Zāļu tējas patiešām ārstē un atjauno

Artūrs Tereško nav nekāds “zāļu vecītis”. Viņš ir ārsts, kas apguvis tradicionālo Rietumu un netradicionālo Austrumu medicīnu, turklāt labi pārzina seno tautas dziedniecību un pārbaudījis praksē ārstniecības augu ietekmi dažādu slimību ārstēšanā.

Artūrs Tereško nav nekāds "zāļu vecītis". Viņš ir ārsts, kas apguvis tradicionālo Rietumu un netradicionālo Austrumu medicīnu, turklāt labi pārzina seno tautas dziedniecību un pārbaudījis praksē ārstniecības augu ietekmi dažādu slimību ārstēšanā.
Droši vien tas ir pietiekams iemesls, lai viņa veselības tējas būtu pieprasītas. Liekas, grūti būs atrast cilvēkus, kas neieklausās A.Tereško atziņās.
"Rietumu medicīnā diemžēl nav sistēmas, kas parāda, kādā veidā cilvēks un daba ir vienoti. No Austrumu medicīnas esmu pārņēmis adatu terapiju. Vēl lietoju manuālo un fitoterapiju. Veselības uzlabošanai iesaku ārstniecības augu tējas. Esmu pārliecinājies, ka bieži vien pacientam palīdz nevis medikamenti, bet brīnumlīdzekļi, ko glabā augu valsts," saka A.Tereško.
Pēc Pēterburgas fitokoledžas beigšanas viņš kopš 1990.gada gatavo veselības tējas. Aptiekās ir daudzas zāles, kas radītas uz augu bāzes. Tikai medikamentiem no auga ir izvilktas kādas konkrētas vielas. A.Tereško uzskata, ka ārstēšanā vajadzīgas visas auga sastāvdaļas.
Savvaļas augi ir labākās zāles
A.Tereško ir reģistrējis 24 veselības tējas. Uz dažādu krāsu paciņām norādīts, kam tās palīdz: aknām, nierēm, sirdij, kuņģim, imunitātei, locītavām, nierakmeņu šķīdināšanai, svara samazināšanai vai jaunības saglabāšanai. Viņš necenšas izdomāt jaunu ābeci. Ja fitoterapijas speciālisti apgalvojuši, ka tēja darbojas, tad nav vērts to apšaubīt. No senatnes saglabājušās receptes to apliecina.
Pirms sāka gatavot tējas, A.Tereško bija Vācijā pie ārsta fon Rozena. Viņa muižā ir iekārtota atpūtas vieta. Tur ēdienus gatavo no bioloģiskiem produktiem un dzer zāļu tējas. Vācijā tādas atpūtas vietas ir ļoti iecienītas, bet ir maz civilizācijas neskartu dabas stūrīšu, kur tās ierīkot. Turpretim Latvijā ir visas iespējas attīstīt veselības saimniecības.
"Tā ir ārstēšana ar dabu. Mēs dzīvojam skaistā zemē, kur ir liela dabas daudzveidība. Var iet uz pļavām un lasīt ārstniecības augus. Tiesa, ne visi aug savvaļā. Arī man ir liela apaļa dobe ar dažādiem ārstniecības augiem," atzīst ārsts. Viņš uzsver, ka tieši savvaļā augušie augi ir vērtīgākie. Dzerot zāļu tējas, cilvēks sevi disciplinē. Viņš domā par to, ko ēd, un cenšas atmest kaitīgus ieradumus. Lai atgūtu veselību ar zāļu tējām, jāapbruņojas ar pacietību," akcentē A.Tereško.
Galega vajadzīga jaunajām māmiņām
Tiekoties ar bioloģisko saimniecību īpašniekiem, viņš iepazīstina ar augiem, kas plūkti viņa dārzā vai pļavās, ko ārsts dēvē par Dieva dārziem. Galegu savulaik audzēja, lai palielinātu piena ieguvi no govīm. Bulgārijā izpētīts, ka šis augs labvēlīgi iedarbojas arī uz jaunajām māmiņām, kas zīda mazuļus. Galega veicina piena sekrēcijas dziedzeru, kā arī aizkuņģa dziedzeru darbību.
"Tas ir augs numur viens diabētiķiem. To vajag sīki sasmalcināt, lai strauji pārtrauktu dzīvības procesus. Nav pareizi rīkoties kā senos laikos, kad zāļu buntītes žāvēja pakārtas. Ņem vienu ēdamkaroti izžāvētas galegas uz glāzi verdoša ūdens, tā ir dienas deva," skaidro A.Tereško.
Raudene ir sieviešu augs, tas stimulē sievišķo hormonu darbību. To lieto, ja ir neregulāras mēnešreizes. Raudenes tēja nav ieteicama grūtniecēm. Vienu vai pat divas ēdamkarotes auga var likt uz glāzi verdoša ūdens. Raudene ir arī garšviela, kas salātiem piedod īpatnēju garšu un smaržu. "Smaržīgā rūta daudzus gadus aug manā dārzā, bet šovasar tās palicis maz. Iespējams tāpēc, ka to neizmantoju. Tas ir indīgs augs, ko lieto aborta izsaukšanai. Ja teliņš govs miesās ir nedzīvs, tad dzirda ar smaržīgās rūtas tēju," atklāj ārsts. Viņš apgalvo, ka rūtas iedarbību ir izmēģinājušas arī sievietes. Tā mazina dzimumtieksmi.
Brīnumlīdzekļi - plostbārdis un mārdadzis
Plostbārdis ir īpatnēja puķe, jo zied tikai no pulksten 8.00 līdz 10.00. Tā nav tik rūgta kā pienene. "Tas ir viens no nedaudziem ārstniecības augiem, kas palīdz ārstēt nieru iekaisumu. Man Cēsīs bija mazs pacients. Likās, ka puisēns ir bezcerīgi slims. Māte ticēja man, un intensīvi sāka lietot plostbārža tēju. Izlietoja apmēram piecus kilogramus auga tējai. Tagad zēns ir vesels, urīna analīzes ir labas," atzīst A.Tereško.
Viņš uzsver, ka tas ir brīnums, bet tieši savvaļas augiem ir brīnumains spēks. Ārsts aicina slavēt nevis viņu, bet dabu.
Maz pazīstams augs ir pļavas sūrene. Tā veicina gremošanas trakta, žultspūšļa un aknu darbību. Iesaka aknu cirozes un hepatīta ārstēšanai. Mārdadzis ir dekoratīvs augs, tas ir vajadzīgs aknu šūnu atjaunošanai. Visvērtīgākās mārdadzim ir sēklas, bet var lietot arī lapas. Sēklas izkult ir diezgan sarežģīti. Dienā lieto vienu tējkaroti kafijas dzirnaviņās samaltu sēklu.
"Hepatīta ārstēšanai ir vajadzīgi desmit tūkstoši latu, bet garantija atgūt veselību ir apmēram 60 - 70 procenti. Turklāt iespējamas blakus parādības, tāpēc ne visi iztur ārstēšanu," atklāj A.Tereško. Viņš iesaka audzēt mārdadzi arī cilvēkiem, kas mēdz lietot alkoholiskos dzērienus. Tas mazina paģiru sindromu. Bāldadzis vajadzīgs, ja ir problēmas ar nierēm, urīnpūsli vai veidojas nierakmeņi, attīstās audzējs. Tas ārstē iekaisumu mazā iegurņa orgānos, neauglību.
Kosa stiprina matus un kaulus
Tīruma kosa pašlaik ir briedumā. Tā aug skābās augsnēs un ļoti labi uzkrāj silīciju. Tas ir vajadzīgs ādai, matiem, nagiem un kauliem. Ja izkrīt mati, kosas tēju var lietot iekšķīgi un ārīgi. Zilpodzes nav īpaši izplatīts ārstniecības augs. To sēklas lieto asinsspiediena samazināšanai. Sēklas attīra no pūkām un vāra piecas minūtes. Ņem tējkaroti sēklu uz glāzi ūdens. Sēklas var arī samalt un lietot tējkaroti pulvera dienā. Vārnakājas ir zāles pret locītavu sāpēm. Tas ir ciets augs, tāpēc to vajag vārīt vismaz piecas minūtes. Ņem ēdamkaroti uz divām glāzēm ūdens.
Mugurene mežā aug tādās vietās, kur ir maijpuķītes, turklāt to iedarbība ir līdzīga. Tās iesaka sirdsdarbības stimulēšanai, taču tikai tad, ja nav sirds ritma traucējumu. Mugurene tonizē ne tikai sirds, bet arī citus muskuļus, tāpēc to lieto pēc smagām slimībām, kad cilvēkam izsīkuši spēki. Noder arī svara samazināšanā. Divas lapas ir dienas deva. Tās sasmalcina un aplej ar glāzi verdoša ūdens. Pļavas ģerānija samazina asinsspiedienu. Tā iekļauta sirds veselības tējā. To lietojot, A.Tereško pacienti samazina zāļu lietošanu un pāriet tikai uz tēju.
Ugunspuķe vajadzīga astmas slimniekiem
Tauksakne zied rozā violetiem ziediem. Lieto auga saknes. Tās vāc rudenī vai agri pavasarī, kad ir pilns mēness. Desmit gramus sasmalcinātu sakņu ieber termosā un pārlej ar vārošu pienu. Pēc astoņām stundām var lietot pa ēdamkarotei četras reizes dienā, ja ārstējami kaulu lūzumi vai audzēji. Ancītis noder balss saišu stiprināšanai, tāpēc ieteicams cilvēkiem, kam ir daudz jārunā vai jādzied. Tas palīdz arī pret vēdera uzpūšanos, normalizē vēdera izeju. A.Tereško iesaka lietot kopā ar biteni. Ugunspuķes tēja ir ļoti garšīga. Kas to lieto, ir mazāk pakļauti elpošanas orgānu slimībām. Ugunspuķes tēju iesaka astmas slimniekiem. Izmantojams ir viss augs, ne tikai ziedi un lapas, bet arī saknes. Vārītas un svaigas saknes lieto salātos.
Tīrumu neļķes tēju lieto pret pārkaršanu vai saules dūrienu. Ja to dzer vakarā, tā nomierina, bet no rīta tonizē. Matuzāle ieteicama maziem bērniem, kas slapina gultā. Ēdamkaroti matuzāles aplej ar glāzi verdoša ūdens, atdzesē un dod izdzert vakarā. "Nezinu, kas notiek organismā, bet daudziem šī tēja palīdz. Var papildināt ar psiholoģisku iedarbību, parādot bērnam, ka aizgriež ūdens krānu," saka A.Tereško. Naudulis ietverts vīriešu tējā potences stiprināšanai un priekšdziedzeru darbības uzlabošanai.
Iesaka tēju jaunības saglabāšanai
"Tā ir tikai viena simttūkstošdaļa no ārstniecības augiem. Ārsts no Kalifornijas ir uzrakstījis grāmatu "Vienmēr 39". Saskaitīju, cik uztura bagātinātāju ir jālieto, lai būtu vienmēr jauns. Iznāca, ka vajadzētu vismaz 20 tablešu podziņas dienā. Tas, manuprāt, nav reāli. Piezvanīju un lūdzu atļauju gatavot tēju pēc viņa receptes. Tagad tādu var iegādāties," saka A.Tereško. Tējas sastāvā ir mārdadzis aknu darbībai, asinszāle tonusam un pret depresiju, baltā kārkla miza darbojas kā aspirīns mazās devās, vilkābele noder sirds stiprināšanai, lucerna ir nepieciešamo aminoskābju avots.
Patiesībā cilvēkam visskaistākais tiek dots par brīvu - saullēkti, mākoņi, pasakainas ainavas. A.Tereško bauda klusumu un mieru, pastaigājoties Amatas krasta pļavās, dodas uz Gaujas nacionālo parku vai Jaunraunu. Viņš ir pārliecināts, ka pozitīva attieksme pret dzīvi vairo veselību.

Citu datumu laikraksti

 • Kontrolē pastiprināti

  Pārtikas un veterinārais dienests vasaras karstajā periodā pastiprināti kontrolē, kā tirdzniecības vietās, veikalos, sabiedriskās ēdināšanas...

 • Skatītājus priecē ar pirmizrādi

  Vakar Kolberģa bērnu teātra studija skatītājiem vērtējumam nodeva pirmizrādi - H.Paukša lugu “Raganas trīs noslēpumi”.Vakar Kolberģa bērnu teātra...

 • Karstajā laikā veikalu plaukti kļūst tukšāki

  Gaisa temperatūra dienvidū sasniedz pat 30 grādus, un kāda alūksniete stāsta, ka vakarpusē veikalā vairs nav bijis gāzētā minerālūdens.Gaisa...

 • Izglītos, kā sākt uzņēmējdarbību

  Vidzemes attīstības aģentūras izstrādātais projekts “Jaunu komercsabiedrību un pašnodarbinātības veicināšana Vidzemes reģionā”, kurā kā partneri...

 • Pusaudži var piedalīties grāmatas veidošanā

  “Latvenergo” sācis izglītojošas grāmatas sagatavošanu 5. - 7.klašu skolēniem. Tās tapšanā aicināti iesaistīties skolēni, kas var piedalīties...

 • Aicina pieteikties pagasta konkursā

  Ziemeru pagasta padomes sēdē apstiprināja konkursa nolikumu “Sakoptākā sēta 2005”. Tajā noteikts, ka no 8. līdz 14.augustam komisija vērtēs izlozētās...