Silts un mitrs laiks rudenī vai Latvijas “ziemā”, kad mainīgie, nenoteiktie laika apstākļi pārbauda cilvēka organisma pielāgošanās spējas un imūnsistēmu, ir vīrusu paradīze. Ieperinājies vienā degunā, šie parazīti raiti un bagātīgi tiek aizšķaudīti, uzklepoti citiem. Vienīgais mierinājums – gripas vīrusa vēl nav. Tomēr saaukstēšanās novājina organismu, pārvēršot to par vieglu laupījumu iesnu vīrusiem, dažādām citām infekcijām un baktēriju radītiem iekaisumiem.
Izskalot un izvēdināt
“Kā jūs teicāt? Gemalons? Nezinu gan gemalonu imūnsistēmas stiprināšanai. Zinu ķiplokus un sīpolus, mežrozītes un cidonijas,” atteic Latvijas Pediatru asociācijas prezidents profesors Enoks Biķis, jautāts par kādu jaunu, plaši reklamētu preparātu. Ja nu tomēr kāds vēlas kaut ko cilvēka radītu, profesors atceras par imunālu. Kritiski viņš vērtē arī ideju vairāk dzert “Boržomi” minerālūdeni, lai veidotu vīrusiem nelabvēlīgu vidi.
“Pareiza personīgā higiēna var būt ļoti efektīva. Ļoti. Piemēram, mutes dobuma veselība ir ļoti saistīta ar vīrusu infekcijām – iesnas viegli rodas, ja ir cauri zobi,” atgādina E.Biķis. Rītos, vakaros mazgāti zobi arī novērš iespēju uzkrāties vīrusiem.
Saslimšanas iespēja ir tieši proporcionāla uzņemto vīrusu daudzumam. Ja nevar izvairīties no sabiedriskā transporta vai šķaudošiem kolēģiem, nepieciešams rūpīgāk izvēdināt plaušas un istabas, skalot organismu ar dažādām tējām un ūdeņiem. Tiekot svaigā gaisā, būtu nepieciešams vismaz kārtīgi izsmieties, ja ne veikt citas fiziskas aktivitātes, lai pie svaiga gaisa tiktu arī plaušu gali un slēptākie nostūri. Vēlams regulāri mazgāt rokas un kabatlakatiņus, ja neizmantojat krietni veselīgākās – vienreiz lietojamās – papīra salvetes.
Piedāvājums provocē
Aptieku piedāvājums dažādu iesnu gadījumiem ir plašs, tomēr profesors ieteic pārdomāt nepieciešamību kaut ko pūst degunā. Aerosoli cītīgi un akli pūš aktīvās vielas, neizvērtējot iespējas sabojāt gļotādu. Diezgan agresīvs var izrādīties arī “Humers” – sterilizēts jūras ūdens. Deguna skalošanai labāk izmantot vieglu, mazliet sālītu kumelīšu tēju. Lai izvairītos no iesnu kairinājuma radītiem gļotādas bojājumiem, E.Biķis rekomendē Latvijā ražoto rinogēlu.
Uz savu galvu bērniem degunā nevajadzētu pilināt neko ķīmisku, vispirms nepieciešams konsultēties ar ārstu. Nedrīkst arī aizrauties, jo ilgstoša medikamentu lietošana mazajam degunam var nodarīt vairāk posta nekā labuma. E.Biķis teic, ka vīrusu izraisītas iesnas parasti pāriet trīs dienās. Ja tās ievelkas, ir temperatūra, klepus un citi simptomi, visticamāk, ir pievienojusies kāda baktēriju infekcija. Taču to jau noteiks ārsts.