Vilksim svētkus kalniņā!

Visi, kuri iecienījuši Alūksnes muzeja rīkoto vasaras saulgriežu pasākumu gada īsākajā naktī, noteikti priecāsies uzzinot, ka līdzīgi varēs svinēt arī gada īsāko dienu.
Alūksnes muzejs kopā ar Druvienas kultūras nama folkloras kopu “Pērlis” (vadītāja Dace Vītola) aicina 21. decembrī pulksten 11.00 Alūksnes muzeja pagalmā pulcēties uz ziemas saulgriežu svinībām, kad gada īsāko dienu un garāko nakti atzīmēs ar bluķa vilkšanu, masku izrādīšanu, ziedošanu ugunij, cienāšanos, skanīgām rotaļām un dančiem.

Latviešu tradīciju zinātāji
“Daces Vītolas vadītā folkloras kopa ir pieredzējusi latviešu tradīciju zinātāja un tautās nesēja. Pateicoties tai, Druvienā jau izveidojusies kopiena, kas pievērsusies latviešu tautas tradīciju iedzīvināšanai: apgūst tradicionālo mūziku, rīko meistardarbnīcas un svin svētkus tā, kā mūsu senči to darījuši. Manuprāt, Alūksnē šie folkloristi būs pirmo reizi – ir vērts atnākt,” stāsta Alūksnes muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Jolanta Baldiņa.
Redzot, cik populārs bluķa vilkšanas pasākums izdodas galvaspilsētā un arvien iecienītākam kļūstot vasaras saulgriežu pasākumam pie Alūksnes ezera “Vējiņā”, radusies iecere piedāvāt līdzvērtīgu norisi ziemas saulgriežos. “Aicinām pulcēties pie pils, tērpties ķekatnieku maskās un līdzi ņemt dažādus pūšamus, sitamus un skandināmus ķekatnieku mūzikas instrumentus, ar ko var radīt kādu melodiju vai vienkārši ķekatu troksni,” aicina J. Baldiņa.
Ies uz tirgu
Galvenā izdarība būs bluķa vilkšana no Alūksnes Jaunās pils līdz administratīvajai ēkai. “Tur apciemosim galveno egli, tad pa Tirgotāju un Lielā Ezera ielu dosimies atpakaļ, pie pils turpināsim svētkus ar masku izrādīšanu, ziedošanu ugunij, cienāšanos, skanīgām rotaļām un dančiem,” stāsta J. Baldiņa.
J. Baldiņa zina stāstīt, ka Ziemassvētku pasākumi pie pils savulaik jau organizēti. “Alūksnes muzeja pienākums ir iedzīvināt latviešu tautas tradīcijas. Arī mūsu veidotās muzejpedagoģiskās programmas stāsta par tradīcijām latviešu gadskārtu ritumā. Saules saukšana “Vējiņā” notiek 10 gadus. Atnācēji teic, ka tā kļuvusi par neaizstājamu vasaras saulgriežu rituālu, tādēļ ceram, ka par tradīciju kļūs arī ziemas saulgriežu pasākums,” stāsta J. Baldiņa.
21. decembrī notiek arī Zaļais tirdziņš, kurā jauki iederēsies ķekatnieki. “Mēs noiesim arī gar tirgu, radot tur svētku noskaņojumu. Šī būs norisēm piepildīta diena, jo vakarā kā punktiņš uz “i” būs tradicionālais “Atzeles” Ziemassvētku koncerts,” piebilst J. Baldiņa. Īpaši aicinātas pievienoties Alūksnes pilsētas kultūras un izglītības iestādes.

Par ko pārģērbties?
Jolanta Baldiņa iesaka nekautrēties un neslinkot masku darināšanā, jo tas nemaz neprasa lielus pūliņus. “Mājās visas dāmas var atrast raibus brunčus, savilkt tos kārtās un kļūt par čigānietēm, savukārt zvēru atveidošanai noderēs kažociņš. Nav grūti pagatavot arī Dzērves masku – pārsegt pāri segu, izbāžot kādu slotas kātu ar improvizētu knābi. Divatā var tēlot zirgu, pārsedzot pāri deķi. Interesants tēls ir Nāve, jo, to atveidojot, cilvēks nāvi atbaida un slavina dzīvību – vajag tikai baltu palagu ar iezīmētiem sejas vaibstiem. Variantu ir daudz, tā kā meklējiet un nāciet ķekatās,” viņa aicina, piebilstot, ka jau gatavošanās vien ģimenei un draugu kompānijām būs jauks kopā būšanas laiks.

Tradicionālas dzīvnieku maskas ir Dzērve, Vilks, Kaza, Zirgs un Lācis. Tie ir dzīvnieki, kuri spēj nokļūt no vienas pasaules otrā, tādējādi tās abas savienojot.

Priekšmetu maskas - Sietiņš, Siena kaudze, Slota.

Sociālās maskas - Ubags, Ārsts, Laupītājs, Zaldāts, Čigāns un Žīds.

Garu pasaules un mītiskās maskas - Meža gari, Spoks, Nāve, Garā sieva, Mazais vīriņš un Velns.

   

Citu datumu laikraksti

 • Izstādē rada ziemas sajūtu 3

  Izstādē rada ziemas sajūtu

  Vai ledus var būt vienlaikus salts un silts? Izrādās var, jo no 7. decembra Alūksnes muzejā skatāma Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās...

 • Pagastu pārvaldēm – jauni vadītāji

  Vakar Alūksnes novada domes ārkārtas sēdē apstiprināja jaunos Alūksnes novada pagastu pārvalžu vadītājus. Tagad sešu pārvalžu vadītāju vietā būs 15 -...

 • Nobrauc no ceļa

  Alūksnes novadā autoceļa Rīga – Sigulda - Igaunijas robeža 182. kilometrā 6. decembrī pulksten 12.05 automašīnas “BMW” vadītāja neizvēlējās drošu...

 • Bezbailība + akordeons = Kimmo Pohjonens

  Bezbailība + akordeons = Kimmo Pohjonens

  Piektdien, 13. decembrī pulksten 19.00 Alūksnes Kultūras centrā uzstāsies unikāls pasaules līmeņa mākslinieks – ekspresīvais somu akordeonists Kimmo...

 • Alūksnes slimnīca turpina attīstīties 3

  Alūksnes slimnīca turpina attīstīties

  Turpinās no 1. lappusesAlūksnes slimnīcai jau 2017. gada nogalē noslēgts sadarbības līgums ar Vidzemes slimnīcu diag­nostikā un ārstēšanā slimnīcu...

 • Labo darbu kļūst arvien vairāk

  Arvien biežāk gan uzņēmumi, gan privātpersonas vēlas iesaistīties labdarībā, arī ieguldot darbu, enerģiju un idejas. Veidi, kā palīdzēt un atbalstīt...