Zaļā rota darba vietā

Apbrīnojami, kādu iespaidu atstāj ziedi, reizēm pat šķietami necili! Interjerā var izmantot gleznas, gobelēnus, skulptūriņas un citus mākslas priekšmetus, bet – tie kādam var patikt vai nepatikt, vai atstāt vienaldzīgu.

Apbrīnojami, kādu iespaidu atstāj ziedi, reizēm pat šķietami necili! Interjerā var izmantot gleznas, gobelēnus, skulptūriņas un citus mākslas priekšmetus, bet – tie kādam var patikt vai nepatikt, vai atstāt vienaldzīgu.
Galu galā ciemiņš tos var pat nepamanīt, un mēs paši ar tiem ikdienā aprodam tā, ka pārstājam ievērot – jo īpaši darbavietā, kur pavadām dienas lielāko daļu. Taču tā nekad nenotiek ar telpas zaļo rotu – ziediem, ziedu kompozīcijām un sevišķi – ar telpaugiem. Tie ir dzīvi, vienmēr par sevi atgādina – ar kādu jaunu lapiņu vai ziedpumpuru, kas teju teju atvērsies, vai ar nodzeltējušu zaru...
Augi veido labvēlīgu mikroklimatu, tuvina mūs dabai, pie kuras, aizņemti savā steidzīgajā, nereti arī nervozajā ikdienā, nokļūstam retāk. Svarīgi ir vēl tas, ka augi absorbē gaisā esošās toksiskās vielas, daudziem piemīt ārstnieciska iedarbība. Pārdomāti iekārtots zaļais stūrītis darba telpās var būt kā savdabīga relaksācijas oāze. Telpā, kurā ir ziedi, īpaši birojos, kur apgrozās daudz cilvēku, noteikti vieglāk risinās sarunas un labāk veidojas savstarpējās attiecības.
Zaļajai rotai darba telpās jābūt labas gaumes un stila robežās. Kas par daudz, tas par skādi!
Ko izvēlēties?
Pēc jurģiem, remonta, jaunu mēbeļu iegādes vai vēloties darba telpās kādu jaunu akcentu, visvienkāršāk pārmaiņas ir radīt ar telpaugiem un ziedu kompozīcijām. Tas jādara pārdomāti, jo vienlīdz svarīgi ir kā estētiskie kritēriji, tā forma un krāsu kompozīcija. Telpaugi pareizi jāsagrupē – tas ir svarīgi kā no dizaina, tā augu saderības viedokļa. Interesantu kompozīciju var veidot gan no vienas sugas augiem, gan no tādiem, kam atšķiras augstums, lapu forma un krāsas – vien jāizvēlas vienā traukā likt tādus augus, kam ir līdzīgas prasības pēc augsnes sastāva, gaismas, temperatūras un ūdens daudzuma.
Līdzās – pat atsevišķos traukos – nebūtu, piemēram, prātīgi efejas likt kopā ar kaktusiem, jo šie augi ir ar gluži pretējām prasībām: viens vēlas, lai augsne vienmēr būtu mitra, turpretim otrs ir diezgan sausumizturīgs.
Brīnišķīga ir paparde - koša un kupla, bet tai vajadzīgs mitrums, pie sausās telpas puķe prasmīgi jāpieradina. Patlaban par modes puķēm var uzskatīt orhidejas un spatifilas - tās ilgi zied, tomēr jāgādā, lai augiem arvien būtu pietiekams gaisa mitrums. Vienkārši kopjamas, ar viegli tīrāmām lapām ir šeflēras, baltraibie gumijkoki, Ķīnas roze (turklāt gaišā vietā tā bagātīgi zied).
Svarīgi ir interjeram pieskaņot puķpodus, kastes, speciālus statīvus, paliktņus, vāzes. Savukārt, pasūtot ziedu kompozīcijas, ar floristu svarīgi vienoties, kādā traukā tā tiks ielikta un kur to novietos.
Augi - darba telpām
* Liela izmēra: palma (piemēram, dateļpalma – Phoenix, īstā dateļpalma – Ph. dactylifera), dracēna (piemēram, Deremas dracēna), monstera, paparde (piemēram, augstā nefrolēpe – Nephrolepis exaltata), nolina (Nolina lonifolia vai Nolina recurvata); nokarenie: asparāgs, lapu hlorofīts, singonija, efejvīns ar rombveida lapām, hoija; saulainās vietās: agave, bilbergija, bugenvilija, eševērija, juka, kalanhoje, kolonnveidīgā eiforbija; noēnotās vietās: aspidistra, begonija, klīvija, sansevjēra, tradeskancija.
* Mazā telpā nevajadzētu novietot augumā lielus augus.
* Lielā telpā iederēsies augi ar plašāku zarojumu, interesanti sagrupētas kompozīcijas.
* Patumšā telpā labi augs gaismas mazprasīgie augi (piemēram, monsteras, dracēnas, dīfenbahijas, gumijkoks). Ziemas periodā augiem tomēr nepieciešams papildu apgaismojums ar speciālām fitolampām, kas tiem dod piemērotu gaismas spektru.
* Šaurā telpā iederas augi ar vertikālām formām (raiblapu līdakaste, aglonēma).
* Gaisa kvalitāti uzlabo: smaržīgā dracēna (Dracaena fragrans), raiblapu dracēna (Dracaena marginata), Benjamina gumijkoks, pušķu hlorofīts (Chlorophytum comosum). Īpaši piemēroti datortelpās: hlorofīti, citrusaugi, spatifila.
Uzmanību! Ir augi, kas dažiem cilvēkiem izraisa alerģiju - piemēram, pelargonija, eikalipts, citrusaugi. Izteikta smarža ir arī vaska puķei un klīvijai.
Žurnāls "Mans Īpašums"

Citu datumu laikraksti

 • Atbalsta ieceri rīkot operas mākslas pasākumus

  Alūksnes tautas nams nosūtījis vēstuli, lai atbalstītu projekta “Opera novados” izstrādātāju ieceri. To gatavo Latvijas Nacionālās operas soliste...

 • Noskaidros erudītāko skolu

  Strautiņu pamatskola rīt uzņems 22 komandas, kas sacentīsies par “Erudītākās skolas” nosaukumu. Pagājušajā gadā tās audzēkņu komanda bija uzvarētāja,...

 • Gaida jaunus pasūtījumus

  Pirms neilga laika Alūksnē darbu uzsāka IK “Poligrāfijas salons”, kas nākotnē pasūtītājus cer nodrošināt ar dažādu veidu iespieddarbiem.Pirms neilga...

 • Novadu veidošanā prasa patstāvību un finansējumu

  Latvijas pagastu vadītāju sapulcē Jaunpiebalgā Alūksnes rajonu pārstāvēja 12 pašvaldību vadītāji, tātad vairāk nekā līdz šim līdzīgos...

 • Būs nozīmīgi sporta pasākumi

  Alūksnes “Mežinieku” sporta bāzē pēc Nacionālo bruņoto spēku gadskārtējā čempionāta notiks akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” Austrumvidzemes...

 • Pamatskola saņem dāvanu no bankas

  Bejas pamatskola pagājušajā nedēļā saņēma vairākas vērtīgas dāvanas - mikroautobusu “Hyundai Starex”, 20 hektāru lielu zemes gabalu un apmaksātu...