Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte

Šis gads mūsu tautai un valstij ir īpaši nozīmīgs – Latvijas simtā dzimšanas diena ir tepat aiz durvīm. Lai kādi laiki un vara piedzīvota, latvietis vienmēr godā turējis maizīti. Maizes rūpniecība Latvijā uzplauka 20.gadsimta divdesmitajos gados - gan pilsētās, gan laukos darbojās liels skaits privāto maizes ceptuvju. Alūksnes maizes kombināts maizīti cep kopš 1964.gada, un uzņēmuma ražotā produkcija ir iecienīta starp pircējiem joprojām. Šogad, Latvijas simtgadē, Alūksnes maizes kombināta kolektīva darbs tiks īpaši novērtēts, jo 18.novembrī svinīgajā pasākumā saņems Alūksnes novada pašvaldības augstāko apbalvojumu - „Sudraba zīli”.

Lepnums strādāt tieši šeit
Kopš 2007.gada uzņēmuma direktore ir Taisija Prontenko, kura ir ļoti pateicīga par to, ka šogad viss kolektīvs izpelnījies tādu uzmanību – „Sudraba zīli”. „Milzīgs paldies visiem, ka šajā tik nozīmīgajā gadā esam pamanīti! Gan personīgi es, gan kolektīvs pateicas par piešķirto apbalvojumu un izrādīto cieņu. Bez Alūksnes maizes kombināta čaklajiem darbiniekiem tas nebūtu iespējams. Kopā būšanā ir spēks!” uzsver T.Prontenko.
Maizes ražošanas procesā visu šo garo gadu laikā viņi ielikuši ne tikai savu darbu, bet arī sirdi. „Maize ir viens no senākajiem pārtikas produktiem, un rudzu maize ir Latvijas identitātes simbols, kultūras kanons, apvīts ar tradīcijām un Latvijas vēsturi. Esam lepni, ka dzīvojam un strādājam šajā skaistajā Latvijas nostūrī, cepam maizi, darām to ar prieku saviem līdzcilvēkiem,” uzsver uzņēmuma direktore.

Patīk darbs un stabilitāte
T.Prontenko ir dzimusi Pededzē, bet dzīves līkloči viņu atveduši uz Alūksni. Viņa visu mūžu darbojusies tirdzniecības nozarē un, kad sākusi strādāt Alūksnes maizes kombinātā, domājusi, ka tas būs uz neilgu laiku. „Redz, pagājuši jau daudzi gadi, bet es vēl joprojām nāku uz darbu ar lielāko prieku! Sākumā bija sajūta, ka netikšu ar visu galā - daudz palīdzēja mans vīrs Aleksejs, viņš vienmēr mani atbalstīja, bija blakus. Darba ir daudz šādā amatā,” atzīst direktore un piebilst, ka viņai patīk savs darbs un šāda stabilitāte. Galvenais, viņasprāt, ir cieņa pret otru cilvēku. Dzīves laikā T.Prontenko izjutusi lielu līdzcilvēku atbalstu, bet pieticis arī pārbaudījumu. „Kā jau visiem cilvēkiem, arī man bijušas savas problēmas. Bet tā jau ir – Dieviņš katram iedod tik, cik viņš var izturēt. Un es varu. Man jābūt stiprai,” optimistiska ir T.Prontenko.

Nav nekā labāka par siltu maizi
Par maizes īpašo vietu latvieša dzīvē stāsta tai par godu sacerētās dziesmas, arī dainās maize kopā ar citām tautas pamatvērtībām – sauli, darbu, zemi – cildināta. „Maize ir jācep ar mīlestību, jābūt labā garastāvoklī. Alūksnē maizi gatavo ar rokām – katru kukulīti nosver, tad veido formu, liek uz lentes un tad krāsnī. Šādu maizīti nemaz nevar uzcept bez skaistām un labām domām,” stāsta T.Prontenko.
Ir klasiskas vērtības, kas vienmēr būs pieprasītas. Alūksnes maizes cepēji iet līdzi laikam, piemēram, ražo arī plaucēto maizi, maizi ar sīpoliņiem... „Bet mēs nekad neaizmirstam īstās maizes vērtības. Ļoti liels pieprasījums ir pēc karašas, kas arī man pašai ļoti garšo. Svaigas maizes smarža ir brīnišķīga! Kad cilvēki nopērk šādu maizi, reizumis kukulīti līdz mājām nemaz neaiznes, jo pa ceļam viss apēsts. Arī es atceros no bērnības sajūtu, kā vienmēr gribējās siltu maizīti,” viņa stāsta.
Arī tagad ir svarīgi, ka Alūksnes SIA „Alta S” veikalos „Maks” un „Klaipiņš” ir iespējams iegādāties svaigu un siltu maizīti – cilvēki to novērtē un vienmēr gaida.

Mūsu maize - arī Rīgas
Dzemdību namā
No iedzīvotājiem ir ļoti daudz labu atsauksmju tieši par Alūksnē cepto maizīti. Alūksnes maizes kombināta maizi var iegādāties ne tikai mūsu pilsētā, bet arī Gulbenes, Balvu, Apes un Viļakas novados. „Varam lepoties ar to, ka mūsu maizīti ēd arī Rīgas Dzemdību namā! Bet nav viegli atrast savu vietu tirgū, jo konkurence ir liela,” atzīst T.Prontenko un piebilst, ka, sākot ar 2019.gada 1.janvāri, Alūksnes maizes kombināta produkciju varēs iegādāties arī Litenē.
Bet kas tad būtu uzņēmums bez čaklajām darbarokām? „Šobrīd cepšanas ražotnē strādā tikai 18 darbinieki, bet visi kā viens ir labi meistari – to var izjust ikviens, kurš kaut reizi nobaudījis Alūksnes maizes kombināta maizīti. Lai Dieviņš dotu mums visiem spēku, tad viss izdosies,” novēl T.Prontenko un piebilst, ka Alūksnes maizīti uzturā lieto arī Alūksnes pirmsskolas izglītības iestāžu bērni.

Pārsteigta par lielo atbalstu
T.Prontenko katru dienu uz darbu dodas ar prieku. „Ir patīkami ienākt maizes cehā ar smaidu, līdz ar to arī darbinieki ir pozitīvāki un strādā ar lielāku atdevi. Varu teikt, ka mūsu kolektīvs tāpēc ir tik saliedēts, ka esam kopā ne tikai priekos, bet arī skumjākos mirkļos,” stāsta T.Prontenko. Draudzīgo gaisotni var just jau uzreiz, ieejot maizes ceptuvē – ne velti tieši viņi tika nominēti apbalvojumam „Sudraba zīle”. „Esmu lepna, ka mūs apbalvojumam pieteica Latvijas Maiznieku biedrība, bet vislielākais pārsteigums ir tas, ka vairāk nekā 160 cilvēki parakstījušies, lai mēs saņemtu šo apbalvojumu! Paldies par to – tā ir sajūta, ka esam vajadzīgi,” priecīga ir T.Prontenko.

Ideja par jaunu projektu
Kad runājam par nākotnes plāniem, uzņēmuma direktore steidz stāstīt par kādu ieceri. „Latvijas Maiznieku biedrības izpilddirektore Gunta Duka ierosināja Latvijas skolās un pirmsskolas mācību iestādēs ieviest bezmaksas rudzu rupjmaizes programmu, piedāvājot bērniem šķiedrvielām bagātu, veselīgu, no vietējiem graudiem ražotu maizi. Viņasprāt, dot iespēju mūsu bērniem regulāri saņemt svaigas rupjmaizes šķēli, ir loģiska un acīmredzama nepieciešamība,” stāsta T.Prontenko. Viņa piebilst, ka biedrības mērķis ir veicināt jauno maiznieku apmācību, saglabājot sentēvu maizes cepšanas tradīcijas. „Ceram, ka valdība palīdzēs īstenot šādu projektu, kurā arī mēs labprāt piedalītos,” uzsver sieviete.

Lai sabiedrība kļūst
draudzīgāka!
Runājot par darba ikdienu, T.Prontenko atzīst – žēl, ka daudzi nemaz nevēlas strādāt. „Pastrādā kādu brīdi, tad aiziet – ir darbs par smagu vai slinkums... Diemžēl daudziem svarīgāk ir no valsts iegūt pabalstus, nevis naudu nopelnīt ar savu darbu,” stāsta sieviete. Bet tie, kuri strādā, to dara no visas sirds.
Arī viņa pati visu dara ar enerģiju un prieku, jo uzskata – viss, ko ieguvusi, ir Latvijas nopelns. „Šī valsts man nozīmē ļoti daudz – tā ir mana dzimtene, te esmu mācījusies, te strādāju un te ir mana ģimene. Man nekad nav bijusi doma aizbraukt no šī skaistās zemes. Arī mani bērni ir Latvijā, par ko esmu ļoti laimīga,” atzīst sieviete un novēl mums apkārt draudzīgāku sabiedrību. „Es nesaprotu, kā politiķi nespēj normāli sākt strādāt – kas ir par problēmu? Jābūt vienotiem, jāsaprotas, vairāk jādomā arī par citiem. Bet pats galvenais, ko novēlu pilnīgi visiem – lai ir laba veselība!” saka T.Prontenko.
— Teksts un foto: Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Svinot Lāčplēša dienu 11. novembrī, Alūksnes novada iedzīvotāji tiek aicināti pulcēties svinību pasākumos Alūksnes pilsētā. Turklāt šogad vakara...

 • Lāčplēša dienai

  Tu, Lāčplēsi, kas Latviju uz pleciem nesis,Tu varonis priekš mūsu zemes, tautas vienmēr būsi, esi.Pār Latvijas ārēm iet Lāčplēša gars -Drošs,...

 • Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns 2

  Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns  1

  (Turpinās no 1.lpp.)Tuvojoties Lāčplēša dienai, gribas izcelt kādu mūsu alūksnieti, kurš pelnījis Lāčplēša tēla statusu. Un kura gan cita profesija,...