Visu mūžu saimnieko tēva mājā

Zeltiniete Elza Uķe par dzīvi nesūdzas un par spīti grūtībām apsaimnieko 47 hektārus zemes un apkopj 12 liellopus.

Zeltiniete Elza Uķe par dzīvi nesūdzas un par spīti grūtībām apsaimnieko 47 hektārus zemes un apkopj 12 liellopus. Lai arī paziņas mudina viņai atteikties no apjomīgajiem darbiem, lai sevi saudzētu, viņa uz to nav pierunājama. Iespēju robežās viņa vienmēr palīdz citiem.
E.Uķe ir zeltiniete. Viņa lepojas, ka vēl tagad saimnieko sava tēva mājās, kur arī pati ir dzimusi un uzaugusi - "Jaunaizpuros". "Tēvs un māte strādāja kolhozā, tādēļ arī es viņiem bieži gāju palīgā un jau no mazām dienām esmu radusi pie darba Arī pati savus darba gadus aizvadīju, strādādama kolhozā un slaukdama govis. Kad netālu no mūsu mājām uzcēla Jaunzemu fermu, biju priecīga, jo vairs nevajadzēja mērot tālu ceļu uz fermu, kur strādāju pirms tam. Lai arī darbs nebija viegls, visu paspēju izdarīt. Jāatzīst, ka man dzīvē nav gribējies neko citu strādāt. Esmu apmierināta ar to, ko darīju. Turklāt lielus sapņus jau tolaik neviens nevarēja lolot, jo bija jāstrādā kolhozā," stāsta E.Uķe.
Visjaukākās atmiņas viņai saglabājušās no pagājušajiem gadiem Jaunzemu fermā, kur bija draudzīgs kolektīvs. "Mēs pratām sadalīt laiku gan darbam, gan atpūtai. Mēdzām turpat fermas telpās rīkot arī ballītes. Strādāt nebija grūti, lai arī no skābbarības bedrēm skābsiens uz fermu bija jānes ar nastām, jo ratu nebija," saka E.Uķe.
Iepriecina katrs padarītais darbs
Pašlaik E.Uķes saimniecībā ir septiņas slaucamas govis, trīs buļļi un divas teles.
"Vēl pērn man bija 11 slaucamas govis, bet nu to skaits ir nedaudz - par četrām - samazināts. Lai arī nav viegli visus darbus padarīt, tomēr negribas pieļaut, ka tēva zeme aizaug krūmiem un neviens to nekopj. Tas laikam arī ir vislielākais dzenulis, kādēļ man ir tik liela saimniecība, kamēr es vēl varu strādāt. Gribas arī naudu nopelnīt un iegādāties sev tīkamas lietas.
Ir grūti pateikt, kur smeļos spēku darbam. Rītos pamostos un zinu, ka man visi darbi ir jāizdara, ka cits tos nedarīs un ka kūtī mani gaida dzīvās radībiņas. Manuprāt, ja cilvēkam ir uzņēmība, viņš var daudz izdarīt. Ja neko negribas darīt, tad arī nekā nebūs. Grūtības rada tas, ka saimniecībā nav savas tehnikas un vajadzības gadījumā to vienmēr ir kaut kur jāmeklē. Savukārt iepriecina katrs padarītais darbs un tas, ka ir spēks strādāt, ka nav jābūt aprūpējamai un jādzīvo uz citu rēķina," atzīst E.Uķe.
Palīdz bērni un mazbērni
Pienu saimniece nodod akciju sabiedrībai "Limbažu piens". Viņa pieļauj, ka nākamgad pienu vairs nenodos firmai, bet turēs tik govis, lai piena pietiktu pašu vajadzībām.
"Uz mūsu mājām ved slikts iebraucamais ceļš, tādēļ piena mašīna sētā iebraukt nevar, mums pašiem piena kannas jānogādā līdz lielceļam. Tas ir apgrūtinoši," norāda E.Uķe.
Viņa vērtē, ka tagad cilvēkiem ir vieglāk dzīvot, jo - ja ir vēlme strādāt, tad var nopelnīt līdzekļus un iegādāties nepieciešamās lietas.
E.Uķei ir meita Indra un dēls Vilnis, kā arī mazbērni Evita un Rihards. Arī tie ir palīgi saimniecības darbos.
"Priecājos par saviem bērniem un mazbērniem, ka viņi ir kārtīgi cilvēki. Mazmeita Evita mācās Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā, bet mazdēls Rihards - Zeltiņu pamatskolā. Viņi man ir ļoti mīļi mazbērni, kas bieži mani palutina. Kad dodos ciemos, vienmēr gādā par manu labsajūtu.
Daudzi tagad saka, ka jaunieši ir palaidnīgi, bet, manuprāt, uz visiem to nevar attiecināt. Kad es Zeltiņos kaut kur eju un pretī nāk skolēni vai jaunieši, vienmēr mani pasveicina. Domāju, ka tas liecina ne tikai par pieklājību," uzskata E.Uķe.
Vēlas piepildīt sapni
Brīvajā laikā zeltinietei ļoti patīk ceļot un aplūkot neredzētas vietas. "Nekur tālu gan neesmu ceļojusi - tepat Latvijā uz Rīgu, Siguldu. Man patīk staigāt pa parkiem un dārziem, aplūkojot ziedus, jo tie man pašai ļoti patīk. Īpaši skaisti ir Siguldā pavasaros, kad viss zied. Labprāt skatos arī televīzijas seriālus pēcpusdienās. Steidzu padarīt darbus, lai tos varētu skatīties. Kad biju jaunāka, man patika strādāt rokdarbus, bet nu diemžēl redze vairs nav tik laba, lai ko tādu darītu," viņa atzīst.
E.Uķe ļoti gaida pavasari, jo jau ir izplānojusi saimniecībā darāmos darbus - iesēt zaļbarību, atjaunot ganības. Viņai ir arī kāds sapnis, ko dzīvē vēlētos īstenot - uzcelt jaunu māju. "Man gribētos to izdarīt, bet neesmu pārliecināta, vai tas izdosies, tomēr ticu savam sapnim. Saimniecībai ir izstrādāts arī projekts būvdarbu veikšanai Eiropas Savienības līdzekļu piesaistei. Ceru, ka arī tur būs pozitīvs rezultāts," saka E.Uķe.

Citu datumu laikraksti

  • Invalīdi var uzdot jautājumus

    Labklājības ministrija informē, ka ir pieejams jauns bezmaksas tālrunis - 8002080, uz kuru zvanot cilvēki var saņemt atbildes uz jautājumiem par...

  • Vēlas noteikt stingru darba aizsardzību

    Zemkopības ministrija ir izstrādājusi un iesniegusi valdībai izskatīšanai noteikumu projektu par darba aizsardzības prasībām mežsaimniecībā.Zemkopības...

  • Pilsētā autobusu kustības saraksti būs

    “Alūksnes Ziņās” ir vērsušies vairāki lasītāji un izteikuši priekšlikumu, ka Alūksnes autopieturās, kas atrodas pilsētas teritorijā, vajadzētu...