Vēlas apceļot zemeslodi

Alūksnietei Inesei Gravai ceļot patīk jau kopš bērnības, bet šobrīd viņa apgalvo, ka tā ir kļuvusi par sirdslietu.

Alūksnietei Inesei Gravai ceļot patīk jau kopš bērnības, bet šobrīd viņa apgalvo, ka tā ir kļuvusi par sirdslietu.
I.Grava smej, ka ar ceļošanas slimību viņa saslimusi jau bērnībā, jo vecāki viņu vienmēr ņēmuši līdzi ceļojumos. "Desmit gadu vecumā biju apceļojusi pusi Krievijas. Atceros kādu gadījumu - vecāki brauca uz Sāremā salu, bet man vēl nebija pases, tādēļ es nevarēju doties līdzi. Atvadoties stāvēju pie autobusa un raudāju gaužas asaras. Tas man bija milzīgs pārdzīvojums, kas prātā palicis līdz pat šodienai," atceras Inese.
Pēc Alūksnes vidusskolas absolvēšanas viņa nolēma mācīties Rīgas celtniecības koledžā, apgūstot arhitektes - tehniķes profesiju. "Nezinu, kāpēc izvēlējos studēt arhitektūru, tolaik tūrisms vēl nebija tik populārs un neviens ar to nenodarbojās," spriež I.Grava.
Tas bija liktenis
Pēc studijām divus gadus darbojusies savā profesijā, Inese sāka strādāt SIA "Gliks". Kādu dienu kolēģe viņai parādījusi sludinājumu avīzē un teikusi, kas tas ir tieši tas, kas viņai nepieciešams. "Laikam tas ir liktenis! Tas bija piedāvājums studēt augstskolā, kurā ir tūrisma un viesmīlības uzņēmuma vadības katedra. Es gribēju studēt, turklāt mani saistīja tieši šī nozare," stāsta sieviete.
25 gadu vecumā I.Grava sāka studēt Starptautiskajā tūrisma institūtā, bet, notiekot dažādām pārmaiņām, 2000.gadā pabeidza Biznesa augstskolu "Turība".
"Šajā laikā tūrisms pamazām sāka attīstīties arī mūsu valstī. Varēja piedalīties dažādos semināros, kas bija saistīti ar šo nozari. Semināros piedalījās arī ārzemnieki, kas dalījās pieredzē. Atmiņā spilgti palicis brauciens uz Igauniju, kur kā brīnumu vērojām kādas sievietes paveikto - savās lauku mājās viņa bija izveidojusi brīvdabas muzeju," atceras Inese.
Iegūst labas ziņāšanas
Vērtējot studijas, I.Grava apgalvo, ka tās ir bijušas ļoti noderīgas. "Studiju laikā ieguvu labu pieredzi, pamatīgas zināšanas un nodibināju kontaktus. Mācīties bija viegli - varbūt tāpēc, ka tūrisma pamatā ir uzņēmējdarbība, bet tobrīd mans darbs bija saistīts ar konsultāciju sniegšanu uzņēmējiem. Grūtāk bija tiem, kas tik tikko nāca no skolas sola un vēl ne dienu nebija strādājuši," atzīst Inese. Viņa stāsta, ka studiju laikā apgūti dažādi mācību priekšmeti, piemēram, tūrisma ģeogrāfija, kultūrvēsture, tirgzinības, ekonomikas pamati.
"Pēdējā kursā lielākā daļa mācību priekšmetu bija angļu valodā. Pie mums brauca vieslektori no dažādām valstīm - Somijas, Kostarikas, Šveices, Austrālijas. Viņi mums iemācīja to, ko vietējie pasniedzēji tajā laikā nevarēja sniegt. Tādēļ diezgan labi pārvaldu angļu valodu, protams, vienmēr jau vajag vēlēties papildināt zināšanas, ko arī daru, apmeklējot dažādus kursus," atklāj Inese.
Ceļošana nav dārga
Jau gadu Inese dzīvo mājās ar meitiņu Elīnu un mēģina darboties privāti. "Esmu noslēgusi līgumus ar atsevišķām tūrisma firmām un piedāvāju alūksniešiem doties dažādos saistošos ceļojumos. Pašreiz laikam esmu vienīgā rajonā, kas nodarbojas ar "izejošo tūrismu"," saka I.Grava.
Viņa stāsta, ka alūksnieši ceļo diezgan daudz.
"Samaksa nav nemaz tik liela, lai nevarētu atļauties ceļot. Tas, ka ceļot ir dārgi, ir maldinošs priekšstats. Vienas dienas ceļojums pa Latviju izmaksā sešus septiņus latus, uz tuvākām ārzemēm var doties, samaksājot apmēram 50 latus. Dārgākais, protams, ir divu nedēļu ilgs ceļojums apkārt zemeslodei, kas izmaksā 3000 latus," paskaidro Inese.
Konsultējot cilvēkus, viņa ir novērojusi, ka ir divas atšķirīgas ceļotāju kategorijas. "Vieni ir tie, kas brauc ar autobusu un alkst apskatīt visu, ko vien ir iespējams. Viņi izvēlas aplūkot Norvēģiju, Slovākiju, šobrīd populāri ir ceļojums uz Horvātiju.
Savukārt otra kategorija ir cilvēki, kas visu gadu ir smagi strādājuši un vēlas vienu vai divas nedēļas atpūsties kādā no kūrortiem. Šo cilvēku iemīļotās zemes ir Turcija un Ēģipte," novērojumos dalās Inese.
Vēlas studēt maģistratūrā
I.Grava atklāj, ka viņai patīk organizēt. "Iepriekšējā darbavietā organizēju braucienus uz ūdens atrakciju parku Igaunijā. Gada laikā noorganizēju vairāk nekā 25 ceļojumus, turklāt veiksmīgi. Kādu laiku pati uzņēmos arī gida pienākumus. Protams, bija grūti kaut ko stāstīt par pilnīgi svešu pilsētu, bet, studējot literatūru un mācoties, es daudz ieguvu arī pati. Esmu sapratusi, ja kaut kas patīk, dzīve pati piespēlē dažādas iespējas. Pārmaiņas ir interesantas," atzīst Inese.
Šogad viņai piedāvāja trīs mēnešus mācīt bezdarbnieku grupu - ceļojumu aģentus. Šajā laikā Inese sapratusi, cik interesanta ir nozare, kurā viņa darbojas, cik daudz viņa zina un ko vēl vajadzētu uzzināt.
I.Grava atklāj, ka viņa vēlas studēt arī maģistratūrā, bet pašlaik viņa vēl nav izlēmusi, ko tieši.
"Tūrisms sevī ietver plašu citu nozaru spektru - psiholoģiju, pārdošanas mākslu, ekonomiku, politiku, tādēļ šobrīd vēl nevaru izlemt, tomēr domāju, ka droši vien tā būs ekonomika. Es vēlos iegūt tādas zināšanas, kas ir pielietojamas mūsu pusē. Esmu šeit dzimusi un augusi, vēlos šeit arī palikt," saka sieviete.
Cer apskatīt Ķīnu
I.Grava cer, ka tūrisms kādreiz attīstīsies vēl vairāk, varbūt viņai izdosies realizēt interesantas idejas, tomēr šobrīd Inesei svarīgākā ir ģimene.
"Lai arī esmu karjeras cilvēks, esmu sapratusi, ka svarīgākas ir nemainīgas vērtības. Galvenā no tām ir ģimene. Kamēr man nebija ģimenes, strādāju, mācījos, iesaistījos dažādās sabiedriskajās aktivitātēs. Šobrīd par to varu sevi tikai apbrīnot," atceras Inese. Viņa cer, ka radīsies iespēja arī pašai vairāk paceļot un apskatīt sapņu zemi - Ķīnu.
"Mani saista austrumu kultūra, vēsture un tradīcijas. Šī zeme ir īpaša," vērtē I.Grava, piebilstot, ka labprāt dotos arī ceļojumā apkārt zemeslodei.
"Pašreiz ar mani ir tāpat kā ar drēbnieku, kuram pašam nav drēbju, un kurpnieku, kuram nav kurpju - es neceļoju, bet ceru, ka ar laiku tas mainīsies," saka Inese.

Citu datumu laikraksti

 • Vairāk dzīvo citiem, nevis sev

  Alūksniete Līga Cīrule ir neparasta sieviete, kas prot visdažādākos darbus un kuru interesē daudzas lietas.Alūksniete Līga Cīrule ir neparasta...

 • Veic kosmētisko remontu

  Trapenes pagastā šovasar ir veikts kosmētiskais remonts tautas namā un bibliotēkā.Trapenes pagastā šovasar ir veikts kosmētiskais remonts tautas namā...

 • Notiks visu šķirņu suņu izstāde

  18.jūlijā Aizkraukles arodvidusskolas stadionā notiks visu šķirņu suņu nacionālā izstāde.18.jūlijā Aizkraukles arodvidusskolas stadionā notiks visu...

 • Dosies uz salidojumu

  Sestdien Ikšķilē notiks 6. Latvijas politiski represēto salidojums, uz kuru dosies arī grupa Alūksnes rajona represēto. “Vienmēr braucam uz šādu...

 • Aicina pieteikties

  Ar Hansabankas finansiālu atbalstu notiks vasaras basketbola nometne “Basketbums 2004”, kurā aicināti piedalīties jaunie basketbola talanti - zēni un...

 • Somu pieredze noderēs ierosmei un sadarbībai

  Malienas speciālās pirmsskolas izglītības iestādes “Mazputniņš” vadītāja Ieviņa Āboltiņa atgriezusies no semināra par pilsoņu aktivizēšanas iespējām....

 • Piepilda jaunības dienu sapni

  Gaujienieti Mirdzu Bērziņu 2001.gada vasarā piemeklēja liela nelaime - izcēlās ugunsgrēks mājā, kurā viņa dzīvoja, tomēr viņai pietika uzņēmības sākt...

 • Patukšie naudas maki

  Šobrīd dzīvojam savdabīgā tropu klimatā. Nepastāvīgie laika apstākļi sagādā problēmas ne tikai atpūtniekiem, bet arī lauksaimniekiem.Šobrīd dzīvojam...

 • Valsts prezidenta balvas izcīņā iegūst sudraba medaļu

  Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā vieglatlētikā arī Alūksnes vieglatlētiem bija labi rezultāti.Valmierā Valsts prezidenta balvas izcīņā...