Zālienam uzbrūk sūnas

Cītīgi vismaz reizi nedēļā pļauju zālienu un pārliecinos, ka to arvien vairāk pārņem sūnas, tāpēc devos noskaidrot, kas to veicina. Izrādās, ka sūnas zālienā ieviešas trīs galveno iemeslu dēļ.

Cītīgi vismaz reizi nedēļā pļauju zālienu un pārliecinos, ka to arvien vairāk pārņem sūnas, tāpēc devos noskaidrot, kas to veicina.
Izrādās, ka sūnas zālienā ieviešas trīs galveno iemeslu dēļ. Tas notiek tad, ja augsne laika gaitā ir pārāk sablīvējusies, tāpēc tajā neiekļūst gaiss un zālienaugi nosmok. Arī tad, ja augsne ir pārāk noplicināta un nabadzīga, zālienaugi iet bojā barības vielu trūkuma dēļ, ļaujot vaļu sūnām. Zālienaugi iet bojā arī tad, ja augsne ir skāba, jo skābās vides dēļ tie nespēj uzņemt barības vielas.
Speciālisti iesaka vispirms noskaidrot, kas bojā zāliena kvalitāti, jo sūnas tikai aizpilda tukšās vietas.
Lai cīnītos ar sūnām, var veikt zāliena ķemmēšanu ar asu grābekli, tādējādi retinot zālienaugus un ļaujot atlikušajiem sacerot un atjaunoties. Zāliena ķemmēšana ļauj augsnē piekļūt gaisam. Pēc tam zālienu iesaka labi mēslot, lai drīzumā gūtu labu efektu. Ķemmēšanu iesaka veikt vismaz divas reizes gadā.
Sūnu apkarošanai zālienu var mēslot ar līdzekļiem, kas satur dzelzs sulfātu, kā arī izmantot slāpekļa minerālmēslus, kas satur pretsūnu preparātu. Noderīgs būs arī dolomītkaļķis, ko izkaisa zālienā. Salīdzinājumā ar dzēstajiem kaļķiem, kurus arī var izmantot sūnu apkarošanai, tas satur magniju, kas ir vajadzīgs augiem, bet dolomītkaļķa iedarbība ir lēnāka. Dārzkopības veikalos nopērkami arī granulēti slāpekļa minerālmēsli "Perlaks", kas labvēlīgi ietekmē augu attīstību, stabilizē augsnes skābumu, uzlabo tās struktūru un auglību.
Noderīgs būs arī firmas "Kemira" piedāvātais sulfāts zālieniem pret sūnu, kas satur slāpekli, dzelzi un sēru. Slāpeklis paātrinās zāliena augšanu, bet dzelzs sulfāts iznīcinās sūnas. Šis mēslojums pazeminās augsnes virskārtas skābuma līmeni, bet sūnas šo procesu nepanes.
Speciālisti atzīst, ka laba zāliena ieguves priekšnoteikums ir regulāra tā pļaušana, tikai vienā reizē nevajadzētu nopļaut vairāk par trešdaļu no kopējā stiebra garuma. Arī zālītei nevajadzētu ļaut izaugt garākai par septiņiem centimetriem. Uzsākot zāliena pļaušanu un to kārtējā sezonā beidzot, pļaušanas augstumam vajadzētu būt vienu centimetru augstākam.

Citu datumu laikraksti

  • Ieceļošana Krievijas Federācijā

    Daudzi ir ieplānojuši doties uz Latvijas un Krievijas izlases futbola spēli, kas notiks 4.jūnijā Sanktpēterburgā. Atgādinām, ka Latvijas pilsoņiem un...

  • Spriedīs par sadarbību

    Pleskavas apgabalā (Krievijas Federācija) jūnija sākumā notiks divi pārrobežu sadarbībai un biznesa attīstībai veltīti pasākumi, kuros dalību ņems...

  • Pagaidām lopi nav cietuši no knišļu kodumiem

    Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde informē, ka Alūksnes rajonā neviens mājlops no knišļu uzbrukumiem nav...