Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Visu saprot, izjūt un vērtē caur sevi

Māksla piepilda visu manu dzīvi, tāpēc nav vajadzīgi vaļasprieki. Reiz man uzdāvināja veclaicīgu ragainu rāmi, un es tajā iegleznoju savu pašportretu.

"Māksla piepilda visu manu dzīvi, tāpēc nav vajadzīgi vaļasprieki. Reiz man uzdāvināja veclaicīgu ragainu rāmi, un es tajā iegleznoju savu pašportretu. Ar zilo adīto benīti es pikti no tā raugos – līdzīgi iztēles satrauktam donkihotam. Mākslinieku pašportreti vienmēr ir mazliet dīvaini, jo, sevi vērojot spogulī, šī urbjošā skatīšanās ienāk arī gleznā. Bet vai mēs paši sevi pazīstam?" jautā gleznotājs Uldis Zemzaris. Katrs viņa darbs ir kā autora pašportrets.
Mākslinieks saviem darbiem izvēlas pazīstamus cilvēkus, bet žurnālists bieži raksta par pirmo reizi sastaptiem cilvēkiem. U.Zemzaris domā, ka tā var sarakstīt velns zina ko. "Iespējams, ka būs interesants materiāls, tikai nebūs tas cilvēks. Jubilejas reizē daudzi par mani ir rakstījuši, un es vienmēr ar lielu interesi secinu, kādas kļūdas ir pieļautas. Tās ir neizbēgamas, ja nepazīst cilvēku," viņš uzskata. Tomēr gleznotājs atzīst, ka kļūdīties ir cilvēcīgi, tāpēc riskēju kopā ar viņu pašu rakstīt uzmetumu mākslinieka portretam.
Izstādes rīko bez maksas
Mani vienmēr pārsteidz plaši pazīstami cilvēki, kas savā aizņemtībā nesaka – "man nav laika". Viņi to vienkārši atrod, nevis pusstundu skaidro, kāpēc nevar kaut piecas minūtes atbildēt uz jautājumu. Gleznotājs Uldis Zemzaris negaidītajam telefona zvanam atsaucās ar izpratni – viņš jau nākamajā dienā piekrita tikties, lietišķi skaidrojot, kā atrast dzīvokli Rīgā. Tajā visur redzamas gleznas – pie sienām, plauktos un uz grīdas. Vienīgi molberts šobrīd ir tukšs.
"Manas jubilejas izstāde bija Mākslinieku savienības galerijā, kur nolēmu parādīt ģimeniskus un intīmākus darbus. Latviešu biedrības namā rīkoju tikšanos ar rakstniekiem, aktieriem un mūziķiem, kuru portretus esmu gleznojis. Izvēlējos vietas, kur cilvēki manas gleznas var apstatīt bez maksas, jo daudziem nav naudas. Bija iecere arī trešajai izstādei par jūras tematiku, bet nevarēju atrast piemērotas telpas. Tā būs skatāma, ja ne šogad, tad nākamgad," saka gleznotājs.
Nevēlas zaudēt tautas garu
U.Zemzaris secina, ka viņa darbi patīk vecāka gadagājuma cilvēkiem, jo ir izteikts reālists. Jaunie grib redzēt moderno mākslu. Bet viss modernais pēc laika kļūst vecmodīgs. "Dzīšanās pēc modes ir raksturīga jaunībā, un tā ir pārejoša. Man arī savulaik patika visādus numurus taisīt. Klasiskā reālisma pamatu apšaubīšanu sāku tūlīt pēc akadēmijas beigšanas. Ārzemju ceļojumi manu ieskatu avangarda mākslā paplašināja. Tomēr, redzot Austrumeiropas mākslinieku pūliņus turēties modei astē, nobrieda pārliecība, ka pats svarīgākais ir nezaudēt sevi un savas tautas garu," viņš atzīst. Protams, varētu gleznot bezpriekšmetu darbus, kur ir tikai kompozīcija un krāsu ritms. Bet latvieši tomēr grib kaut ko ieraudzīt gleznās, tāpēc U.Zemzaris iet grūtāko ceļu – strādā reālisma manierē, kas prasa ilgstošas studijas un talantu.
"Ja grib radīt kaut ko paliekošu, tad ir jāiegulda darbs. Latvisks ir tas, ko mūsu cilvēki pieņem un saprot. Tradīcijas ir balstītas uz tautas dainām un pasakām, kā arī uz klasiskajiem stāstiem un citiem daiļdarbiem. Tauta pati zina, kas ir labs. Ar ārzemju jokiem to neaizraut!" apgalvo mākslinieks. Viņš ironizē par abstrakto darbu dziļdomību, teikdams, ka tā ir aizbildināšanās – skatītāji neizprot mākslinieka domu. Ja arī ir bijusi "dziļā doma", tad tā tomēr nav aizgājusi līdz skatītājiem.
Portretos neglaimo
U.Zemzaris visvairāk ir strādājis portreta žanrā. "Esmu gleznojis ne tikai ģimenes locekļus un tuviniekus, bet arī savus draugus, kolēģus un paziņas. Cenšos vispirms cilvēku novērot un iepazīt, jo ir svarīgi zināt, kādas ir viņam raksturīgas pozas, kā tur rokas, jo katram ir atšķirīgi žesti. Ja to zina, tad var labāk izdomāt kompozīciju," pauž reālists. Viņš nepiekrīt atzinumam, ka vieglāk ir zīmēt svešu cilvēku. Tiesa, būdams jauns mākslinieks, viņš prata asāk raksturot nepazīstamos. Māsas vai mātes veidols likās pārāk pierasts. Tagad ir otrādi, jo ar gadiem pazīstamos cilvēkus spēj dziļāk attēlot. Bet svešinieks tāds arī paliek, jo viņa iekšējā pasaule nav zināma. "Pats galvenais ir parādīt cilvēka būtību, ne tikai ārējo līdzību, tāpēc gleznoju tikai tad, kad esmu iepazinis," viņš uzsver.
U.Zemzaris darbos attēlojis sievu un trīs bērnus dažādos vecumos, tajos ir viņa vecāki un nelaiķis pūdelis. Darbs "Aizdomājusies" ir sievas portrets, kas radies, kad "mīļotā ienāca Mākslinieku nama darbnīcas paradīzē, lai pozētu". "Viņa, pavērtā loga stiklā spoguļodamās, saķemmēja savu garos vēsmainos matus. Mēs tad jau gaidījām mazo," atceras U.Zemzaris.
Ģimenes portretā ir gleznoti viņa bērni, kam, protams, nepatika pozēt. Meitai Laumai vajadzēja lasīt pasakas, lai viņa būtu mierīga.
"Protams, neviens negrib izskatīties slikti. Sevišķi jūtīgas ir dāmas. Ja nebūs smukas, tad nepatiks. Tomēr mākslinieks nav nekāds glaimotājs. Salkanības nav vajadzīgas, tādēļ palieku pie sava. Ja labi uzgleznots, tad pašam ir prieks par to," viņš atzīst.
U.Zemzarim patīk gleznot vecākus cilvēkus, kas nav tik steidzīgi. Turklāt brieduma gados ir "stabilizējušies vaibsti". Gleznotājs akcentē, ka jūtas sejā nevar "pozēt", tām ir jābūt īstām. Ja grib attēlot māti ar bērnu, sievietes rokās nevar būt spilvens vai lelle, jo tad izteiksme ir pavisam cita. Kad top rakstnieka vai aktiera portrets, tad vienmēr raisās dialogs, kas sejā atspoguļo domas. Tad tā nav "tukša".
Neiesaka kļūt māksliniekiem
"Šis ir ļoti grūts laiks, jo notiek pārmaiņas cilvēku domāšanā. Piecdesmit gados pieradām, ka valstij ir par mums jārūpējas, neatkarīgi no tā, ko dari vai nedari. Bet tagad visu izšķir cilvēka pašiniciatīva, zināšanas un spējas," salīdzina U.Zemzaris.
Tas attiecas arī uz māksliniekiem, kam viņaprāt situācija ir sliktāka nekā padomju varas gados. Latvijā esot tik daudz mākslinieku, ka visiem nav iespēju eksistēt. Pēc viņu darbiem nav pieprasījuma ne bijušajā padomju republiku saimē, ne arī ārzemēs. Ir jāprot pārorientēties. Gleznotājs norāda, ka lauku ļaudīm situācija ir tikpat sarežģīta, jo no ārzemēm iesūta daudz lētas produkcijas. Vietējiem ražotājiem ir grūti ar to konkurēt.
"Ja laukos dzims mazāk latviešu, tad to skaits samazināsies arī kopumā. Bez valdības atbalsta lauku videi Latvija var palikt bez latviešiem," domā gleznotājs.
Viņu pašu esot grūti ietekmēt, jo mūžs jau ir otrajā pusē. Ja būtu vēl jauns, tad, iespējams, U.Zemzaris lemtu, vai palikt Latvijā. "Tagad esmu par vecu, lai kaut ko mainītu savā dzīvē. Bērniem es neieteiktu mācīties par māksliniekiem, jo viņiem nav garantēta iztika," pauž gleznotājs. Meitai Laumai ir talants, bet viņa izvēlējās citu ceļu. Vecākais dēls Imants ir mūziķis, kas arī nav ienesīga profesija, bet otrs dēls pievērsies telpu interjeram un dekorācijai, jo "ar gleznām neko nevar nopelnīt". "Arī es ar gleznošanu nepelnu, vairāk to daru savam priekam. Man ir 60 latu pensija un vēl 100 latu vecuma stipendija. Tā ar sievu iztiekam. Retu reizi gadās kāds, kas vēlas iegādāties gleznu," atklāj mākslinieks. Turklāt viņš nevēlas izdabāt, lai apmierinātu pircēju vēlmes.
"Godīgiem un inteliģentiem cilvēkiem nav daudz naudas. Kam tās netrūkst, tie to izlieto izklaidēm. Tiesa, ir daži, kas pērk slavenību mākslas darbus. Cik katram ir erudīcijas, tik to izmanto. Labs padomdevējs bija Tretjakovam Krievijā, tāpēc tur ir slavena mākslas darbu galerija. Latvijā pagaidām nav mecenātu jauniem māksliniekiem," salīdzina U.Zemzaris.
Vēlas redzēt harmonisku skaistumu
Gleznotājs uzskata, ka dažādu šovu un skaistuma konkursu rīkošana ir banalitāte. "Mis un misteri, kas uzpucējas, nebūt nav skaistākie. Es par tiem neesmu labās domās. Uz ielas un laukos redzu daudz jauku cilvēku, kam ir darba un ētikas tikums. Bet ķermeņa izmēru un frizūru skaistums ir blēņas. Ir jābūt iekšējā un ārējā skaistuma harmonijai. Skaistai sievietei vajag skaisti turēties – ar lepnumu un cieņu," pauž U.Zemzaris. Viņš atzīst, ka meitas Laumas lielākais sasniegums ir bērna piedzimšana. Tagad viņai svarīgāka ir ģimenes dzīve un cilvēciskas rūpes. Lauma atsākusi gleznot, bet tēvs kritiski vērtē, ka trūkst profesionālas pakāpes, kāda būtu sasniegta, ja nopietni pievērstos šim darbam. Viņš iecerējis drīzumā doties uz Ameriku, lai uzgleznotu vienu no septiņiem mazdēliem – Laumas trīsgadīgo Lukasu.
Darbā "Alvis" U.Zemzaris centies parādīt skaistu bērnu, kādi "visi bērni arī ir". "Ir svarīgi skaistumu nenoniecināt, bet attēlot vērtīgi, kā Botičelli to prata," atzīst mākslinieks.
Viņa dzīvē vairākkārt ir kvēlojušas magones: bērnībā vecāsmātes dārzā, puķu dobē jūras krastā un darbnīcas loga priekšā. Ugunīgos ziedus U.Zemzaris glezno katru gadu pirms Jāņiem, atcerēdamies dzīves skaistākos brīžus. "Pedagogs sevi upurē jaunās paaudzes labā, bet es ar to nenodarbojos. Man pašam patīk zīmēt. Kāpēc būtu jāmāca tos, kam varbūt nemaz negribas to darīt? Izvēlos gleznot," pauž U.Zemzaris.
***
Fakti
Gleznotājs Uldis Zemzaris izstādēs piedalās no 1952.gada.
Personālizstādes bijušas Rīgā, Tartu, Maskavā, Jūrmalā, Sidnejā, Otavā, Kolumbusā, Ņujorkā, Bostonā.
Iepirkti darbi glabājas Valsts Mākslas muzejā Rīgā, Latvijas Mākslinieku savienības fondu kolekcijā, Tretjakova galerijā Maskavā, Nortona un Nansijas Dodžu kolekcijā Ņūdžersijā, Bratislavas pilsētas galerijā Slovākijā.
Daudzi darbi izkaisīti privātās kolekcijās Eiropā, Austrālijā, Amerikā un NVS valstīs.

Citu datumu laikraksti

  • Latvija man ir mīļa kā manas mājas

    Droši vien tie, kas nedzīvo savā etniskajā dzimtenē, daudz biežāk domā par to, vai viņiem ir svarīgi saglabāt piederību savai tautai.Droši vien tie,...

  • Policija informē

    Nozog transportlīdzekļus. Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi 90" markas automašīna.Nozog transportlīdzekļus Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi...

  • Piedalās sarīkojumu vadītāju konkursā

    2. Latvijas sarīkojumu vadītāju konkursā "Caur smiekliem pilnīgi nopietni" veiksmīgi startēja arī dalībnieki no Alūksnes rajona. Alūksnietis Normunds...