Vēlas mainīt pusaudžu dzīves mērķi kļūt par noziedzniekiem

Šonedēļ desmit Liepnas internātpamatskolas skolēni apmeklēja Cēsu ieslodzījuma vietu nepilngadīgajiem, lai iepazītu dzīves apstākļus, kādi ir tur.

Šonedēļ desmit Liepnas internātpamatskolas skolēni apmeklēja Cēsu ieslodzījuma vietu nepilngadīgajiem, lai iepazītu dzīves apstākļus, kādi ir tur.
"Uz Cēsīm brauca tie mūsu skolas audzēkņi, kuriem ir bijušas problēmas ar likumu un noteikumu ievērošanu. Protams, būtu labi, ja mēs turp varētu aizvest vairāk zēnu, bet vietu skaits bija ierobežots. Šādu braucienu organizējām ar mērķi, lai mūsu audzēkņi savām acīm redzētu, kādos apstākļos dzīvo zēni no 14 gadu vecuma Cēsu ieslodzījuma vietā nepilngadīgajiem, un lai zēniem rastos vēlēšanās mainīt savu attieksmi pret noteikto normu ievērošanu, jo pretējā gadījumā arī viņi var kādreiz nonākt Cēsīs," stāsta Liepnas internātpamatskolas direktore Elīna Knausa.
Viņa atzīst, ka, redzot jau iestādes iežogojumu, kāds Liepnas skolas audzēknis atzina, ka viņš negribētu tādā dzīvot.
"Cēsu ieslodzījuma vietā ir apmēram 180 pusaudžu. Ēkas telpas viņiem ir jāuzkopj pašiem. Tur ir skola, kur zēniem mācīties no 1. līdz 12.klasei, kā arī iespēja apgūt arodu, piemēram, galdniecībā. Viņi tur atrodas par dažādiem pārkāpumiem - zagšanu, saistību ar narkotikām un citiem. Ieslodzīto dienas režīms ir stingrs - no pulksten 6.30, kad ir celšanās, līdz 21.30, kad jādodas gulēt," saka E.Knausa.
Atbraucējus interesēja, kā pusaudži ieslodzījuma vietā tiek baroti. Liepnas internātpamatskolā audzēkņu ēdienkartē ir daudz gaļas, augļi, dārzeņi, saldumi, bet Cēsīs tā nav. Tur pusaudži parasti ēd dažādas putras.
"Mēs ļoti gribējām, lai zēni var apskatīt kādu karceri, bet tas neizdevās, jo visi astoņi karceri mūsu viesošanās reizē bija aizņemti. Uzzinājām vien, ka tur ir ļoti šaura telpa, kur lāgā nevar ne gulēt, ne sēdēt. Redzējām, kā divus zēnus no karceriem veda uz ārstu pārbaudi pie fluorogrāfa, viņu sejas izskatījās drūmas un nomāktas," klāsta E.Knausa.
Liepnieši aplūkoja, kādos apstākļos jaunieši Cēsu ieslodzījuma vietā nakšņo. "Bija iespēja aprunāties ar vienu ieslodzīto, 19 gadus veco Māri, kas Cēsīs nokļuvis par laupīšanu un saistību ar narkotikām. Viņš dalījās izjūtās, dzīvojot ieslodzījumā. Māris atzina, ka, esot brīvībā, viņš nav pratis daudz ko novērtēt - kas ir brīvība, sava gulta, tuvi cilvēki blakus, mīļotā meitene, izklaides. Tagad viņš daudz no tā ir pazaudējis. Mūsu audzēkņi bieži vien neprot novērtēt to, cik labi viņi tiek baroti, bet Māris atzina, ka Cēsu ieslodzījumā nevienam nav svarīgi, ko ēd - galvenais, ka ir paēduši," norāda E.Knausa.
Viņa atzīst, ka tie desmit zēni, kas tika aizvesti uz Cēsīm, ir ļoti bravūrīgi. Daļai no viņiem mērķis dzīvē ir būt noziedzniekam, dzīvot cietumā, jo tas esot vislabākais imidžs. "Māris atzina, ka šādus cilvēkus ir grūti pārliecināt. Daži ieslodzījuma sūrumu saprot tikai tad, kad paši tur ir nokļuvuši," saka E.Knausa.
Pašlaik Cēsu ieslodzījuma vietā nepilngadīgajiem atrodas viens pusaudzis, kas agrāk bija Liepnas internātpamatskolas audzēknis. Viņš uz sešiem gadiem ir sodīts par laupīšanu. E.Knausa domā, ka vislielākās pārdomas zēniem radīja tikšanās ar viņu. "Kaspars bija nokrities svarā, drūmu seju - kā nelaimes čupiņa. Es ceru, ka mūsu zēnos tas radīja pārliecību, ko nozīmē būt ieslodzījumā. Es pieļauju, ka Kaspars daudz ko atdotu, lai kopā ar mums sēstos autobusā un brauktu uz Liepnu," spriež direktore.
Viņa vērtē, ka brauciens bija izdevies, daudziem zēniem radās pārliecība, ka viņi tomēr nevēlas kļūt par noziedzniekiem. "Mājupceļā vairāki atzina, ka nav nekā labāka, kā dzīve Liepnas skolā. Es ceru, ka vismaz kādu redzētais aizskāra ļoti dziļi," saka E.Knausa.
Braucienu E.Knausai palīdzēja organizēt Alūksnes rajona policijas pārvaldes nepilngadīgo lietu inspekcijas galvenā speciāliste Līga Medne. "Esmu viņai ļoti pateicīga par šo vērtīgo braucienu," atzīst E.Knausa. Viņa uzsver, ka redzēto ir paredzēts stāstīt arī citiem skolas audzēkņiem.

Citu datumu laikraksti

 • Nezina, pa kuru laiku aizskrējusi dzīve

  Veclaicenietis Viktors Plaums zina, kāda vērtība ir smagam un grūtam darbam, cik salda garša ir maizes kumosam.Veclaicenietis Viktors Plaums zina,...

 • Mudina bērnus lasīt grāmatas

  Lai veicinātu bērnu lasītprieku un vēlmi apmeklēt Jaunalūksnes pagasta Kolberģa bibliotēku, tajā rīko interesantus lasīšanas maratonus.Lai veicinātu...

 • Kaķi un suņi vairs nedrīkst ceļot bez pasēm

  Suņu un kaķu īpašniekiem, kas kopā ar mīluli uz kādu Eiropas Savienības dalībvalsti dosies pēc 1.oktobra, uz robežas vajadzēs uzrādīt ne tikai savu,...

 • Divas taisnības - viena vēsture

  Pagājušajā nedēļā bija vairāki politiski sabiedriski notikumi. Pēkšņās premjera Induļa Emša problēmas ar veselību neietekmēja Latvijas politikas...

 • Sāk ganīties pirmās gaļas šķirnes govis

  Gaujienas pagasta zemniekam Andrim Jegorovam atvestas gaļas šķirnes baltas, melnas un brūnas govis, kas turpmāk ganīsies Ziemeļgaujas ielejā un...

 • Rīko Rudens balli un savdabīgu loteriju

  Gandrīz 200 ilzeniešu sestdien tikās Rudens ballē, kur lustējās, saņēma pateicību no pagasta padomes un piedalījās loterijā, kurai laimestus bija...