Vienmēr ir iespējams kaut ko dzīvē mainīt

Slaida, sportiska, tumšmataina sieviete. Ātri rod kontaktu ar cilvēkiem. Pēc pirmajiem teikumiem oficiālo pieklājības formu “jūs” nomaina pret “tu”, jo uzskata, ka tā veidojas brīvāka saruna.

Slaida, sportiska, tumšmataina sieviete. Ātri rod kontaktu ar cilvēkiem. Pēc pirmajiem teikumiem oficiālo pieklājības formu "jūs" nomaina pret "tu", jo uzskata, ka tā veidojas brīvāka saruna. Viņa ļoti mīl dzīvi. Par sevi saka, ka ir fiziski stipra un izturīga. Viņas vārds ir Selga Vītola. Viņai ir 38 gadi.
Tikai Selgas tuvākie cilvēki un labākie draugi zina, cik daudz viņai vajadzējis pārciest, lai varētu sveikt saullēktu, priecāties par plaukstošiem ziediem un cilvēkiem, lai, nemitīgi mācoties, šodien spētu palīdzēt citiem.
Bērnībā Selga ir sastapusies ar zibeni un vēl šodien ir uz "jūs" ar dažādām elektroierīcēm. Viņa nesen pārcietusi 17 sarežģītas operācijas, pārdzīvojusi divas klīniskās nāves un astoņus mēnešus gulējusi uz gultas. Cilvēkus, kuri spējuši uzvarēt vēzi, viņa sauc par savējiem. Selga uzvaru izcīnījusi ar pārsteidzošu gribasspēku, ar ieklausīšanos iekšējās izjūtās un sevis izzināšanu.
Aizver durvis uz ārpasauli
"Kad sapratu, ka vēl vienu operāciju nespēšu izturēt, teicu sev, ka pietiek, un aizvēru durvis uz ārpasauli. Cīnīdamās par dzīvību, es atteicos no visa - no telefona, no radio un televīzijas, no draugiem. Vēlējos izprast, kas ar mani ir noticis? Kur bijušas manas kļūdas? Ko es pati varu mainīt? Ar ko man vajadzēs samierināties un pieņemt kā nemainīgu faktu? Es dzīvoju tikai ar saviem vistuvākajiem cilvēkiem. Iestrādāju sevī noteikumu, ka manas iekšējās izjūtas ir tādas, kas neļauj kontaktēties ar citiem. Ka man nav tiesību ar kādu runāt, ja neesmu sevi iekšēji izzinājusi un sakārtojusi. Ja to neievērošu, manas attiecības ar cilvēkiem būs neīstas. Tā nebija viegla cīņa, bet es uzvarēju. Tagad es zinu, ka vislabāk palīdzēt sev spēj pats cilvēks," saka Selga.
Strādājot par medicīnas māsu vienā no Rīgas slimnīcas reanimācijas nodaļām, viņa neskaitāmas reizes vērojusi, kā cilvēki cīnās par dzīvību. Cīnās uzvarot un cīnās zaudējot. Sapratusi, ka vēlas kaut ko vairāk, nevis dienu pēc dienas sekot šai cīņai, Selga kursos apguvusi bioģenētisko masāžu. Viņas bioģenētiskās masāžas skolotājs ir lietuvietis, kas šo mākslu apguvis pie ķīniešu speciālistiem. Šobrīd Selga Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā papildus studē sociālpsiholoģiju un gatavojas izstrādāt zinātnisku darbu par bioģenētisko masāžu.
Pārdzīvojumi dod sapratni
Divreiz piedzīvojot klīnisko nāvi, Selga pārliecinājusies, ka tas nav nekas patīkams. "Bija tipiskais tunelis. Tad man šķita, ka redzu kaut ko līdzīgu ļoti gaišam cilvēka tēlam. Zemapziņā domāju, ka tas laikam ir bargais soģis par zemes grēkiem. No manis uz āru lauzās viens vārds: "Nē!" Nevaru to izskaidrot, bet zināju, ka šo vārdu izkliedz mīlestība. Mīlestība uz dzīvi. Atpakaļ atgriešanās nevienu reizi nebija patīkama. Viss notika ātri."
Pārdzīvojumi Selgai devuši pieredzi, sapratni un iejūtību. "Tā nav pārlieka jūtība, bet labestīga līdzjūtība. Tas nav žēlums par cilvēkiem. Atšķirība starp žēlumu un līdzjūtību ir niansēta. Pārdzīvojumi man palīdzēja izkopt sevi. Saka, ka ciešanas cilvēku izglīto. Jā, bet tikai dvēseliski."
Agrāk Selga domājusi, ka strādāt ar sevi ir ārkārtīgi grūti. Tagad, zinot veidus, kā tas jādara, visu izlaižot caur sevi un sirdi, viņa šo prasmi rotaļīgi viegli māca citiem. "Tas ir būtiski, lai nebūtu hipernopietnības, ar ko sastopamies pārāk bieži. Nav nepieciešams pamācošā tonī norādīt, lai visi domā labas un pozitīvas domas. To visi tāpat zina. Būtiski ir iemācīt, kā tas darāms. Nevienu ieteikumu vai metodi nevajag pieņemt kā dogmu. Uz visu cilvēkam jāraugās radoši. Savienojot vienu, otru un trešo metodi, viņam jārod savējā, vienīgā, derīgā. Lūk, tas ir galvenais!"
Selga zina, ka ikviena informācija cilvēka zemapziņā rod savu vietu, kļūstot ērti izmantojama, lai gan sākumā šķiet, ka informācija ir haotiska un tās ir pārāk daudz. Viņa uzskata, ka nav stāvokļa, ko nevar izmainīt. Pat tad, kad šķiet, ka nevar, vienmēr var izmainīt savu skatījumu uz lietām un situācijām.
Atkarība atņem gribu
Selga ir pārliecināta, ka cilvēkam iespējams palīdzēt tad, ja viņš to vēlas. "Lūgumi ir dažādi. Ir cilvēki, kas lūdz, lai visu izdari viņa vietā, lai paņem viņa problēmu mugursomu uz saviem pleciem. Ir ļaudis, kas lūdz, lai iemāci, kā cīnīties ar problēmu? Ir cilvēki, kas vēlas, lai esi blakus, kad viņi mainīs savu dzīvi. Piemērs šīm dažādajām vēlmēm var būt vēlme atbrīvoties no alkohola atkarības. Ja cilvēks kaut par 15 procentiem pats grib atbrīvoties no atkarības, kas viņam atņem gribu un deformē personību, tas ir daudz. Pazīstu sievieti alkoholiķi, kas izlīda no briesmīga midzeņa, kur sildījās zem vecām avīzēm, saucot palīgā. Sabiedrība sadzirdēja šo saucienu. Viņa nelieto alkoholu jau daudzus gadus. Tas bija iespējams tāpēc, ka lūzums notika viņas dvēselē. Ir daudz piemēru, kad degradējusies persona kļūst par personību, kad vīrelis pārvēršas cieņu prasošā vīrietī. Laiks, kamēr viņš nonāca līdz lēmumam mainīties, protams, bija briesmīgs."
Ikvienam cilvēkam ir tiesības kaut ko nevēlēties, no kaut kā atteikties. Arī Selga stāsta, ka bijusi tāds sabiedrības cilvēks, kas dažādos pasākumos uzskatīta par jautrības radītāju un publikas smīdinātāju. "Jā, man patika tādai būt, bet tad es sapratu, ka, paklausot citu vēlmēm, nevaru pārvērsties par klaunu. Sapratu, ka mana pašvērtība tolaik bija pārāk slidena, jo biju gatava būt klauns, man glaimoja uzaicinājumi. Pateicoties ķīniešu skolotājam, neļāvos glaimiem. Sapratu, ka man ir tiesības pateikt: "Nē!" Ja cilvēks kaut ko vēlējās pagājušajā nedēļā, tad viņam ir tiesības rīt to nevēlēties."
Ārsts mīt cilvēka iekšienē
Astoņus gadus nodarbojoties ar bioģenētisko masāžu, Selga pārliecinājusies, ka vislabākais ārsts mīt cilvēka iekšienē. Šo patiesību viņa apliecina neskaitāmas reizes un priecājas par katru, kas tai notic. Selga stundām ilgi spēj runāt par psihosomatisko attiecību likumsakarībām, pierādot, ka jēdziens "nolemtība" nepastāv, jo nervu šūnas atjauno prieks un pozitīvas emocijas. Viņa līdz sīkumam izzinājusi neironu darbību cilvēka organismā, gūstot pierādījumus, ka nav orgānu, kas nevar atjaunoties, ieskaitot pat kaulu sistēmu. Būtisku nozīmi speciāliste piešķir cilvēka iekšējās un ārējās dabas mijiedarbībai un tam, ka domu spēks ir pierādīts zinātniski, izmantojot fiziskās metodes.
Jāiemācās smaidīt
Selga pierāda, ka ikvienam cilvēkam ir savs sāpju slieksnis. "Nav vienādu cilvēku. Visiem vienādi nekas neder. Daudzas filozofijas apliecina, ka cilvēks ir individuālists. Katra cilvēka ķermeņa vieta glabā informāciju par pārdzīvojumiem. Arī par citu pārdzīvojumiem. Mēs šodien daudz domājam, bet pārāk maz ļaujamies sapņiem, jo nespējam atbrīvoties no ikdienas stresa, spriedzes un emocionālās pārslodzes. Tā rezultātā rodas muskuļu savilkums."
Izrādās, ka smaids smadzenēs veicina bioķīmiskos procesus, tāpēc Selga iesaka cilvēkiem vairāk smaidīt.
"Ja pasmaidīsiet, noteikti jutīsieties labāk! Brīžos, kad esat par kaut ko norūpējušies, paceliet lūpu kaktiņus smaidā, tad kļūs vieglāk. Aizsūtiet kādam cilvēkam patiesu sirds smaidu, un jūs noteikti to saņemsiet atpakaļ. Negaidīti sasitiet plaukstas un pavērojiet, kā uz to reaģē jūsu sejas muskuļi! Arī tas palīdzēs atbrīvoties no saspringtības brīža. Izrādās, ka cilvēka rokas ir visgudrākais ārsts. Ja jūtat sevī nepieciešamību kādam pieskarties, tad dariet to, jo mēs esam cits citam vajadzīgi. Drūmās un smagās domas ir mūsu pašu spēks. Ja to apzināmies, tad mūsu spēkos ir tās mainīt. Cilvēks sēž sagumis, jo ir slikts noskaņojums. Nekādi mierinoši vārdi nepalīdz. Rīkojoties vienkārši - izmainiet pozu! Kļūs labāk."
Selgai ir daudz padomu. Tos viņa dāsni daļā cilvēkiem, organizējot dažādus kursus un praktiskās nodarbības.
Visam ir vajadzīgs laiks
Ar praktisku piemēru Selga rāda, kā iespējams ielikt vietā skriemeļus. To darot, telpā, kurā speciāliste strādā, saklausāms troksnis it kā brīkšķētu kauli. To izdzirdot, pacients izbīstas, jo domā, ka kaut kas tiek salauzts. Viņš nejūt sāpes, bet atzīst, ka pēc šīs procedūras sajūta ir patīkama.
"Ķermenis ir gudrāks, nekā cilvēks domā. To nevar apmānīt vai nodarīt tam pāri. Tikai mums jāiemācās sevī ieklausīties. Agrāk bērni dzima mājās. Bija pat īpašas bērnu saņēmējas - vecas, daudz pieredzējušas un viedas sievietes. Viņas prata jaundzimušajiem ar roku palīdzību sakārtot locītavas, skriemeļus un pat galvas šuvītes. Šo prasmi viņas nodeva no mutes mutē. Šodien neviens to nedara, tāpēc cilvēku kaulu un skriemeļu sistēma kopš pirmās dzīvības dienas ir nesakārtota."
Selga pēc skriemeļu stāvokļa un tā, kādā pozā cilvēks sēž vai kustas, nekļūdīgi pasaka, kāds viņš ir, piemēram, labvēlis citiem, domātājs, spējīgs savaldīties un tamlīdzīgi. Viņa dod padomu vērību veltīt rokām. Tās uzskatāmas par cilvēka antenām. Izrādās, ka īkšķis ziņo par smadzeņu stāvokli un to, kā tiekam galā ar stresu. Selga iesaka bieži izkustināt pirkstu kauliņus, locītavas, tās nedaudz pastiepjot.
"Atcerieties, ka cilvēka organisms projicējas uz pēdām, plaukstām, ausīm, acīm, lūpām un mēles," saka speciāliste.
Selga dzīvo ar pārliecību, ka, tikai izmainot pagātni, varam paredzēt nākotni.

Citu datumu laikraksti

 • Veic izmaiņas pilsētas domes budžetā

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti veica izmaiņas domes 2003.gada pamatbudžetā un speciālajā budžetā.Alūksnes pilsētas domes decembra...

 • Bērniem dāvina cimdus un zeķes

  Alūksnes rajona padomes Ziemassvētku akcijā bērniem ar īpašām vajadzībām 21 rokdarbniece nodeva 76 adījumus. Tos nogādāja bērnunamā - patversmē...

 • Par uguņošanu būs jāmaksā nodeva

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti izskatīja jautājumu par pašvaldības nodevu, ja publiskās vietās Alūksnes pilsētā rīko izklaidējoša...

 • Pirms svētkiem augstskolā paplašina telpas

  Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centram ir paplašinātas telpas, izveidojot lielāku biblitēku.Rīgas Pedagoģijas...

 • Aicina apvienoties bronhiālās astmas slimniekus

  Latvijas Astmas un alerģijas biedrība izteikusi priekšlikumu tās nodaļu veidot arī Alūksnē. Latvijā biedrība darbojas jau trīspadsmit gadus un tai ir...

 • Vanadzēni svinēs svētkus

  “Daugavas Vanagi Latvijā” Alūksnes nodaļa Alūksnes tautas namā 28.decembrī pulksten 10.00 vanadzēniem rīko svētku pasākumu."Daugavas Vanagi Latvijā"...