Vēlreiz par pensiju politiku

Labklājības ministrijas pārziņā ir dažādas sociālās politikas jomas, kuru virzība un attīstība tieši vai netieši ietekmē ikvienu Latvijas iedzīvotāju.

Labklājības ministrijas pārziņā ir dažādas sociālās politikas jomas, kuru virzība un attīstība tieši vai netieši ietekmē ikvienu Latvijas iedzīvotāju.
Tādēļ mana darba sastāvdaļa ir reģionālās darba vizītes, kurās es tiekos gan ar pašvaldību speciālistiem, gan sociālajiem darbiniekiem, gan arī iedzīvotājiem. Pēdējos mēnešus apzināti esmu aicinājusi tikšanās reizēs piedalīties arī pašus pensionārus, lai uzklausītu viņu viedokli un atbildētu uz jautājumiem.
1.oktobrī notika kārtējā pensiju indeksācija, ko Labklājības ministrija veic atbilstoši likumam "Par valsts pensijām". Pensiju vidējais apmērs palielinās par 6,14 latiem. Kopā ar aprīlī notikušo indeksāciju, šogad pensijas indeksācijas rezultātā būs palielinājušās vidēji par gandrīz 9 latiem.
Lai atbildētu uz jautājumu - kādēļ mana pensija palielinās tieši tik daudz, ir jāizprot pensiju indeksācijas būtība. Indeksācija ir paredzēta, lai aizsargātu pensionārus no dzīves dārdzības pieauguma un saglabātu pirktspēju. Tādējādi - jo lielāka bijusi inflācija, jo vairāk tiek palielinātas visas pensijas. Otrs objektīvais rādītājs, ko izmanto, aprēķinot pensiju indeksācijas lielumu, ir apdrošināšanas algu indekss, ko nosaka, ņemot vērā algu, no kuras cilvēki veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, un cilvēku skaitu, kas to darījuši.
Tādēļ būtiska ir nodarbinātības veicināšana un cīņa pret aplokšņu algu.
Otrs būtiskais, ko gribētu izskaidrot pensionāriem, ir saistīts ar valdības šā gada 7.septembra lēmumu atlikt piemaksu piešķiršanu par darba stāža gadiem līdz 1996.gadam jau no 2005.gada 1.janvāra. Izlasot septembra laikrakstā "Latvijas Pensionārs" publicēto Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) paziņojumu, kurā skarts arī šis jautājums, vēlos atkārtoti uzsvērt, ka valdības lēmums neliecina par politiskās gribas trūkumu, bet gan saistīts ar reālajām sociālā budžeta iespējām. Ja abām pensiju indeksācijām no sociālā budžeta šogad vien nepieciešami 24,4 miljoni latu, tad gada laikā pensiju izmaksai un indeksācijai kopā šī summa sasniedz pusmiljardu latu. Tāpat jārēķinās, ka sociālajam budžetam ir parāds 45,3 miljonu latu apmērā, no kura vēl šogad plānots atmaksāt 5 miljonus latu. Tie valstij nav mazi izdevumi, tādēļ arī nav iespējas realizēt ideju par piemaksām jau no 2005.gada.
Maldinoši ir teikt, ka līdz 1996.gadam pensionējušos cilvēku pensiju aprēķins ir netaisnīgs, jo tas veikts saskaņā ar tajā laikā pastāvošo pensiju likumdošanu un valsts sociāli ekonomiskajām iespējam.
Es vēlos atgādināt - Labklājības ministrija neuzskata, ka visu pensionāru dzīves apstākļi ir labi, tomēr šīs cilvēku grupas ienākumi ir regulāri - pensiju izmaksa vienmēr ir laikus nodrošināta, tāpat ar indeksāciju viņi regulāri tiek aizsargāti pret dzīves dārdzības palielināšanos. Statistikas dati nepielūdzami rāda, ka nabadzīgākās ir ģimenes, kurās bērnus audzina viens no vecākiem, tādēļ ir negodīgi pārmest jebkuru atbalstu ģimenēm ar bērniem.
Gribu uzsvērt, ka nākamā gada budžets ir sociāli ļoti atbildīgs, jo ir izdevies paveikt tiešām daudz - jau no 1.oktobra līdz 296 latiem palielināts bērna piedzimšanas pabalsts; no 1.janvāra bērna kopšanas pabalstu vecāki varēs saņemt 70% apmērā no līdzšinējās darba algas, tādējādi nepasliktinot dzīves apstākļus laikā, kad atrodas mājās ar mazuli; no oktobra ir paaugstinātas arī veselības aprūpes sistēmā strādājošo sociālo darbinieku algas, kas netika izdarīts iepriekšējās valdības laikā; tāpat lielāku atbalstu saņems Černobiļas atomelektrostacijas katastrofā cietušie un ar celiakiju slimojošie bērni līdz 18 gadu vecumam. Līdzekļi atrasti arī sociālās aprūpes institūcijām, lai tās varētu izvairīties no parādiem, kas radušies pagājušā gadā samazinot Labklājības ministrijas budžetu.
Es ticu, ka, konstruktīvi sadarbojoties, ir iespējams rast zelta vidusceļu, lai samērotu iespējas ar vajadzībām, nenodarot pāri nevienam.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksne - pilsēta, kuru mēs mīlam

  Cik daudz tu zini par savu novadu, pilsētu, ciematu? Vai esi izpētījis visu savā apkārtnē tikpat rūpīgi, kā to esam izdarījuši mēs - “Latvijas...

 • Balsosim par alūksnietēm bērnu “Eirovīzijā”!

  Kristīne zaharova: dziesmā izdziedās visas emocijas. Šovakar alūksniete Kristīne Zaharova kopā ar Līvu Zariņu un Ievu Bistrovu uzstāsies 2....

 • Precizē sadarbību

  Tikšanās ar Alūksnes rajona padomes priekšsēdētāju Jāni Ceļmilleru deva iespēju Alūksnes Nevalstisko organizāciju atbalsta centra brīvprātīgajai no...

 • Kļūdu labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.septembra numura īsziņā “Uzņēmumam nedzēš nodokļu parādu” ir neprecizitāte.Laikraksta "Alūksnes Ziņas" 25.septembra...

 • Iespējams, slēpj nelaimes gadījumus darbā

  Mālupes pagastā SIA “Sildgunda” kūdras ražošanas punktā traktorists, regulējot kustībā esošu transportiera lenti, guva smagu traumu.Mālupes pagastā...

 • Pirmo reizi iegūst “zaļo” sertifikātu

  Pededzes pagasta zemnieku saimniecība “Slobodka” nesen saņēma bioloģiskās saimniekošanas sertifikātu. Saimnieki Ņina un Guntis Koki cer, ka tas...