Vēsturi raksta ar 700 prezentācijas pildspalvām

Pagājuši trīs gadi, kopš alūksniete Inese Priedniece krāj prezentācijas pildspalvas.

Pagājuši trīs gadi, kopš alūksniete Inese Priedniece krāj prezentācijas pildspalvas.
Tas ir viņas jaunrades izpausmes veids, bet tikpat labi varētu stāstīt arī par riteņbraukšanu, fotografēšanu vai kalnu slēpošanu. Diemžēl nav iespējams vienā rakstā aptvert Ineses daudzveidību, tāpēc šoreiz - tikai par pildspalvām. To kolekcionāru ir maz.
"Sākumā man dāvātās prezentācijas pildspalvas liku atvilktnē, neko nedomājot. Ar tām nerakstīju. Kad to skaitā bija apmēram 20, secināju - jākrāj vai jāraksta. Tā viss sākās," saka Inese.
Pirmo pildspalvu viņa neatceras, iespējams, to pārveda no Norvēģijas brauciena, kad vēl nebija pat ne vismazākās domas par kolekcionēšanu. Pēdējo "Latgales ceļi" uzdāvināja kolēģis. Pašlaik kolekcijā ir gandrīz 700 pildspalvas, bet to skaits palielinās katru dienu.
Katalogā atvērs jaunu iedaļu
Kad Latvijas radio programmā stāstīja par I.Priednieces vaļasprieku, viņa atzina, ka kolekcijā nav padomju varas gados ražotu pildspalvu. Ventspilniece Gita pēc noklausītās intervijas "aizpildīja šo robu", dāvinot divas septiņdesmitajos gados iegādātas pildspalvas ar uzrakstiem "Šušenska" un "Kutaisi". Arī radio korespondente Zane Lāce pārsteidza ar skaistiem eksemplāriem kolekcijai.
"Pagaidām vēl jaunums ir pildspalvas ar gaismas efektiem," Inese rāda Muzikālās bankas, Šveices un Austrijas prezentācijas pildspalvas ar dažādu krāsu mirgojošu vai nemainīgu gaismu. Viņa cer, ka kolekcijā varēs iekļaut arī pildspalvu ar lāzera rādītāju. Kas zina, varbūt Inese savā pildspalvu katalogā sāks jaunu iedaļu ar nosaukumu "Muzikālās prezentācijas pildspalvas"?
"Gribu teikt paldies visiem, kas papildina manu kolekciju. Grūti izcelt kādu cilvēku vai viņa pildspalvu. Es pat nemēģinātu nosaukt visus tos, kas ar prieku papildina manu kolekciju, dāvinot vai mainot, tikai tā iemesla dēļ, ka baidos kādu piemirst. Ļoti plašs ir manu pildspalvu fanu klubs," atzīst I.Priedniece.
Kad viņai ir slikts garastāvoklis, tad kārto un pārcilā plauktā krūzītes ar rakstāmajiem. Katru reizi kāda cita pildspalva liekas mīļāka. Tiesa, visu laiku viņai tuva ir Atēnu olimpiādes pildspalva. To no Grieķijas atveda alūksniete Marita Vilciņa. Vēl gluži "svaigas" Inese pārvedusi no pieredzes apmaiņas brauciena uz Franciju un Monako.
Kolekcionāri nosaka pildspalvām "cenu"
Daži uzskata, ka kolekcionēt ir vienkārši - prezentācijas pildspalvas var saņemt par brīvu. Patiesībā nebūt ne visas ir saņemtas dāvanā. No pēdējā pieredzes apmaiņas brauciena Monako pārvestā F1 pildspalva maksāja diezgan dārgi. Lai papildinātu kolekciju ar atmiņām no vietām, kurās būts, Inesei suvenīru iegādē pirmajā vietā ir rakstāmlietas. Arī tepat Latvijā ir firmas, kuras pārdod prezentācijas pildspalvas, tās maksā vairāk nekā desmit latus. Kolekcijas lielums tikai daļēji ir atkarīgs no materiālajiem līdzekļiem. Pildspalvas iespējams saņemt galvenokārt, iepazīstoties, komunicējot, izzinot jauno, nereti pildspalvai seko jaunas pazīšanās un kontaktēšanās iespējas.
Inese, viņas draugi, kolēģi brauc uz dažādām izstādēm, no kurienes atved kādu prezentu kolekcijai. Ja uzraksts uz tās neko neizsaka, tiek meklēta informācija internetā, tātad ir iespēja uzzināt ko jaunu.
Kolekcijā ir pildspalvas no 29 pasaules valstīm - pilsētām, nozīmīgām vietām, firmām un uzņēmumiem. Eksotiskākās ir Malaizija, Ēģipte, Kanāda, Brazīlija.
Katrai prezentācijas pildspalvai ir sava vērtība kolekcionāru izpratnē. To nosaka ārējais dizains, logotipa uzdrukas krāsu daudzveidība, serdeņu maiņas iespējas, materiāls, no kura tā pagatavota. Ir tādas, kuras nemaina vienu pret vienu, vērtīgākajām pretī jādod divas vai trīs.
"Uzņēmuma nodarbošanās vai biznesa veids, telefonu numuri, mājas lapas vai epasta adrese, logotips, kāda produkcijas veida vai pat priekšmeta reklāma - tas viss ir atrodams uz pildspalvām. Tās sniedz priekšstatu arī par līdzekļiem, ko firma atļaujas tērēt reklāmai. Ļoti skaistas ir LMT pildspalvas, farmācijas nozarē gandrīz katram jaunam preparātam nāk līdzi reklāmas pildspalva, ar pārdomātu dizainu izceļas banku un apdrošināšanas kompāniju prezentācijas priekšmeti," secina I.Priedniece.
Veidos pildspalvu kolekcionāru klubu
Vaļasprieks Inesei devis jaunus draugus. Piemēram, sacensībās Kuldīgā Inese pamanīja, ka igauniete raksta ar interesantu pildspalvu. Iepazinās un noskaidroja, ka Tīna ir no Veru. Jūlijā abas draugu ģimenes kopīgi apceļos Igauniju. Ar trim kolekcionāriem Inese sarakstās un apmainās pildspalvām, vēl divi piebiedrojušies, pateicoties draugu portālam. Arī Alūksnē meitenes sākušas krāt pildspalvas.
"Esmu nolēmusi veidot prezentācijas pildspalvu kolekcionāru klubu. Labprāt piekrītu uzaicinājumam uzturēt kontaktus elektroniski, tas dod vairāk iespēju - var ievietot arī pildspalvu fotogrāfijas, lai vienotos par maiņu, dalīties pieredzē par kolekcijas sistematizēšanas veidiem. Cik zinu, tās izvieto groziņos, kastītēs un atvilktnēs. Pagaidām par labāko atzīts mans variants - krūzītēs," atklāj Inese.
Viņa pildspalvas sakārtojusi krūzītēs pēc krāsām. Tās ir ierakstītas katalogā. Vēl nesen Inese tajā viegli varēja orientēties un atrast meklēto pildspalvu, bet tagad viņa domā, ka nepieciešams radīt citu veidu, kā sistematizēt kolekciju. Iespējams, ka pildspalvas jāizvieto stendos.
"Nezinu, vai kādreiz būs tāds muzejs. Katrā ziņā pildspalvas ir sava veida vēstures liecības. Pašlaik kolekcijā ir pildspalvas no deviņdesmitajiem gadiem, tātad no pagājušā gadsimta, arī no vairākiem uzņēmumiem, kas likvidēti vai reorganizēti," spriež kolekcionāre.

Citu datumu laikraksti

  • Zālienam uzbrūk sūnas

    Cītīgi vismaz reizi nedēļā pļauju zālienu un pārliecinos, ka to arvien vairāk pārņem sūnas, tāpēc devos noskaidrot, kas to veicina. Izrādās, ka sūnas...

  • Nē! - mākslīgajiem rūķiem daiļdārzos

    Individuālo māju pagalmos dižojas lielāki un mazāki mākslīgi rūķi, stārķi, pūces, suņi, eži, vardes un citi dzīvnieki.Individuālo māju pagalmos...

  • Dzīvžogs pasargā un norobežo

    Dzīvžogam ir ne tikai dekoratīva, bet arī norobežojoša, aizsedzoša un sargājoša nozīme.Dzīvžogam ir ne tikai dekoratīva, bet arī norobežojoša,...