Viņu sniegums sajūsmina

Ziemerieši Sniedze Zvirgzda un Edgars Logins sporta dejas dejo sešus gadus un ir izcīnījuši vairāk nekā 20 medaļas.

Ziemerieši Sniedze Zvirgzda un Edgars Logins sporta dejas dejo sešus gadus un ir izcīnījuši vairāk nekā
20 medaļas.
Abu jauniešu graciozo dejotprasmi neievēro tikai retais. Kad viņi ir uz skatuves, jūtīgāko skatītāju acīs nereti sariešas saviļņojuma un aizkustinājuma asaras.
Daudzi Alūksnes rajona uzņēmumu un iestāžu darbinieki viņus pazīst kā talantīgus dejotājus, tādēļ labprāt aicina uzstāties savos pasākumos. Dejot sporta dejas jaunieši sāka, kad Sniedze mācījās 3., bet Edgars - 4.klasē.
Pašlaik Sniedze Zvirgzda mācās Ziemeru pamatskolā 9.klasē, bet Edgars Logins - Alūksnes vidusskolas 10.klasē.
"Pievērsties sporta dejām mūs pamudināja vecāki. Nezinu, kādēļ mamma man par partneri bija izvēlējusies tieši Edgaru. To laikam bija nolēmušas abas ar Edgara mammu. Man jau bērnībā ļoti patika dejot un vērot to televīzijā. Arī mammai skolas gados patika dejot," stāsta Sniedze.
Edgars smej, ka viņu mamma esot "piespiedusi" dejot. "Mēs ar Sniedzi dejojam jau ilgi, tādēļ nedaudz ir apnicis," saka Edgars, tomēr abi atzīst, ka ne mirkli nav nožēlojuši iesaistīšanos sporta dejās.
"Esam bijuši daudzviet Latvijā, arī Igaunijā. Dejošana ir sporta veids, kas palīdzējis izveidot staltu stāju. Man tā ir iespēja tērpties skaistās kleitās, kādas ikdienā nevelk," klāsta Sniedze.
Edgars uzskata, ka dejojot ir iepazīti cilvēki un paplašinājies draugu loks. "Nenoliedzam, ka patīk publicitāte un tas, ka citi atzinīgi novērtē mūsu sniegumu," saka Edgars.
Ziemerieši domā, ka sporta dejotājam ir jābūt fiziski attīstītam, jāprot sevi uz skatuves labi parādīt un uzklausīt kritiku. "Ja kāds pasaka kaut ko sliktu, nevajag to ļoti pārdzīvot. Tāpat ir jābūt komunikablam un jāspēj vienmēr iejusties vajadzīgajā lomā," spriež Sniedze.
Abi apgalvo, ka sporta dejotājiem vienmēr ir jārēķinās ar finansiāliem izdevumiem.
"Dejotāju tērpi un apavi nav lēti. Ir jāmaksā par dalību konkursos. Meitenēm visdārgāk maksā kleitas, bet zēniem - kurpes, jo tām ir jābūt ar ādas zoli. Mums ir jauka skolotāja, sporta deju kolektīva "Virpulītis" vadītāja Ilze Līviņa. Viņa vienmēr zina, cik daudz no mums var prasīt un cik daudz mēs spējam izdarīt. Ja viņa kaut ko saka, tas nav joks, bet norma, kas jāizpilda," norāda jaunieši. Edgars piebilst, ka arī meitenes tērpā ir jābūt "rozīnītei", ko visi ievēro.
Ir vieni no
labākajiem Latvijā
Gan Sniedzei, gan Edgaram vislabāk patīk izpildīt Latīņamerikas dejas, jo tās ir straujākas. Sniedzei mīļākā deja ir samba, bet nepatīk lēnais valsis. Savukārt Edgaram visvairāk patīk džaivs, kura izpildīšana prasa kāju veiklību, bet nepatīk Vīnes valsis.
"Skolotāja Ilze gan saka, ka mums labāk padodas lēnās, nevis straujās dejas, tomēr pašus tās īpaši nesaista. Lai izpildītu lēnas dejas, dejojot visu laiku ir jāprot kontaktēties ar partneri. Pašlaik mācāmies arī populārās dejas," stāsta Sniedze un Edgars.
Pirmā uzstāšanās viņiem bija pirms sešiem gadiem Ziemassvētku koncertā Alūksnē. Edgars atzīst, ka bērnībā bija vieglāk uzstāties lielas auditorijas priekšā. "Tad tik ļoti neizjutu satraukumu. Uzstāties vieniem pašiem ir vieglāk. Ja arī kļūdāmies, tad skatītāji to nepamana, jo nav citu dalībnieku, ar ko mūs salīdzināt. Kad uzstājies, nevajag raudzīties publikā, bet iedzīvoties dejā un redzēt tikai partneri, kā arī domāt par soļiem. Sporta deju nometnes vadītāja Elita Damkevica savulaik teica, ka vissvarīgākais uzstājoties ir deja. To vienmēr atceramies un ievērojam," apgalvo Edgars.
Sešu gadu laikā viņi ir izcīnījuši vairāk nekā 20 medaļas par godalgotām vietām. Par augstāko sasniegumu jaunieši uzskata izcīnīto 1.vietu Latvijas novadu sporta deju sacensībās pirms vairākiem gadiem.
"Protams, gribas uzvarēt visos konkursos, bet ne vienmēr tas izdodas. Mēs spējam samierināties ar neveiksmēm un sakām sev, ka vajag vēl vairāk trenēties. Mūsu vecuma grupā Latvijā ir diezgan sīva konkurence. Citi dejotāji vienmēr rēķinās un novērtē mūsu spējas, tāpat kā mēs viņu. Mūs vienmēr uzmundrina Vēsma Kokle - Līviņa, bet lielākie atbalstītāji gan morāli, gan materiāli ir vecāki. Daži skatītāji atzīst, ka mūsu dejas sniegums spēj sajūsmināt līdz asarām. Protams, ir patīkami dzirdēt tādas atsauksmes," pauž Sniedze un Edgars.
Sniedze ir pateicīga vecākiem Lolitai un Gunāram Zvirgzdiem, māsām Kristīnei, Sigitai, Lienai un Elīnai, bet Edgars vecākiem Anitai un Kārlim Loginiem, māsām Lienei un Simonai par sapratni un gādību, kā arī skolotājai Ilzei Līviņai.
Deja paliks
vaļasprieks
Viņi dejā ir saskanīgs pāris. "Daudzi cilvēki pārprot un bieži uzdod jautājumu, vai mēs esam kaut kas vairāk nekā tikai deju partneri? Viņiem šķiet - ja jau mēs kopā dejojam, tad noteikti jābūt arī tuvām attiecībām. Cilvēki baumo, bet mēs tam nepievēršam uzmanību. Mana mamma saka, ka tāpat nevarēšu uzkāpt kalnā un visiem izkliegt, ka mēs neesam pāris. Lai jau runā tie, kam tā patīk," saka Sniedze.
Viņa šogad absolvēs 9.klasi, tādēļ neatliek laika pievērsties vēl citiem vaļaspriekiem. Savukārt Edgaram patīk sportot - slēpot, peldēt un braukt ar velosipēdu.
"Man nesimpatizē cilvēki, kas netur dotos solījumus un aprunā citus aiz muguras, nesakot tieši, ko domā. Nākotnē es dzīvi vēlos saistīt ar armiju un pēc vidusskolas mācīties Policijas akadēmijā," stāsta Edgars.
Sniedzes sapnis bija kļūt par kultūras darbinieci, bet Ēnu dienā, iepazīstot šo profesiju, jauniete secināja, ka tomēr to nevēlas.
"Kultūras darbā ir daudz nianšu, ko pārējie cilvēki nezina, tā saucamais "melnais darbs", un tas nav viegls. Manuprāt, kultūras darbiniekam tāpat kā dejotājam visa dzīve ir jāvelta darbam, tādēļ mani tas vairs nesaista. Pēc pamatskolas absolvēšanas vēlos mācīties Alūksnes vidusskolā, tad jau redzēs, ko izdomāšu pēc tam," saka Sniedze.
Otro gadu Sniedze kopā ar mammu Jaunannas bērniem māca sporta dejas.
Jaunieši neslēpj, ka nākotnē nevēlas kļūt par profesionāliem sporta deju dejotājiem, bet atstāt šo nodarbi kā vaļasprieku.
"Ja vēlies kļūt par izcilu dejotāju, tad bieži ir jāapmeklē treniņi un visa dzīve jāvelta dejošanai, atsakoties no privātās dzīves. Bet mēs to nevēlamies. Deja mums paliks kā izklaide," apgalvo Sniedze un Edgars.
***
Ko par viņiem saka citi
Alūksnes sporta deju kolektīva "Virpulītis" vadītāja Ilze Līviņa:
- Sniedze un Edgars sporta dejām pievērsās diezgan vēlu. Tolaik viņu vecuma grupā sāka dejot daudz bērnu, bet tikai Sniedze un Edgars dejo tik ilgi.
Viņi ir darbspējīgi, apņēmīgi, jautri un atraktīvi jaunieši, saskanīgs pāris, kas labi saprotas.
Bieži ir grūti nodalīt personīgo dzīvi no šā sporta veida, bet Sniedze un Edgars spēj to izdarīt. Ne vienmēr partnerim ir jāpatīk kā pretējā dzimuma pārstāvim. Dejā ir jābūt partnerattiecībām. Ja starp dejotājiem izveidojas mīlestība, reti kad ir pozitīvs iznākums, jo tās ir citādākas - personiskākas attiecības.
Vislielākais paldies jāsaka viņu vecākiem, jo sporta dejās vissvarīgākais ir vecāku nostāja. Gan Sniedze, gan Edgars nāk no salīdzinoši lielām ģimenēm, bet vecāki par mērķi ir izvirzījuši atbalstīt bērnus šajā sporta veidā, kas nav lēts. Dejošana kā profesija ir grūts darbs.
Viss ir viņu rokās - izvēlēties sporta dejas kā profesiju vai vaļasprieku, bet jebkurā gadījumā viņi nekad nebūs bez darba. Lai kur arī viņi strādātu, vienmēr būs iespēja citiem mācīt sporta dejas.
Edgara mamma Anita Logina:
- Pavadot Edgaru uz kādu deju konkursu, es viņam vienmēr saku: "Tu dejo Dieva godam un cilvēku priekam."
Man ir prieks par dēla talantu, esmu pateicīga cilvēkiem, kas to atklāja - Sniedzes mammai Lolitai Zvirgzdai un skolotājai Ilzei Līviņai. Es lepojos ar savu dēlu. Man patīk, ka Edgars deju laikā iemācīto stalto stāju, uzmanīgo attieksmi ievēro arī sadzīvē attiecībā uz daiļā dzimuma pārstāvēm. Edgars vienmēr varēs dejot savam un citu priekam, lai arī nekļūs par profesionālu dejotāju.
Sniedzes mamma Lolita Zvirgzda:
- Sniedze ir draudzīga un saprotoša meitene. Viņi abi ar Edgaru ir izpalīdzīgi, viens otram palīdz, kad ir aizbraukuši uz kādu koncertu. Viņi ciena viens otru.
Kad es ievēroju Sniedzes un Edgara talantu dejošanā, man gribējās, lai viņi paplašina redzesloku, tādēļ abas ar Edgara mammu nolēmām bērnus iesaistīt sporta deju kolektīvā.
Es negribētu, lai Sniedze kļūst par profesionālu sporta dejotāju, jo tas nav viegli, bet būs tā, kā lems liktenis. Esmu priecīga, ka Sniedze dejo jau sešus gadus."
SIA "Gaujienas industrija" grāmatvede Skaidrīte Mika:
- Sniedze Zvirgzda un Edgars Logins nesen uzstājās mūsu firmas pasākumā. Ir patīkami, ka arī mūsu rajona bērni prot tik labi dejot.
Manuprāt, viņiem ir augstāks dejas līmenis nekā pārējiem Alūksnes rajona sporta dejotājiem.

Citu datumu laikraksti