“Zaļie dzelzceļi” – arī Apē

Augusta izskaņā Apes pilsētas 90.jubilejas svētkos visi interesenti bija aicināti piedalīties Est-Lat programmas projekta “Zaļie dzelzceļi” atklāšanas tūrē Ape-Meniste. Līdz ar to Apē tika atklāts arī atjaunotais tiltiņš pār Jašupīti.

Rada stacijas atmosfēru
Pasākums notika pie bijušā dzelzceļa tiltiņa pār Jašupīti, kas bija ietērpts svētku rotā. Lai radītu atmosfēru, ka šeit kādreiz kursējis bānītis, tika uzstādīts bānīša vagona makets, pie kura ne tikai varēja fotografēties, bet arī iejusties pasažiera lomā un mieloties ar līdzpaņemtajām uzkodām. Sanākušajiem īstu ceļojuma noskaņu radīja pie soliņiem novietotie aksesuāri – čemodāni un grozi, it kā cilvēki gatavotos tūliņ kāpt vilcieniņā, kā arī stacijas pulkstenis, pasta kastīte un veclaicīgs radio, kas atskaņoja pašus labākos “vecos gabalus”. Turpat tika izvietoti arī tam laikam, kad kursēja bānītis, raksturīgie apģērbi, radot iespēju ietērpties un fotografēties pie bānīša.

Atklāj atjaunoto dzelzceļa tiltiņu
“Par lustīgu gaisotni, spītējot lietum, rūpējās Gulbenes- Alūksnes bānīša laupītāji, stāstot ne tikai aizraujošus stāstus par bānīti, bet sasildot katru salijušo un nosalušo pasākuma apmeklētāju ar sātīgu, piparotu putru. Apes tūrisma darba organizatore Astra Binde ne tikai dalījās vēsturiskos faktos un interesantos stāstos, kas saistīti ar bānīša līniju Apes posmā, bet arī iepazīstināja atnākušos ar projekta “Zaļie dzelzceļi” aktivitātēm. Svinīgi tika pārgriezta lente un atklāts atjaunotais tiltiņš. Kā pirmais to šķērsoja Apē dzīvojošais igaunis Einārs Ciemezis, dziedot dziesmu igauņu valodā,” stāsta Apes novada pašvaldības projektu vadītāja Daiga Bojāre.

Maršrutu vēl pilnveidos
Apes novadā “zaļo dzelzceļu” 3,5 kilometru posms ir patiešām zaļš, jo tas pāri vecajiem dzelzceļa tiltiņiem ved gan cauri mežam, zaļojošām pļavām un ganībām, labības laukiem, mežābelēm un mežrozēm, gan miķelīšu audzēm. “Igaunijas robežas tuvumā, pakāpjoties kalnā pie robežstaba, paveras skaista ainava uz Apes pusi. Jāatzīmē, ka šo posmu pašlaik ne visur ir viegli izbraukt. Maršruts tā vidusdaļā - pļavas posmā - ir nedaudz ekstrēms, nelīdzens, bet, to veicot, gūtās emocijas noteikti atsver šīs grūtības. Mēs arī turpmāk plānojam pasākumus, kuros vēlamies popularizēt velomaršrutu. Tas ir pieejams, bet vēl nav pilnīgs. Nākamajā nedēļā pie mums viesosies partneri, kuriem arī tiks izrādīts jaunais maršruts. 4.oktobrī Vīlandē saimniecības “Kivi” telpās notiks  Igaunijas-Latvijas programmas projekta “Zaļie dzelzceļi” tematiskais darba seminārs “Kā piesaistīt apmeklētājus un nodrošināt pozitīvu pieredzi uz “Zaļo dzelzceļu” maršrutiem?”,” informē D.Bojāre.

“Zaļo dzelzceļu” buklets
Apes novada tūrisma darba organizatore Astra Binde norāda, ka minētajā posmā tika veikti bijušās dzelzceļa līnijas sakopšanas darbi, lai radītu iespēju pa to pārvietoties kājāmgājējiem un velotūristiem. “Visa posma garumā vēl tiks izvietotas īpašas norādes gulšņu formā ar aprakstiem un fotomateriāliem par bānīša vēsturi. Projekts vēl nav beidzies, un ir vēl, kur pilnveidoties. Ir izdots ”zaļo dzelzceļu” buklets ar karti, kurā atspoguļoti visi projektā iesaistītie bijušo dzelzceļu posmi gan Vidzemē, gan Dienvidigaunijā. Šo bukletu iespējams saņemt novada tūrisma informācijas centros un punktos,” saka A.Binde.

— Linda Līdaka

Citu datumu laikraksti

 • Skolēnu skaits sarūk

  Skolēnu skaits sarūk

  Uzsākot jaunu mācību gadu, skolēni atkal vai pilnīgi no jauna izjūt atbildību, rītus, kad grūti piecelties, un sakārto savu ikdienu. Izglītībai un...

 • Alūksne īsumā

  Alūksnes novads ◆ 3.septembrī pulksten 9.15 autoceļa Litene – Alūksne 10.kilometrā automašīnas “Škoda” vadītājs, izvairoties no sadursmes ar stirnu,...

 • Arī pēc darba gaitām dzīve turpinās

  Arī pēc darba gaitām dzīve turpinās

  Tāda ir kādreizējā SIA “Mākslīgās apsēklošanas stacija” direktore Edīte Ločmele. Viņas pārziņā bija Kalncempju, Strautiņu, Malienas, Annas, Mālupes,...