Vislabākais darbs, ko prot - šūšana

Viena no Apes šūšanas darbnīcas “Zīra” īpašniecēm Sana Raipale sevi nesauc par īstenu uzņēmēju. Šūšana ir viņas darbs un vaļasprieks, tomēr ģimenes intereses Sana vērtē augstāk, tās viņas dzīvē ir primāras.

Viena no Apes šūšanas darbnīcas "Zīra" īpašniecēm Sana Raipale sevi nesauc par īstenu uzņēmēju. Šūšana ir viņas darbs un vaļasprieks, tomēr ģimenes intereses Sana vērtē augstāk, tās viņas dzīvē ir primāras.
"Lai būtu īstens privātuzņēmējs, cilvēkam ļoti daudz laika jāvelta darbam, otrā plānā atstājot ģimeni. Ir jāizvēlas - vai veltīt sevi darbam, kurā nepieciešamas vispusīgas zināšanas, cits darba apjoms un atbildība. Man tomēr svarīgāka ir ģimenes dzīve, lai gan ar vienu kāju esmu darbā," saka S.Raipale. Bērnībā cēsniece Sana sapņoja kļūt par mediķi, bet vairāku apsvērumu dēļ sapnis neīstenojās. Tagad viņa saka - "es nevienu darbu nemācētu darīt tik labi, kā šūt."
Vairāk šuj pirms svētkiem
Šūšanas darbnīcu "Zīra" pirms pieciem gadiem S.Raipale izveidoja kopā ar draudzeni Aivu Zīli. Uzrakstot projektu, viņas bankā varēja ņemt kredītu un iegādāties darbam nepieciešamo. Tagad uzņēmumā strādā arī Gunita Atslēga. S.Raipale mācījusies Rīgas 16.profesionāli tehniskajā skolā, pēc absolvēšanas specializējusies kažoku šūšanā. Pašlaik viņas mērķis ir turpināt mācīties tērpu modelēšanu.
"Gribētos domāt, ka esam uzņēmīgas, bet jāatzīst, ka reizēm "nolaižas rokas". Visi apkalpojošā jomā strādājošie uzņēmēji ir atkarīgi no cilvēku pirktspējas. Katrā ģimenē primārās vajadzības ir bērnu skološana, rūpes par veselību. Līdzekļu atvēlēšana sev, savam priekam un jaunu tērpu iegādei nereti paliek pēdējā vietā. Katrai sievietei taču gribas būt skaistai, tādēļ vismaz svētku reizēs apenietes biežāk iegriežas mūsu darbnīcā," stāsta S.Raipale.
Uzņēmumā "Zīra" visvairāk tērpus darina pirms Ziemassvētkiem un izlaidumu laikā. Pieprasīti ir arī lietišķi kostīmi, it īpaši pavasarī, kad sievietes vēlas "pamosties no ziemas".
"Ir pasūtījumi šūt bērnu apģērbus un sieviešu virsdrēbes. Cilvēki nāk pie šuvēja, lai izceltu savu individualitāti, nebūtu tādi kā citi. Apstākļi reizēm ir spēcīgāki par mums, ne vienmēr klienti savas vēlmes var īstenot. Protams, pakalpojumu cenas pie šuvēja ir augstākas, nekā iegādājoties apģērbu veikalā, it īpaši atlaižu laikā. Reizēm mūsu noteiktā cena nav adekvāta darbam. Nereti par laikietilpīgu darbu nevar prasīt lielāku samaksu tieši iedzīvotāju zemās maksātspējas dēļ," norāda šuvēja.
Skapis nelūzt no pārpilnības
S.Raipalei vislabāk patīk šūt apģērbus no bieza, smaga auduma - pusmēteļus, mēteļus, kažokus, kā arī vilnas auduma kostīmus.
"Tad var izjust audumu un pēc padarītā darba ir lielāks gandarījums. Protams, gandarījums ir arī pēc greznas vakarkleitas uzšūšanas.
Esmu specializējusies kažokādu šūšanā, tāpēc vislabprātāk šuju tos. Arī pašai aukstajās ziemas dienās patīk tērpties kažokā. Uzskatu, ka sievietei ir jāsasniedz noteikts vecums, lai viņa varētu tērpties kažokā. Tas ir tāpat kā ar rotaslietām - sudrabs vairāk piestāv jaunībai, bet zelts - pusmūžam," klāsta S.Raipale.
Viņa atzīst, ka pašai skapja plaukti nelūzt no drēbju pārpilnības.
"Kādā žurnālā lasīju interviju ar sievieti, kura vēlējusies kļūt par modes dizaineri, bet dažādu apsvērumu dēļ tas nav īstenojies. Tagad viņa labprāt iet pie individuālās šuvējas, kura viņai teikusi - ja tu būtu kļuvusi par šuvēju, nekad nebūtu uzšuvusi sev tik daudz tērpu, kā es tev tagad. Tu saprastu, ka tev pietiek ar dažiem apģērbiem. Tā ir arī man - es saprotu, ka man nevajag daudz drēbju. Es zinu, ka varu uzšūt sev nez cik svārku, bikšu un kostīmu, bet vai to vajag? Nereti pirms svētkiem jaunu kleitu sev uzšuju pēdējā naktī, bet ģimenes locekļiem un radiem apģērbus šuju reti. Protams, arī man gribas izskatīties labi un justies īpašai, tādēļ parasti mēdzu kombinēt tos apģērbus, kas man jau ir, atsvaidzinot garderobi ar jauniem aksesuāriem. Man patīk mazliet romantiski kostīmi, jo lietišķi kostīmi man nepiestāv," saka S.Raipale.
Ikdienā Sana tāpat kā vairums sieviešu tērpjas biksēs. "Manuprāt, tagad daudzas sievietes grēko, ikdienā staigādamas biksēs. Svārki ir kļuvuši par svētku apģērbu, bet tas nav slikti, jo ļauj sievietei izjust atšķirību. Kad valkā svārkus, sievietei jābūt dāmai," ir pārliecināta šuvēja.
Kleita neizjauks laulību
S.Raipalei ir patīkami Apes ielās un saviesīgos pasākumos redzēt sievietes, kas tērpušās "Zīras" darinātā apģērbā.
"Kad aizeju uz kādu pasākumu un redzu, ka cilvēki ir uzvilkuši mūsu uzņēmumā šūtās drēbes, tad zinām - viņiem tieši tas ir labākais un vajadzīgākais. Šādās reizēs saprotu, ka man tomēr ir jāstrādā par šuvēju un nedrīkst šo darbu pamest," saka S.Raipale.
Viņa neslēpj, ka darbā nākas piedzīvot arī nepatīkamus brīžus. Reizēm pēc apģērba atdošanas klientam šuvējas tiek aprunātas, jo kaut kas nav sašūts, kā kārots, bet laikošanas reizēs klients nav izteicis iebildumus.
"Tādēļ jau ir laikošanas reizes, lai klients varētu pateikt, ko un kā viņš vēlas! Ja cilvēks nav tik drosmīgs, lai laikošanas reizē pateiktu to, kas nepatīk, tad nav korekti izteikt pārmetumus par šuvējas darba kvalitāti," ir pārliecināta S.Raipale.
Viņa labprāt šuj kāzu kleitas. Arī savām kāzām Sana tērpu darināja pati, lai gan visiem zināms mīts, ka līgava nedrīkst kleitu šūt pati. "Šim mītam es nepiekrītu. Tiesa, dzīve vēl nav nodzīvota, bet es domāju, ka kleitu nevar vainot laulības izjukšanā. Ne jau kleita būs vainīga nesaskaņu gadījumā, bet cilvēks," viņa vērtē.
Ar kādu kāzu kleitu šuvēja piedzīvojusi kuriozu situāciju. "Kad šogad gatavojos Apes Tērpu, frizūru un modes šovam, apzināju klientes, kurām esam šuvušas tērpus, lūdzām tos ļaut izmantot šovā. Sazinājos arī ar māsīcu, kurai savulaik šuvu kāzu kleitu, viņa piekrita to aizlienēt. Kad mājās skaloju kleitu, atklāju, ka viena no rožu buķetēm, kas bija piestiprinātas pie kleitas svārku daļas, nav piešūta, bet tikai piesprausta ar adatiņu! Māsīca šajā kleitā bija pavadījusi kāzas, bet nepiešūtā buķete tā arī nebija nokritusi. Domāju - cik labi, ka māsīcas kāzās tā nebija pazudusi un kļūmi atklāju es," atceras S.Raipale.
Spēj norobežoties no skauģiem
Pašlaik gan S.Raipale, gan Aiva Zīle ir bērnu kopšanas atvaļinājumā, tādēļ galvenokārt darbnīcā strādā Gunita Atslēga. Sana atzīst, ka nedaudz pietrūkst darba ritma.
"Šūšana ir radošs process, tādēļ ir būtiska atpūta, jo cilvēks nevar nemitīgi tikai strādāt. Pašlaik mēs domājam, vai "Zīra" ir vajadzīga? Apstāties vai iet uz priekšu? Mazajiem uzņēmējiem ir jāpilda drakoniskas prasības, lai viņi varētu strādāt," uzskata S.Raipale.
Brīvajā laikā viņa labprāt rušinās puķu dobēs un sauc sevi par "svētdienas dārznieku". Viņa lasa grāmatas, kopā ar draugiem brauc uz teātra izrādēm. "Esmu kultūras dzīves piekritēja, tādēļ braucam uz izrādēm Valmierā un Rīgā. Tas man sniedz patīkamu gandarījumu," saka S.Raipale.
Viņa atzīst, ka, dzīvojot Apē, nepietrūkst dzīves dzimtajā pilsētā Cēsīs. "Cēsīs dzīvo mana mamma. Kad aizbraucu pie viņas ciemos, vienas dienas ir par maz, bet divu - jau par daudz. Manas mājas ir tur, kur ir mans vīrs Kaspars, dēli Kristaps un Ralfs," saka S.Raipale.
"Mazpilsētā vienmēr kādam patiks kritizēt un analizēt citu cilvēku dzīvi. Lai viņiem izdodas padarīt tik interesantu un saistošu pašiem savu dzīvi, ka neatliek laika analizēt apkārtējo! Es uzskatu, ka nav būtiski tas, ko cilvēks dara, bet - kā dara. Darbs neapkauno cilvēku, bet cilvēks apkauno darbu. Ja nav darba, tad vajag to radīt pašiem! Man brīžiem ir kā zirgam - uzkrīt klapes uz acīm. Es spēju neklausīties un neredzēt to, ko nevēlos," saka S.Raipale.

Citu datumu laikraksti

 • Skolā atver kafejnīcu

  Jaunannas pamatskolā Mārtiņdienu svinēja jau 8.novembrī. To oriģinālā kafejnīcas veidā organizēja 8.klases skolēni.Jaunannas pamatskolā Mārtiņdienu...

 • Dodas ķekatās

  Mārtiņdienas priekšvakarā aktīvākie Pededzes bibliotēkas lasītāji kopā ar bibliotēkas vadītāju Antoņinu Girs devās ķekatās pie vienīgā sava pagasta...

 • Noraida lūgumu ierosināt krimināllietu

  Ģenerālprokuratūra noraidījusi Alūksnes pilsētas domes lūgumu ierosināt krimināllietu pret SIA “Silmežs A” un sabiedrisko organizāciju “Mūzika...

 • ASV politisko batāliju ēnā

  Iepriekšējās nedēļas politiskie notikumi Latvijā nevarēja sacensties ar ASV prezidenta vēlēšanu izrādi. Vietējo masu saziņas līdzekļu neviltotā...

 • Uzņēmēji var pieteikties uz Atzinības balvu

  Alūksnes rajona uzņēmumi var pretendēt uz Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Atzinības balvu, ja līdz 15.novembrim nosūtīs savu...

 • Piedalās seminārā Rīgā

  Šodien Rīgā konferencē “Sociālā darbinieka profesionālās darbības aktualizācija darbā ar cilvēku tirdzniecībā iesaistītām personām” piedalās arī...