Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vienmēr starp celmlaužiem

Alūksnes novada domes deputātam, Teritoriālās komitejas vadītājam Jānim Nīkrencim (“Saskaņas centrs”) par pašvaldībā notiekošo vienmēr ir savs viedoklis. Viņa dzīves moto ir – cīnīties un degt par to vietu, kurā dzīvo, un uz to viņš rosina arī katru novada iedzīvotāju.


J.Nīkrencis norāda – sliktākais pašvaldībā ir tas, ka ļoti ilgs laiks paiet, lai kādu lēmumu pieņemtu un realizētu, jo ierobežo likumdošana. “Deviņdesmito gadu sākumā neviens nezināja, kas notiks – bija sabrukusi sistēma un jārada kaut kas no jauna bez piemēra. Tagad ir līdzīgi - mums jābūt kā celmlaužiem, kuri strādā ar kļūdu izmēģinājuma metodi un domā, lai kļūda, ja to pieļaujam, būtu mazāk sāpīga. Tas man pašvaldību darbā arī visvairāk aizrauj. Ir jābūt demokrātiskai pieejai, jo nekad nebūs tā, ka visi būs apmierināti ar dzīvi, bet visgrūtākais ir mainīt cilvēku domāšanu,” domā deputāts.
- Kādu ieguldījumu kā deputāts esat devis novadam – drīz būs apritējis jau gads...
- Tagad mēs esam vēl tikai apzinājuši situāciju, bet ir jau izveidots redzējums pa nozarēm, ko vēlamies panākt. Pagasti ļoti mērķtiecīgi ir sakārtojuši savu vidi. Piemēram, esmu apbraucis gandrīz visus pagastu tautas namus, kur ir prieks ieiet un baudīt kultūras pasākumus, bet kā alūksnietim man ir skumji, ka gadiem jāklausās atrunas par Alūksnes tautas nama remontu. Tā sakārtošana ir viens no mūsu mērķiem, un ceru, ka līdz sasaukuma beigām redzēsim jaunā tautas nama aprises. Pašlaik mums jācenšas maksimāli izmantot Eiropas naudu. Līdz 2013.gadam viena no prioritātēm ir ūdenssaimniecības sakārtošana, un nesen saņemta laba ziņa, ka pašvaldību līdzfinansējums šajos projektos būs tikai 10 procenti. Līdz šim ūdenssaimniecībā pagastos vēl nebija beidzies komunisms, jo nosacīti par visu maksāja pašvaldība. Lai atslogotu pagastu pārvalžu vadītājus, vēl viens mērķis ir atdalīt komunālo saimniecību un nodot gādību par to komunāliem uzņēmumiem, piemēram, “Rūpei”, “Ievednei”, veidojot filiāles.
Šonedēļ aplūkoju jau Alūksnes sporta angāra projekta jauno metu – jaunajā angārā būs divi basketbola laukumi, aerobikas zāle, trenažieru zāle un divas džudo zāles. Tas būs vēl viens skaists vaibsts pilsētas sejā.
- Nesen kļuvāt arī par pašvaldības Teritoriālās komitejas vadītāju. Kādus risināmos jautājumus saskatāt?
- Šī ir komiteja ar visplašākajām pilnvarām, kas skata pagastu pārvalžu darbību, personālpolitiku, sniegto pakalpojumu kvalitāti, pašvaldību struktūru, štata vietu izveidošanu un citu. Kā komitejas vadītājam man ir bijusi viena sēde, kurā aizskāru lavīnu par sabiedriskā transporta pārvadājumiem - šo jautājumu skatīsim  atkal. Latvijas Autotransporta direkcija nemitīgi pēta un analizē pasažieru plūsmu, tālsatiksmes autobusos uzreiz elektroniski fiksē katru pasažieri, tādu vēlas ieviest arī vietējās nozīmes maršrutos. Nav izslēgts, ka direkcija rosinās vēl samazināt kādu maršrutu.
Tiek veikta arī transporta vienību optimizācija pagastu pārvaldēs, kas šonedēļ jau nodrošināja pirmos panākumus. Sociālās aprūpes centram “Alūksne” vajadzēja transportlīdzekli gulošu iemītnieku transportēšanai, savukārt Alsviķu pagastam ir “Ford Transit” mikroautobuss, ko ikdienā neizmanto, tādēļ to nodos no bilances uz bilanci pansionātam, līdz iegūsim labāku transportlīdzekli. Novada pagastos ir ļoti atšķirīga situācija ar transporta vienībām. Mums ir bagātie pagasti, kas sapirkuši dārgas transporta vienības, piemēram, Ziemera pagasta “Audi”, bet ir arī pagasti, kas brauc ar veciem auto, kur remontu izmaksas pārsniedz saprāta robežas, piemēram, Pededzē. Uzskatu, ka Teritoriālā komiteja varētu būt kā katalizators – mēs novirzām, ierosinām kādu ideju pagastu vadītājiem, bet viņi to izvērtē.
Kā komitejas vadītājs vēlētos lielāku domes priekšsēdētāja līdzdalību mērķu izvirzīšanā, piemēram, rīkojot ražošanas apspriedes kopā ar komiteju un nodaļu vadītājiem, katru mēnesi izvirzot kādu mērķi. Šādas iniciatīvas no Aivara Fomina līdz šim nav bijis, lai gan priekšlikumi par to ir izteikti. Pašlaik mēs darbojamies automātiski – trūkst koordinācijas, nodaļu vadītāju iniciatīvas. Nevajag algas atsēdēšanu, bet strādāt radošāk – tad mēs varēsim attīstīties.
- Kā jūs raksturotu pašreizējo politisko situāciju novada domē – vietnieks ir nomainīts, priekšsēdētājs palicis līdzšinējais, modras opozīcijas nav...
- Domes priekšsēdētājs mums īpaši neuzsver savu politisko piederību “Tautas partijai”, diemžēl viņam pietrūkst mērķu virzības. Vietnieks ir ļoti aktīvi iesaistījies domes darbā.
Nevajag algas atsēdēšanu, bet strādāt radošāk – tad mēs varēsim attīstīties.
              Jānis Nīkrencis

Diemžēl domes vadībai un izpilddirektorei nākas darīt daudzus darbus, kas būtu jāveic ierindas darbiniekiem, kuriem trūkst atbildības. Atsevišķiem darbiniekiem trūkst pašiniciatīvas, piemēram, Pašvaldības policijas vadība vairāk meklē argumentus, kādēļ kaut ko konkrētu nedarīt nekā darīt, lai gan pienākumu viņam ir ļoti daudz. Grūti ir saskaņot pilsētas un pagastu intereses, piemēram, veidojot saistošos noteikumus. Daudzos jautājumos mums atbildīgie darbinieki sniedz melīgu un nepatiesu informāciju – kamēr mēs to pārbaudām, paiet laiks. Piemēram, SIA „Alūksnes nami” tagad ir starp uzņēmumiem, ko dome stingri uzrauga.
- Atsevišķās novada iestādēs un struktūrās pašvaldība ir nomainījusi vadītājus, piemēram, „Simonē”, Attīstības nodaļā, pagastu pārvaldēs. Vai tagad ir gaidītie uzlabojumi?
- Starp pagastu vadītājiem ir apstiprināti ļoti kompetenti un labi darbinieki, kuri grib strādāt. Kā  attīstīsies situācija “Simonē”, lielā mērā būs atkarīgs arī no domes. „Simonē” vairāk ir vajadzīgs ekonomists – grāmatvedis, kas spēj sakārtot uzņēmuma finanšu plūsmu, kas nav neizdarāmi. Attīstības nodaļas vadība bija politisks lēmums, kas ar laiku apstiprinājās kā nepareizs. Ja jaunajai vadītājai izdosies izveidot savu spēcīgu komandu, tad viss izdosies – viņa ir ļoti centīga un kārtīga.
- Jūs bijāt starp deputātiem, kas atbalstīja pagastu reformu. Vai šis modelis ir attaisnojies?
- Reforma vēl nav pabeigta, bet tai jānobriest no apakšas, lai nebūtu uzspiesta ar varu.
Viens no mērķis ir nākotnē veidot sešu pagastu budžetu – kur viens vadītājs, tur arī viens budžets un grāmatvedība, bet bibliotēka, kultūras nams noteikti būtu katrā pagastā. Tas atrisinātu daudzas problēmas un taupītu. Gribētu redzēt lielāku vienotību kultūras nozarē – mums ir centrālā bibliotēka, muzejs un vajadzētu arī centrālo kultūras namu. Kultūrā un tūrismā jāatrod kāda Alūksnes novada “odziņa”, lai cilvēki visā Latvijā zinātu, ka konkrētā laikā Alūksnes novadā notiks tas un tas, jo ar vietējo apmeklētāju tirgu ir par maz. Es biju Muzeju naktī Jaunlaicenē, kur man ļoti patika. Vai Alūksnē mums ir kāds centrālais pasākums, izņemot standarta Pilsētas svētkus un kapu svētkus?  
- Novada domē ir bijuši gadījumi, kad kādu pakalpojumu pērk no ārpuses, lai gan domē ir atbilstošs darbinieks, ko algo pašvaldība un kas to varētu veikt. Kādēļ tā?
- Tas vairāk attiecas uz Attīstības nodaļu un projektiem, jo esošie darbinieki nespēj tikt galā ar darba apjomu. Pērkot no malas, mēs rezultātu dabūjam ātrāk. Daļēji es šādu sistēmu atbalstu.
- Pilssalas stadionā jau notiek sacensības, bet tas joprojām nav nodots ekspluatācijā...
- Šajā jautājumā neesmu iedziļinājies pilnībā, bet pastāv iespēja, ka tuvākajā laikā to nenodos ekspluatācijā. Iepriekšējā pilsētas dome pieļāvusi atkāpes no projekta, bet šis jautājums tiek risināts. Iedzīvotājiem nav liegts jauno stadionu izmantot, tur jau ir uzstādīti arī basketbola grozi.
- Pirms vēlēšanām uzsvērāt,  ka SC galvenais mērķis ir piesaistīt novadam jaunus uzņēmumus, radīt darba vietas, attīstīt sadarbību ar Krieviju – kādas iestrādes ir šajā jomā?
- Vienu ideju mums nesen nobremzēja Zemkopības ministrija. SC Saeimas deputāti bija Pleskavā, kas būs lauksaimniecības paraugreģions Krievijā. SC ir noslēdzis arī sadarbības līgumu ar partiju “Visa Krievija”, kas ir arī Krievijas prezidenta un premjera partija. Mums bija iecere, ka visa Vidzeme audzētu lopbarības graudaugus, Rēzeknes kombikorma rūpnīca tos pārstrādātu, bet noieta tirgus būtu Krievijā. Plānojām jau braucienu uz Rēzekni kopā ar zemniekiem, lai vienotos, ko un cik daudz sēt, bet saņēmām ziņu, ka Zemkopības ministrija šo Rēzeknes rūpnīcu pārdevusi dāņiem, kuri nav ieinteresēti no mūsu zemniekiem iepirkt graudus vairumā. Otra iecere ir vēl attīstības stadijā – SC Saeimas deputātiem rosināju, ka reģionos vajag attīstīt arī rūpniecību, radot jaunas darba vietas. Pašlaik meklēju vietu nelielai ražotnei, jo vajag aptuveni divu hektāru platību, kur ir normāla piebraukšana, ūdens un elektrība. Tur varētu būt apmēram 50 darba vietas. Loģiski - tas nebūs vietējais kapitāls, bet galvenais, lai rada darba vietas un maksā nodokļus mūsu novadam.

Citu datumu laikraksti

 • Par tējām varam parūpēties paši

  Iekavējies viss par divām nedēļām, vēl nekas nenotiek, raksturo farmaceite Lilija Kalniņa, kura nodarbojas arī ar ārstniecisko augu audzēšanu un...

 • Klusais slepkava

  Savulaik Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis gribēja ieviest “sāls nodokli”, jo tieši pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina augstu ...

 • Varēs apturēt deputāta pilnvaras

  Saeima veikusi grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kas dod iespēju apturēt pašvaldības deputāta pilnvaras...

 • Var iesniegt pieteikumu

  konkurss Biedrība “Latvijas jauno zemnieku klubs” aicina līdz 18.jūnijam iesniegt pieteikumus konkursam “Sējējs 2010” grupā “Veiksmīgākais jaunais...

 • Zemniekus aicina uz Rīgu

  tirgus Rīga Centrāltirgus aicina zemniekus tirgoties Zemnieku tirdziņos Centrāltirgū un Vidzemes tirgū. Tuvākie tirdziņi būs 21. un 22.maijā...

 • Gatavo jaunu likumu ciltsdarbam

  likumprojekts Zemkopības ministrija izstrādājusi likumprojektu “Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likums”. Jaunais likums paredz, ka šķirnes...

 • Alūksnieši fano Vācijā

  Šonedēļ uz Pasaules čempionāta hokejā viļņa dzīvo daudzi Alūksnes un Apes novada iedzīvotāji, kas aizbraukuši spēles vērot klātienē uz Vācijas...

 • Pasniegs barikāžu piemiņas zīmes

  Alūksne Administratīvās ēkas lielajā zālē trešdien, 19.maijā, pasniegs 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi 70 Alūksnes un Apes novada ...

 • Gādā par teritorijas attīstību

  Alūksnes novada pagastos darbu sākuši attīstības speciālisti, kurus sevišķi gaidījuši lauksaimnieki. Vairāki ir līdzšinējie lauksaimniecības...