Viena taisnība visiem?

Tāpat kā dabā, arī sabiedrībā iezīmējas rudens laiks. Latvijas politikā padziļinājusies plaisa starp valdību un sabiedrību. Šķiet, ka iedzīvotāji nesaprot valdību, bet daļa politiķu pat nevēlas uzturēt abpusējo sapratni.

Tāpat kā dabā, arī sabiedrībā iezīmējas rudens laiks. Latvijas politikā padziļinājusies plaisa starp valdību un sabiedrību. Šķiet, ka iedzīvotāji nesaprot valdību, bet daļa politiķu pat nevēlas uzturēt abpusējo sapratni.
Pēc vasaras brīvdienām izglītības reformas pretinieki no jauna mēģinās piespiest valdību atteikties no mazākumtautību skolu reformas. Arī reformas pretinieki izmanto un izmantos valdības un sabiedrības atšķirtību, lai realizētu savus mērķus. Galvenais ierocis šajā cīņā ir skolēni, jo bez viņu masveida klātbūtnes nevar radīt plašu rezonansi Latvijā un ārpus tās. Kamēr nenorimst kaislības ap izglītības reformas nebūšanām, Saeimā turpinās ieilgusī "opera" par labējā vairākuma koalīcijas veidošanas nepieciešamību. Skaidrs, ka šī koalīcija ir nepieciešama tikai vārdos, šīs izrādes galvenais vadmotīvs ir labāki rezultāti vēlēšanās. Tādējādi meistarīgākajiem politiskajiem aktieriem ir garantētas vēlētāju urravas pašvaldību vēlēšanās pavasarī.
1.septembri gaidot
Šogad 1.septembrī bērni atkal tiksies ar klasesbiedriem un pedagogi saņems ziedus. Iespējams, ka jau nākamajā dienā vairākās mācību iestādēs skolas soli būs tukši. Krievu skolu aizstāvības štābs, "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) un citi antireformas aktīvisti aicina mazākumtautību skolu skolēnus ar 2.septembri neapmeklēt mācību stundas, bet gan pulcēties Rīgas centrā, lai protestētu pret izglītības reformu. Neņemot vērā to, ka valdība sen paudusi nelokāmību šajā jautājumā, reformas pretinieki cer uz panākumiem. Domāju, ka ieguvēji šajos protestos ir indivīdi, kas nevēlas latviešu un krievu valodā runājošo etnisko grupu mierīgu līdzāspastāvēšanu, jo abu kopienu integrācija vienotā sabiedrībā ir mīts. Kamēr Latvijas sabiedrībā liela ietekme ir uz etniskiem principiem balstītām politiskajām partijām, tikmēr integrācija ir nereāla. Drīzāk jārunā par savstarpēju abu etnisko grupu tiesību atzīšanu, nevis abstraktu jēdzienu - integrācija.
Lai gan badastreiks ir ļoti populārs pilsoniskās nepakļaušanās izpausmes veids, tomēr tā efektivitāte ir niecīga. Šaubos, ka streikotāji, kas pagājušās nedēļas sākumā sāka badoties, atdos savas dzīvības par izglītības reformas atcelšanu. Turklāt tas nav tik jautri, kā skandēt "Krievu skolām būt!" un citādi ampelēties Rīgas centrā. Neņemot vērā neveiksmes Eiroparlamenta vēlēšanās, PCTVL un citi politiskie spēki cenšas mobilizēt potenciālos vēlētājus pašvaldību vēlēšanām. Varbūt izdosies iekāpt vienā un tajā pašā upē? Nav izslēgts, ka būs daļa iedzīvotāju, kas uzskatīs, ka Rīga, Daugavpils vai Rēzekne var kļūt par krievvalodīgākām pilsētām nekā citas, tas attiecas arī uz izglītības jautājumiem. Domāju, ka Latvijā pietiek politiķu, kas ažiotāžu ap izglītības reformu var izmantot savā labā.
Nodevība uz klāja
Saeimas balsojums "par" vai "pret" grozījumiem valsts budžetā pagājušajā ceturtdienā izvērtās par "Jaunā laika" (JL) kārtējo neveiksmi. Neiztika arī bez neliela dumpja uz JL frakcijas kuģa. JL deputāte Sarmīte Ķikuste atļāvās balsot pretēji partijas oficiālajai nostājai. JL priekšsēdētājs Einars Repše paziņoja, ka pieprasīs S.Ķikustes izslēgšanu no partijas. Vēl pāragri runāt par vairāku deputātu aiziešanu no JL, tomēr par šādu scenāriju ir spriests gandrīz divus gadus. Iespējams, ja E.Repšem būtu lielāka vara partijā, tad nepaklausīgais deputāts saņemtu visbargāko sodu, proti, par biedu citiem svārstīgajiem partijas biedriem. Rīkoties pretēji partijas biedru nostājai ir slikti, bet rīkoties pretēji savai sirdsapziņai ir vēl ļaunāk. It īpaši situācijā, kad Latvijas vēlētājs balso nevis par politisko partiju programmām, bet par atsevišķām personībām. Tādējādi vēlētājs stingri vērtē konkrētā politiķa darbus vai neizdarības.
Lai par ko cilvēki uzskatītu politiskās partijas, tās nav demokrātiski veidojumi, vismaz Latvijā ne. Atliek paskatīties uz JL, un viss ir skaidrs. Protams, ja deputāts nostājas pret savas partijas gribu, ir skaidrs, ka viņam draud aiziešana no šīs partijas. Taču situācijā, kad pārbēdzēji partijās nav retums, "jumtu" vienmēr izdosies atrast. Interesanti, ko darītu E.Repše, ja viņu izsvītrotu no JL rindām, jo tieši viņa personībai ir liels nopelns, kādēļ partija šobrīd neatrodas opozīcijas rindās.
Velns joko ar Šleseru
Pagājušajā nedēļā daudz runāja Ministru prezidenta biedrs A.Šlesers. Vispārējā valdības institūciju un nevalstiskās organizācijas (NVO) "Delna" attiecību baltkvēlē arī premjera biedrs nepalika malā. Pirmkārt, viņš paziņoja, ka Latvijas sabiedriskā televīzija neobjektīvi attēlo dažādus notikumus, kuros iesaistīti arī Latvijas Pirmās partijas biedri, tādējādi norādot uz slikto attieksmi pret viņu un viņa politiskajiem cīņu biedriem. Otrkārt, viņš lika noprast, ka "Delnas" naidīgās aktivitātes pret Ingrīdu Ūdri, kā jauno Eirokomisāri, ir pasūtīts pasākums. Proti, aiz "Delnas" izkārtnes slēpjas pasaulē zināmais finansists Džordžs Soross, kas vēloties pastarpināti pārņemt varu Latvijā. Manuprāt tas izklausās, maigi sakot, neticami, bet ar ko gan velns nejoko. Šoreiz velns ir jokojies ar A.Šleseru. Diezin vai konspirāciju teorija ir labākais veids, kā risināt situāciju starp sabiedrību un valdību.
Vainīgs nav Dž.Soross, Krievija vai "melnā roka", bet politiķu un arī NVO pārstāvju uzskats, ka viņi pārstāv Latvijas iedzīvotājus. Nav iespējams noteikt, cik lielu daļu iedzīvotāju pārstāv viens vai otrs sabiedriskais darbonis, vai kā proporcijas mainās laika gaitā. Visām amatpersonām, politiķiem un NVO pārstāvjiem jāstrādā sabiedrības labā, nepretendējot uz vienas taisnības veidotāja titulu.

Citu datumu laikraksti

 • Speciālists informē

  Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, suņa apmācībai un mājas (istabas)...

 • Ziemeļu vējā bites nemedo

  Viņa ir kā dzirkstošs, līdz malām piepildīts vīna trauks. Pilna ar gaišām domām. Ar dvēselē uzplaucētu saules dārzu.Viņa ir kā dzirkstošs, līdz malām...

 • Fotoservisa centrs svin desmit gadu jubileju

  Alūksnieša Jāņa Podnieka “Fotoservisa centrs” ceturtdien svinēja 10 gadu jubileju. Svētku dienā Fotoservisa centra darbinieki mielojās ar īpašu...

 • Aicinām sūtīt priekšlikumus!

  Aicinām uz diskusiju par Zemkopības ministrijas izstrādātajiem noteikumiem par mājas (istabas) dzīvnieku labturību un dzīvnieka īpašnieka tiesībām un...

 • Zemnieki turpina labības pļauju

  Pagaidām: par graudu ražu nesūdzas. Mālupes pagasta zemnieku saimniecībā “Dzirnavu 8” līdz otrdienas pēcpusdienai bija nopļauta apmēram ceturtā daļa...

 • Skolām dāvina jaunāko informāciju par ES

  Visas Alūksnes rajona vidusskolas saņems jaunākos informatīvos materiālus par Eiropas Savienību un pilsoniskas sabiedrības veidošanu Latvijā.Visas...