Viss ir vai nav likumsakarīgi

Katru gadu rudenī spriežam un gaidām, cik bagāta būs raža, cik daudz būs kartupeļu, ābolu, sīpolu mūsu dārzos.

Katru gadu rudenī spriežam un gaidām, cik bagāta būs raža, cik daudz būs kartupeļu, ābolu, sīpolu mūsu dārzos. Tādas paralēles man gribas vilkt arī ar budžeta grozījumiem. It kā būtu jāpriecājas, ka naudas maciņš kļūst biezāks, Latvija attīstās un vairāk naudas ieplūst valsts kasē. Jāpriecājas taču par katru latu, kas papildinās katras valsts iestādes, pilsētas vai pagasta tā jau trūcīgo mantību. Turklāt tas liecina, ka mūsu dzīves līmenis it kā paaugstinās, jo citādāk valstij taču nebūtu papildu ienākumu, ko dalīt.
Kā katrai lietai, arī te ir otra puse. Uz budžeta grozījumiem, iespējams, cer un gaida visi, taču finansējumu saņem daži. Kas, kāpēc un par ko? Kāpēc viena pašvaldība dabū vairāk, kāpēc cita mazāk vai nemaz? Kāpēc vienai iestādei tiek vairāk, citai - mazāk? Tādi pārmetumi būs vienmēr, īpaši tādēļ, ka naudas, kā vienmēr, ir kādam pietrūcis. Kuluāros klejo baumas par mūžsenām metodēm, kas populāras visos laikos. Kam sakari, kas apķērīgāks, tam arī nauda. Rīdzinieki, piemēram, pārmet, ka lauciniekiem ticis vairāk, jo viņi atbalstot pareizo partiju. Tas gan, manuprāt, nav īsti korekts pārmetums, jo, lai nu kā būtu ar tām partijām, nevar salīdzināt attīstību Rīgas rajonā ar Latvijas nomalēm, pie kā esam pieskaitāmi mēs. Varbūt Rīgas rajona pašvaldību vadītāji vienkārši šeit nav bijuši, tādēļ īsti neizprot, kādēļ valsts atbalsts būtu īpaši vajadzīgs, vai arī uzskata, ka nomalēm jānomirst dabīgā nāvē.
Tomēr man šķiet, ka īsti kārtības nav, ja šī naudas dalīšana kļūst par kašķa iemesliem.
Kāds cilvēks, kas strādā valsts iestādē, man jautāja, vai tiešām speciālisti nevar prognozēt, kādi būs ienākumi valstī, un naudu dalīt laicīgāk, jo ir arī grūtības finansējumu racionāli izlietot dažos mēnešos. Par to vispār netiekot runāts, jo cilvēki laimīgi, ka vispār izdevies kaut ko dabūt.
Bet tā tomēr ir mūsu - nodokļu maksātāju - nauda, un mums ir tiesības zināt, kādēļ tā tiek dalīta tieši šādi un ne citādi. Mūsu varasvīri regulāri grēko ar to, ka sabiedrība netiek informēta, tai netiek skaidrots. Bet deputāti gan acīmredzot uzskata, ka nekādi skaidrojumi nav nepieciešami. Vairāk viņiem patīk lietot vārdu savienojumu "par to ir diskutēts" vai arī "viss ir likumsakarīgi". Kādas likumsakarības - tas nu tā arī paliks noslēpums. Viena kopsakarība gan ir skaidra, drīz - vēlēšanas, jo spriež arī, ka, lai mēģinātu ierobežot inflāciju, valdībai šo naudiņu nemaz nevajadzēja dalīt.

Citu datumu laikraksti