Vēlas uzlabot lauksaimniecības nozares prestižu

Diskutējot par lauksaimnieciskās izglītības problēmām, valdības pārstāvji atzinuši par nepieciešamu uzlabot lauksaimnieciskās nozares prestižu, lai motivētu jauniešus mācīties lauksaimniecības zinības.

Diskutējot par lauksaimnieciskās izglītības problēmām, valdības pārstāvji atzinuši par nepieciešamu uzlabot lauksaimnieciskās nozares prestižu, lai motivētu jauniešus mācīties lauksaimniecības zinības. Secināts arī tas, ka nepieciešams mainīt profesionālās izglītības standartus, pievēršot tiem lielāku nozīmi.
"Standarti ir izstrādāti lielākajai daļai profesiju. Problēma nav standartos, bet apstāklī, ka pēc profesijas apguves jauniešiem nav kur strādāt," laikrakstam stāsta Apes arodvidusskolas direktors Jānis Pops.
Viņš skaidro, ka arodskolā jau trīs gadus vairs nesagatavo zemkopjus, jo nav pieprasījuma. "Mēs konkursu nemaz neizsludinām, lai gan licence šai apmācības programmai skolai ir derīga vēl vairākus gadus. Jaunieši nevēlas iegūt zemkopja kvalifikāciju. Iegūstot šofera un traktora vadītāja apliecību, pēc tam ir grūti nopelnīt sev iztiku," atzīst J.Pops.
Viņš secina: tikmēr, kamēr valstī nebūs sakārtota ekonomiskā situācija, nekas nemainīsies. Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvji spriež, ka nereti lauksaimnieciskās izglītības absolventiem ir pietiekamas teorētiskās zināšanas, bet nav praktisko iemaņu.
"Tam nepiekrītu. No kopējā stundu skaita vairāk par 40 procentiem ir atvēlēti praktiskajām nodarbībām. To nosaka izglītības standarti," secina direktors. Viņš prognozē, ka tuvākajā nākotnē lauksaimniecības nozares prestižu diezin vai izdosies atgūt.
Ar 1.jūliju arodskolas ir Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā, bet pirms tam - Zemkopības ministrijas. Lai veicinātu interesi iegūt lauksaimniecisko izglītību, tiek apsvērta iespēja Latvijā veidot lauksaimniecības izglītības fondu. Pēc rajona Izglītības pārvaldes datiem, pēc 2003./2004. mācību gada no 133 absolventiem 26 jaunieši iestājās Lauksaimniecības universitātē, bet pēc 2002./2003.mācību gada no 151 absolventa šo augstskolu izvēlējās tikai 9.

Citu datumu laikraksti

  • Kartupeļu audzētājiem bija grūts gads

    Vidzemes zonas zemnieki aizvadījuši 2004.gadu jau kā pilntiesīgi ES dalībnieki, ir saskārušies ar ES prasībām un solītajiem labumiem.Vidzemes zonas...

  • Aukstais laiks neietekmē skolu apmeklējumu

    9.februārī no rīta gaisa temperatūra daudzviet Alūksnes rajonā bija mīnus 20 grādu un zemāka. Tādā laikā skolēniem, kuriem vēl nav 12 gadu, nav...

  • Evakuē no degošas mājas

    Otrdien, 8.februārī, pulksten 18.25 Alūksnē, Pils ielā 50, pašvaldības divstāvu ēkas bēniņos izcēlās ugunsgrēks. Dega cauruļvadu un griestu...