Viss griežas tikai ap dzeju

Alūksnes vidusskolas 12.klases skolniecei Diānai Lozko pirmie mēģinājumi rakstīt dzeju sākušies, mācoties jaunākajās klasēs, tad sekojis pārtraukums. Viņai esot raksturīgi, ka dzeja top periodiski - tad, kad ir iedvesma.

Alūksnes vidusskolas 12.klases skolniecei Diānai Lozko pirmie mēģinājumi rakstīt dzeju sākušies, mācoties jaunākajās klasēs, tad sekojis pārtraukums.
Viņai esot raksturīgi, ka dzeja top periodiski - tad, kad ir iedvesma. "Nesen nodomāju, ka ilgi nerakstīšu. Pēkšņi atkal parādījās iedvesma, tāpēc atkal rakstu. Es jūtu iekšēju nepieciešamību to darīt," laikrakstam stāsta Diāna.
Mazajās klasēs viņa, protams, rakstījusi par iemīļotajiem pasaku varoņiem. Atgriešanās pie dzejas notikusi, kad Diāna bijusi tīnes vecumā. Tas bijis dzejolis par narkotikām, jo viņai tā šķiet aktuāla tēma. Ar gandarījumu Diāna stāsta, ka Kornēlija Apškrūma viņu uzaicinājusi uz dzejas lasījumiem, kuros saņēmusi arī konsultācijas. Nākotnē kopā ar citiem literātiem paredzēts brauciens uz Lielvārdi, kur būs jāgatavo tematiska dzeja - par Lielvārdi vai Lāčplēsi.
Nevēlas uzsvērt "man"
"Biju uztraukusies. Man patika atmosfēra, inteliģentie cilvēki, kas runāja vienkārši. Bija jālasa trīs savi dzejoļi. Rakstniece Laima Muktupāvela teica, ka divi dzejoļi ir bērnišķīgi," atklāj Diāna. Saņemtā kritika pamudinājusi Diānu dzejā tik daudz neuzsvērt vārdus "man" un "es".
"Laikam pārāk esmu sevi izcēlusi, jo cilvēkiem, lasot dzeju, ir jādomā, ka tajā ir runāts par viņiem," spriež jaunā dzejniece.
Viņa raksta par aktuālām tēmām, kas notiek pasaulē. "Paradoksāli, bet man nepatīk daudz lasīt citu dzeju. Patīk O.Vācieša un J.Grota sentimentālā dzeja," saka Diāna.
Grāmatas viņa parasti līdz beigām neizlasot. Lasa filozofisku literatūru, arī ētiku, interesē kultūrvēsture. Viņa tikai nesen atskārtusi, ka viss, kas viņu interesē, saistīts ar dzeju vai rakstisku izpaušanos. Ar domrakstiem esot citādāk. Tos viņa nerakstot īpaši labi.
"Dzejniekiem raksturīgi, ka pieturzīmes viņi liek, kā paši vēlas, lai kaut ko uzsvērtu," saka Diāna. Arī virsrakstus lielākoties viņa neliek. Tas neesot interesanti. Viņa uzskata, ka katrs lasītājs var izdomāt savu virsrakstu.
"Reti ir tā, ka kaut ko rakstu, bet pēc kāda laika turpinu. Man nepatīk rakstīt garus dzejoļus, jo tajos viss atkārtojas. Arī cilvēkiem tādi apnīk," bilst viņa.
Apstājas, ja kritizē
"Lasot grāmatu, pasvītroju dažas rindkopas, kuras mani īpaši uzrunā. Man kāda meitene teica, ka grāmata pie cilvēka nonāk tieši tad, kad tā viņam ir vajadzīga. Tāpat ir ar teikumiem, ko atrodu," saka Diāna.
Savus dzejoļus viņa nosauc par depresīvi cerīgiem. Galvenais - lai lasītājam rastos pārdomas, lai nav tā, ka dzeja tiek izlasīta un nolikta malā. Kad Diānai top kāds dzejolis, pirmie vērtētāji ir paziņas kopmītnē.
"Zinu, ka Rainis, kad kaut ko uzrakstīja, to rādīja Aspazijai un jautāja, vai tas ir Nobela prēmijas vērts. Kad man saka, ka dzejolis ir skaists, man šķiet, ka melo, tāpēc sāku iztaujāt sīkāk. Tad, kad dzirdu kritiku, apstājos, ar to man pietiek," apgalvo jauniete.
Laukā neko nemet
Diānai esot bijis tā, ka uzrakstījusi dzejoli, bet pēc pāris dienām šķitis, ka tas ir nederīgs.
"Tas ir tāpēc, ka rakstu mirkļa pārdzīvojuma iespaidā. Tajā brīdī varbūt šķiet, ka tas ir izcili. Projām nekad neko nemetu. Man ir liela kaste, kurā visus darbus glabāju, pat tos, kas šķiet nederīgi," bilst viņa.
Diānai būtu grūti, ja tiktu atņemta iespēja sevi izteikt dzejā. Rakstot viņai esot vieglāk sevi izpaust, nekā runājot.
Interesanti, ka Diāna dzeju neraksta mājās pie rakstāmgalda.Viņa grēkojot, jo reizumis kāda rinda top stundās.
"Jūtu, ka tas ir jāizdara tajā brīdī, lai neaizmirstas," secina Diāna. Pēdējā laikā viņai patīkot rakstīt to, kas nāk no zemapziņas. "Es kaut ko uzrakstu, bet pēc tam pati brīnos, kā es to varēju. Jēgu var saprast tikai zemapziņa, cilvēks to nespēj," secina viņa.
Bailes, ka var apnikt
Diāna ir ziemeriete, bet pēc devītās klases atnākusi mācīties uz Alūksnes vidusskolu, kur šogad rit pēdējais mācību gads. "Zinu, ka pēc skolas absolvēšanas būs grūti. Mācīšos, taču nevēlos visiem atklāt savas ieceres. Tās zina daži. Nedaudz nākotnes plāni saistās arī ar latviešu valodu," saka viņa.
Diāna uztraucas, ka, izvēloties studēt filoloģiju, varētu iestāties tāds periods, ka dzeju vairs nevēlēsies rakstīt. Brīvajā laikā Diāna darbojas veselības klubā, kas atvērts Bērnu un jauniešu centrā.
"Pagājušajā gadā braucām uz skolām, stāstījām par narkotiku atkarību, AIDS. Pasākumi šogad atsāksies," stāsta jauniete. Vasarā viņa bijusi projekta "Pasaka par vasaru" dalībniece, ko īstenoja Gaujienas speciālās internātskolas audzēkņiem.
"Tas bija forši. Šajos bērnos slēpjas liela mīlestība, viņi vairāk domā. Daudziem mazajiem tā pietrūkst, jo viņus interesē citas lietas - kādus čipsus nopirkt, ko šodien darīt, un tamlīdzīgi," spriež Diāna.
Viņai šķiet, ka katrs cilvēks vērš dzīvi uz labo pusi pat tad, ja izdara ko sliktu.
"Ja kāds saka - labāk nebūtu to cilvēku saticis, tad man ir gluži otrādi - paldies, ka viņu satiku," atzīst Diāna.
Sauc par paziņām
Viņai šķiet, ka viss, kas notiek, notiek uz labu. "Tas nozīmē, ka visam ir kāda jēga vai mērķis. Cilvēkiem vairāk vajadzētu attīstīt dvēseli. Vairāk jāprezentē prāts, nevis nopelnītās atzīmes," saka Diāna.
Viņai ir svarīgi atrast un mainīt sevi, nepārtraukti attīstīties. "Nepārtraukti attīstoties, rodas kāda jēga. Jāiet uz konkrētu mērķi, bet tas var arī mainīties," uzskata Diāna.
Agrāk nevienu Diāna nav saukusi par draugu, tikai par paziņām. Pirmajā klasē par draugiem sarakstā nosaukusi mammu, tēti, kaimiņus, pat tādus, kurus īsti labi nav atcerējusies. Tagad draugi viņai ir sirdij tuvi cilvēki, kuri Diānu saprot. Tādu neesot daudz, taču Diānai ar to pietiek.
***
* * *
Ir pienācis brīdis Es viena pati sēžu,
Un viens pats arī esi tu...
Tu santehniķi...
...mūziķi...
Tu skolotāj...
Kur palikuši cilvēki?
Tie aizgājuši sen...
Uz pagātnes ideju pārcēlās,
Uz nākotnes vīziju,
Bet neviena nav šeit...
Nu ko...
Mēs vientuļi esam?
Nē!
Mēs tikai vieni...
* * *
Kura mīlestība sāp visvairāk?
Vai tā, kura tevi pameta?
Nē...
Vai tā, kurai nebija sākuma?
Nē...
Visvairāk sāp tā,
Kurai sākums bija beigas.
Jo izrādījās,
Ka tā nekad nav bijusi patiesa...
* * *
Ieliku skapī
Kleitu tumšsarkanu,
Pēdējo skatu vēl uzmetu tai
Un tad teicu Ak mana kleita...
Uzvilkusi tevi neesmu nekad,
Bet toties
Tevi uzvilka viņa...
Tagad lieku savu kleitu skapī,
Kura tikai uz papīra mana,
Bet tās tumšsārtā dvēsele Tā palika pie viņas...
* * *
Koku galotnes pret zemi izliecās
Dziļāk, dziļāk -
Tās līdz magmai nokļuva,
Sadega,
Pelnos sabira
Un kā fēnikss,
No pelniem atdzimstot,
piedzima.
Nesa augļus -
Atnesa dzīvību.
Skaisti zelta ziedi
No smagās vērtības salūza...
* * *
Es teikšu, ka Laimdota vāja bij".
Tā beidza savu dzīvību
Aiz bēdām nomira...
Ak, Spīdala,
Tā beigās mūsu paraugs ir,
Tā labojās, piedeva, mīlēja,
Bet, ak Laimdota,
Kāpēc gan tava sirds salūza?
Vai latvju tauta
Kā Laimdota būs,
Kura beigās lūstot grūs?
Bet varbūt Latvija
Kā Spīdala beigās kļūs...
Atradīs mieru un patiesi laimīga
būs.
* * *
Dzelzs smaka nāsīs,
Dzeloņstieples sirdis stiepj,
Industriāli urbanizēts,
Kāds jūtas pagātnei atstāja,
Nezinu, kas notiks rīt,
Bet sirds,
Dzeloņstieplēm caurdurtā, cer
ka varbūt labāk būs
Un varbūt
Viss beigsies
Rīt.

Citu datumu laikraksti

 • Rajonā šogad izvietos 14 ceļa zīmes

  Tūrisma attīstības valsts aģentūra šogad uzsākusi īstenot projektu “Vienotas tūrisma informācijas ceļa zīmju sistēmas izveide”, kuram beidzies...

 • Rajonā būvniecības pārkāpumu ir maz

  Par patvaļīgu būvniecību vai tās renovāciju bez akceptēta projekta vai būvatļaujas, juridiskas personas varēs sodīt ar naudas sodu no 200 līdz 3000...

 • Uz semināru aicina sociālos darbiniekus

  Jaunalūksnes pagasta “Paideros” 23. un 24.septembrī notiek seminārs par cilvēku tirdzniecības problēmu, tajā aicināti piedalīties Alūksnes, Gulbenes...

 • Ikviens grib ievākt rudens ražu

  Rudenī lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju ievāc darba augļus. Šogad dāsns rudens būs ne tikai zemniekiem, bet arī jaunajām māmiņām, skolotājiem un...

 • Ko tu zini par Kārli Skalbi?

  Rīgas Latviešu biedrība kopā ar Latvijas Rakstnieku savienību iecerējusi 7.novembrī plašā kultūras programmā “Gaismu sauca” atzīmēt Kārļa Skalbes...

 • Saņem novērtējumu par pagasta kultūrvidi

  Pagājušajā piektdienā Gulbenes rajona Lejasciema pagasta kultūras namā reizē ar vēl sešām pašvaldībām sumināja arī Trapenes pagastu.Pagājušajā...

 • Gūst jaunas ierosmes pārrobežu sadarbībai

  Vācijas Bankas finansētajā starptautiskajā mācību seminārā “Eiroreģions - augam kopā!” piedalījās gandrīz 40 cilvēki no 13 Eiroreģionu veidojošajām...

 • Atsāks mācības piena ražotājiem

  “Valmieras piens” 29.septembrī Alūksnē uz semināru aicina piena ražotājus."Valmieras piens" 29.septembrī Alūksnē uz semināru aicina piena ražotājus....

 • Pensijas palielinās vidēji par 6,14 latiem

  Ar 1.oktobri indeksēs vecuma pensijas, ņemot vērā patēriņa cenu indeksu un vidējo iemaksu algas pieaugumu.Ar 1.oktobri indeksēs vecuma pensijas,...