Vidzemes - Latgales 2004.gada tomātu audzēšanas Mēness kalendārs

Vidzemes Jūrmalā pavasaris atnāk daudz agrāk nekā Vidzemes augstienē vai zilo ezeru zemē - Latgalē, tāpēc šajā reģionā dārzkopjiem grūti noteikt visizdevīgāko laiku, kad sēt, izpiķēt un stādīt tomātus atbilstoši vietējiem klimatiskajiem apstākļiem.

Vidzemes Jūrmalā pavasaris atnāk daudz agrāk nekā Vidzemes augstienē vai zilo ezeru zemē - Latgalē, tāpēc šajā reģionā dārzkopjiem grūti noteikt visizdevīgāko laiku, kad sēt, izpiķēt un stādīt tomātus atbilstoši vietējiem klimatiskajiem apstākļiem.
Sevišķas grūtības rada arī tas, ka 2004.gads ir tā saucamais tukšā mēneša gads, jo tukšais iekrīt katra mēneša vidū un pilns Mēness būs katra mēneša sākumā, turklāt arī pavasaris paredzams ar krasām temperatūras maiņām un maz saulainām dienām. Vidzemes - Latgales reģionam parastie tomātu sēšanas laiki šogad iekrīt tad, kad augošs Mēness ir lejupejošs.
Pielāgoties minētajiem apstākļiem, apkopojot Vidzemes un Latgales dārzkopju pieredzi, kurā ņemti vērā arī praksē pārbaudīti tautas ticējumi, palīdzēs šis tomātu audzēšanas darbu kalendārs.
Lai izaudzētu dēstus apkurināmām siltumnīcām, tomātus var sēt šodien, 24.februārī, 4. un 5.martā, bet dēstu audzēšanai neapkurināmās (plēves) siltumnīcā - ne ātrāk kā 22. un 23.martā. Šinī laikā var izpiķēt 4. un 5.martā sētos tomātus, bet 22. un 23.martā sētos tomātus varēs izpiķēt 9. un 10.aprīlī.
Audzēšanai ieteicams izmantot tikai tos dīgstus, kuri pie pietiekama mitruma un 23 līdz 25 grādu temperatūras sadīgst sešu līdz septiņu dienu laikā. Vēlāk dīgstošie izbrāķējami kā mazražīgi.
Vidzemes augstienē un Latgales austrumu rajonos tomātu sēšanu jāatliek uz 18. un 19.aprīli (nelabvēlīgā diena - 19.aprīlis - uz sēšanu neattiecas). Šos tomātu dēstus ieteicams izpiķēt 7. un 8.maijā, izbrāķējot dēstus, kuriem jau attīstījušās pirmās īstās tomātu lapas, jo no "ātraudzīgiem" dēstiem aug kupli mazražīgi krūmi ar daudz pazarēm.
Tomātus, kurus paredzēts audzēt uz lauka, nebūtu ieteicams sēt agrāk par 15. un 16.maiju. Izpiķēt 3. un 4.jūnijā.
Jūnija sākumā, pilnmēness laikā, paredzamas stipras pavasara salnas. Plēves būdās un uz lauka stādīt tomātus pirms Jāņiem šogad būs ļoti riskanti, to ieteicams darīt tikai 28. un 29.jūnijā. Jūlija sākumā, sākoties augšupejošam dilstošam Mēnesim, tomāti labi iesakņosies un augusta sākumā dos bagātīgu ražu.
Pēc tomātu izstādīšanas siltumnīcās un uz lauka, stādu laistīšana, piebarošana, augsnes irdināšana, slimību un kaitēkļu apkarošana arī jāveic, vadoties pēc Mēness fāzēm un zodiaka zīmēm.
Bagātīgu tomātu ražu novēlot
A.Silde, dārzkopis selekcionārs

Citu datumu laikraksti

 • Atbalsta ieceri rīkot operas mākslas pasākumus

  Alūksnes tautas nams nosūtījis vēstuli, lai atbalstītu projekta “Opera novados” izstrādātāju ieceri. To gatavo Latvijas Nacionālās operas soliste...

 • Noskaidros erudītāko skolu

  Strautiņu pamatskola rīt uzņems 22 komandas, kas sacentīsies par “Erudītākās skolas” nosaukumu. Pagājušajā gadā tās audzēkņu komanda bija uzvarētāja,...

 • Gaida jaunus pasūtījumus

  Pirms neilga laika Alūksnē darbu uzsāka IK “Poligrāfijas salons”, kas nākotnē pasūtītājus cer nodrošināt ar dažādu veidu iespieddarbiem.Pirms neilga...

 • Novadu veidošanā prasa patstāvību un finansējumu

  Latvijas pagastu vadītāju sapulcē Jaunpiebalgā Alūksnes rajonu pārstāvēja 12 pašvaldību vadītāji, tātad vairāk nekā līdz šim līdzīgos...

 • Būs nozīmīgi sporta pasākumi

  Alūksnes “Mežinieku” sporta bāzē pēc Nacionālo bruņoto spēku gadskārtējā čempionāta notiks akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” Austrumvidzemes...

 • Pamatskola saņem dāvanu no bankas

  Bejas pamatskola pagājušajā nedēļā saņēma vairākas vērtīgas dāvanas - mikroautobusu “Hyundai Starex”, 20 hektāru lielu zemes gabalu un apmaksātu...