Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vieglatlētika ir jaunietes ikdiena

Alūksniete Ilona Marhele dzīvē ir sasniegusi daudz. Paralēli mācībām ģimnāzijā, jau gadu viņa ieņem stabilu vietu Latvijas vieglatlētu izlasē, ir guvusi panākumus orientēšanās sporta sacensībās, bet brīvbrīžos atrod laiku arī dziedāšanai un zīmēšanai.

Alūksniete Ilona Marhele dzīvē ir sasniegusi daudz. Paralēli mācībām ģimnāzijā, jau gadu viņa ieņem stabilu vietu Latvijas vieglatlētu izlasē, ir guvusi panākumus orientēšanās sporta sacensībās, bet brīvbrīžos atrod laiku arī dziedāšanai un zīmēšanai. Viņai ir septiņpadsmit gadi.
24.decembrī viņai un citiem Alūksnes rajona sportistiem rajona padome pasniedza Pateicības rakstu un balvu par sasniegumiem sportā. I.Marhele šo atzinību bija pelnījusi. Ikdienā cilvēki pamana tikai spilgtākos sportistu sasniegumus.
"Vieglatlētu ikdiena nav viegla. Vismaz reizi dienā un vismaz sešas dienas nedēļā ir treniņi. Pašsaprotami, ka vieglatlēti neēd kartupeļu čipsus un nedzer "Coca Cola", tomēr nav tā, ka visu dienu ir jāskrien un uzturā jālieto speciāla pārtika. Rūpīgi visu izplānojot, atliek laiks arī mācībām un vaļaspriekiem," atzīst I.Marhele. Nopietnāk šim sporta veidam viņa ir pievērsusies pirms diviem gadiem. Ilona ir garo distanču - 1500, 3000 un 5000 metru - skrējēja.
"Izturību biju guvusi jau iepriekš, piedaloties orientēšanās sporta sacensībās. Skrienot un attīstot ātrumu, summējot to ar izturību, izdodas gūt labus rezultātus. Sākumā šķita, ka nevarēšu izturēt lielo treniņu slodzi, bet tagad vieglatlētika ir mana ikdiena," neslēpj I.Marhele.
Sasniegtais stimulē darīt vēl labāk
Alūksniete spriež, ka līdz šim viņai labākais uzrādītais rezultāts bija šogad Prezidenta balvas izcīņas sacensībās Valmierā. Tur I.Marhele 3000 metru distanci veica 10,10 minūtēs. Arī 2003.gada ziemā Baltijas vieglatlētikas čempionātā. Tajā I.Marhele 3000 metru distanci noskrēja 10,24 minūtēs un kopvērtējumā izcīnīja 3.vietu. Tās bija starptautiskas sacensības, kurās no katras valsts katrā disciplīnā piedalījās tikai divi sportisti.
"Tā bija negaidīta bronzas medaļa, jo toreiz nebiju labākajā sportiskajā formā. Bet rezultāts bija labs, un tas mudināja trenēties citām sacensībām. Ja izdodas sasniegt kādu mērķi, tas ir stimuls darīt kaut ko turpmāk," uzsver I.Marhele. Par labu rezultātu viņa atzīst arī vieglatlētikas sacensību laikā Kronvalda parkā Rīgā uzrādīto laiku piecu kilometru distancē - 16 minūtes un dažas sekundes.
"Šogad nopietni izvērtēju, vai dzīvi arī turpmāk saistīt ar vieglatlētiku. Agrāk biju iecerējusi, ka vieglatlētikā trenēšos līdz Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.klases absolvēšanai un pēc tam šis sporta veids būs tikai mans vaļasprieks. Bet tagad to tik droši vairs nevaru apgalvot. Negribas pēkšņi pamest iesākto un atteikties no sasniegtā. Varbūt tuvākajā nākotnē mācīšos sporta novirziena skolā. Arī mājinieki atbalsta manu izvēli. Visvairāk par mazmeitas sasniegumiem priecājas mana vecmamma Daina Ozoliņa," stāsta I.Marhele.
Panākumus gūst sīvā konkurencē
Četrus gadus I.Marheles vieglatlētikas treneris ir Ilgvars Vaskis. "Viņš ir ļoti labs treneris. Reizēm man šķiet, ka viņš pret mani ir pārāk labs, tādēļ kādreiz iesaku būt arī stingrākam. Viņš laikam domā, ka es esmu pārāk jūtīga, tādēļ baidās man ko aizrādīt. Bet kritika ir laba lieta, un es to uztveru pozitīvi. Viņš man ir iemācījis attīstīt neatlaidību, gribasspēku, tiekšanos pēc konkrēta mērķa, neietekmēties no sliktiem laika apstākļiem un neizlaist kārtējo treniņu. Tas ir būtiski katram sportistam," norāda alūksniete.
Šāgada maijā viņa bija trīs nedēļu ilgā treniņnometnē Slovākijā. Ārzemēs gandrīz katrā mazajā pilsētā ir savs stadions, kur sportistiem trenēties. Jauniete vērtē, ka Alūksnē vieglatlētiem ir apgrūtinātas trenēšanās iespējas.
"Jā, mums ir angārs, tajā trenējas arī riteņbraucēji un biatlonisti. Domāju, ka atbildīgajām amatpersonām vajadzētu vairāk gādāt par vieglatlētu trenēšanās iespējām. Tad mēs varētu uzrādīt vēl labākus sasniegumus un vairāk interesentu pievērstos vieglatlētikai," viņa secina.
Līdz 2004.gadam I.Marhele sacensībās startēs jauniešu grupā, pēc tam viņai būs jāpāriet uz junioru grupu. Tur alūknietei būs sīvāki konkurenti ne tikai juniori, bet arī pieaugušie. "Arī pašlaik manā vecuma grupā jaunietēm ir labas Latvijas vieglatlētes, tādēļ nav viegli. Bet uzskatu, ka konkurence veicina sportistu vēlmi tiekties pēc labākiem rezultātiem. Tagad uz nozīmīgākām sacensībām mani izvirza ne tādēļ, ka savā vecuma grupā esmu vienīgā dalībniece un, loģiski, uzrādu vislabāko rezultātu, bet gan manu sasniegumu dēļ, kas izcīnīti sīvā konkurencē," apliecina I.Marhele.
Viņa atklāj, ka nākamais mērķis, ko izvirzījusi, ir veikt trīs kilometru distanci ātrāk nekā desmit minūtēs. "Ja rūpīgi izplāno treniņus un pēkšņi nesaslimst, tas ir reāli sasniedzams mērķis," saka alūksniete. Viņa mudina arī citus interesentus pievērsties vieglatlētikai, jo, viņasprāt, tas ir pozitīvs, lietderīgs un veselīgs brīvā laika pavadīšanas veids.
Orientēšanās sports ir kā azarts
Arī orientēšanās sporta sacensībās jauniete ir uzrādījusi labus rezultātus. Šajā sporta veidā viņu "ievilināja" ģimenes locekļi un draugi. "Sākumā ilgi maldījos pa mežiem, reizēm pat līdz vēlam vakaram, līdz atradu kontrolpunktus, bet pēc tam man šis sporta veids iepatikās. Tas ir normāli, ka orientierists - iesācējs - pirmajās reizēs ilgi maldās pa mežu. Galvenais, nevajag no tā baidīties. Tāpat nevajag baidīties arī no ērcēm. Nav tā, ka, ieejot mežā, cilvēks uzreiz aplīp ar simtiem ērču. Ja būs vēlme orientēties un uzņēmība to darīt, pārējo ar laiku izdosies attīstīt, piemēram, izturību un loģisko domāšanu," apgalvo I.Marhele.
Tagad ar smaidu viņa atminas pirms pāris gadiem Veclaicenes pusē piedzīvoto, kad abas ar draudzeni gandrīz iemaldījās Igaunijā. Tad kāds gādīgs sportists viņas aizveda atpakaļ uz sacensību starta vietu.
Jauniete vērtē, ka augstāko sasniegumu orientēšanās sportā viņa piedzīvoja pirms diviem gadiem Zviedrijā. Toreiz tur risinājās vienas no populārākajām orientēšanās sacensībām pasaulē.
"Ja pareizi atminos, šajās sacensībās mēs, alūksnieši, bijām vienīgie pārstāvji no Latvijas - Astrīda Grīnberga, Bertuku ģimene no Alsviķiem un es. Sacensības ilga piecas dienas, mums visiem izdevās iekļūt pirmajā simtniekā. Tas priekš starptautiskām sacensībām ir labs rezultāts," spriež alūksniete. Latvijā viņa regulāri piedalās Alūksnes rajona orientēšanās seriālā "Malienas kausi" un trīsdienu orientēšanās sacensībās "Kāpa".
"Man patīk orientēšanās process un tas, kā izdodas atrast izdevīgāko ceļu, lai sasniegtu galamērķi. Tas gandarī. Ja neizdodas atrast visus kontrolpunktus, analizēju, kurā vietā kļūdījos un kāpēc. Orientēšanās un izdevīgākā ceļa atrašana ir mans azarts," saka I.Marhele.
Brīvajā laikā dzied un zīmē
Brīvajā laikā I.Marhele dzied E. Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas korī. "Man patīk divus vakarus nedēļā pirms vieglatlētikas treniņiem stundu izbrīvēt kora mēģinājumiem. Tā ir patīkama kopības izjūta. Arī cilvēkiem patīk, kad mēs uzstājamies. Brīvbrīžos labprāt zīmēju ar akvareļu krāsām. Piemēram, tagad, Ziemassvētku brīvdienās, kad nav mācību, man ir vairāk laika zīmēt. Vislabprātāk gleznoju ainavas. Agrāk pati veidoju Ziemassvētku apsveikumus," klāsta I.Marhele.
Viņa piekrīt teicienam - "jo vairāk ir, ko darīt, jo vairāk cilvēks izdara". "Ja rūpīgi izplāno, var pagūt visu. Es labprāt vairāk apgūtu svešvalodas, bet pašlaik tam neatliek laika. Reizēm kopā ar draudzenēm aizeju izklaidēties uz Alūksnes atpūtas vietām, bet mani tas īpaši nesaista," saka I.Marhele.
***
Vizītkarte
- Vārds, uzvārds: Ilona Marhele.
- Dzimusi: 1986.gada 5.aprīlī Alūksnē.
- Mācās: Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 11.klasē.
- Vaļasprieki: skriešana, dziedāšana, zīmēšana.

Citu datumu laikraksti

 • Pirms svētkiem augstskolā paplašina telpas

  Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centram ir paplašinātas telpas, izveidojot lielāku biblitēku.Rīgas Pedagoģijas...

 • Aicina apvienoties bronhiālās astmas slimniekus

  Latvijas Astmas un alerģijas biedrība izteikusi priekšlikumu tās nodaļu veidot arī Alūksnē. Latvijā biedrība darbojas jau trīspadsmit gadus un tai ir...

 • Vanadzēni svinēs svētkus

  “Daugavas Vanagi Latvijā” Alūksnes nodaļa Alūksnes tautas namā 28.decembrī pulksten 10.00 vanadzēniem rīko svētku pasākumu."Daugavas Vanagi Latvijā"...

 • Velk bluķi un dedzina grēkus

  Mālupes pagastā kultūras darbinieki ceturtdien organizēja nebijušu pasākumu - bluķa vilkšanu pa pagasta iestādēm, lai aizdzītu visus ļaunos...

 • Skatlogus rotā savam un klientu priekam

  Iestājoties krēslai, pilsētas ielās iedegas laternas, arī veikalu skatlogos sāk mirdzēt sveču liesmiņas un daudzkrāsainas lampiņas.Iestājoties...

 • Iepazīst mazpulka radošo darbu

  Ziemeru 29.mazpulka dalībnieku projekti guvuši atzinību ne tikai Alūksnes rajonā, bet ir pazīstami arī valstī. Ar viņu veikumu pamatskolā un pagastā...