiba, tāpēc izveidojusies sadarbība, kas apmierina abas puses.
"Vilkzemniekos" dārzeņu platības var palielināt, šopavasar apsēs apmēram hektāru. Ir iecere šo produkciju piedāvāt arī citām mācību iestādēm un pircējiem. Ziemeru pagasta bioloģiskās saimniecības "Polieši" īpašnieks Arvis Pavlovičs iecerējis grozus ar dārzeņiem piegādāt galvaspilsētas dzīvojamo masīvu iedzīvotājiem. Pa ceļam uz Rīgu viņš paņems arī Bērziņu ģimenes sagatavoto produkciju.
Pašlaik saimnieki izvēlas piemērotākās dārzeņu sēklas un kartupeļu šķirnes. Sēklas nedrīkst būt kodinātas, pēc tām jābrauc uz veikaliem "Kurzemes sēklas" Rīgā. Daļa kartupeļu stādīšanai ir izaudzēti "Vilkzemniekos", bet paredzēts iegādāties arī kādu jaunu šķirni.
"Ražīgu šķirni "Solists" var dabūt Grundzāles pagastā, bet jānoskaidro, vai tā ir izturīga pret slimībām. Jāņem vērā, ka slimību un kaitēkļu apkarošanai nevaram lietot ķimikālijas," uzsver V.Bērziņš. Ravēšanu atvieglo rindstarpu rušinātājs.
Virešu pagasta padome sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu realizē projektu "Ziemeļgaujas ielejas aizsardzība un izmantošana". Projekta teritorija ietver Gaujas upi apmēram 140 kilometru garumā un tās ieleju no Alūksnes un Gulbenes rajona robežas līdz Valmierai, kā arī atsevišķās vietās ielejai piegulošās teritorijas. Kopējā platība ir 18 070 hektāri.

Citu datumu laikraksti

  • Invalīdi var uzdot jautājumus

    Labklājības ministrija informē, ka ir pieejams jauns bezmaksas tālrunis - 8002080, uz kuru zvanot cilvēki var saņemt atbildes uz jautājumiem par...

  • Vēlas noteikt stingru darba aizsardzību

    Zemkopības ministrija ir izstrādājusi un iesniegusi valdībai izskatīšanai noteikumu projektu par darba aizsardzības prasībām mežsaimniecībā.Zemkopības...

  • Pilsētā autobusu kustības saraksti būs

    “Alūksnes Ziņās” ir vērsušies vairāki lasītāji un izteikuši priekšlikumu, ka Alūksnes autopieturās, kas atrodas pilsētas teritorijā, vajadzētu...