Žāvājamies, kad ir garlaicīgi

Kāpēc cilvēks žāvājas? Daudzi to skaidro tā, ka cilvēks nav izgulējies un viņam droši vien nāk miegs. Izrādās, tā vienmēr nav. Žāvas ir beznosacījuma reflekss, dziļa lēna ieelpa un ātra, enerģiska izelpa.

Kāpēc cilvēks žāvājas? Daudzi to skaidro tā, ka cilvēks nav izgulējies un viņam droši vien nāk miegs. Izrādās, tā vienmēr nav.
Žāvas ir beznosacījuma reflekss, dziļa lēna ieelpa un ātra, enerģiska izelpa. Žāvāšanos parasti pavada arī vēlme izstaipīties. Žāvāšanās ir saistīta ar izmaiņām elpošanā. Elpošanu regulē speciāls elpošanas centrs, kas atrodas galvas smadzenēs. Tas jutīgi reaģē uz dažādām nervu un asiņu ķīmiskajām izmaiņām organisma darbības procesā. Elpošanas centrs ne tikai uzņem kairinājumus, bet arī ātri izmaina elpošanas ritmu un dziļumu atkarībā no fiziskās slodzes, no skābekļa pieplūdes.
Cilvēks žāvājas, kad viņam ir garlaicīgi. No fizioloģiskā viedokļa garlaicība ir kaut kas līdzīgs miegam. Cilvēku pārņem gurdenums, visas dzīvības norises kļūst lēnākas, žāvādamies viņš instinktīvi cenšas atbrīvoties no nepatīkamā stāvokļa. Cilvēks žāvājas arī tad, kad viņam ir skumji un viņš ir izsalcis. Citreiz žāvas nāk, ja ilgstoši jāuzturas slikti vēdinātās telpās un jāveic nogurdinošs un vienmuļš darbs.
Ja kāds noguris cilvēks sāk žāvāties, tad arī apkārtējie sāk darīt to pašu. Žāvas ir tikpat lipīgas kā smiekli un asaras. Reizēm žāvājas cilvēki, kuri slimo ar dažādām centrālās nervu sistēmas slimībām, kā arī saindēšanās un stipras asiņošanas gadījumos. Žāvājas ne tikai cilvēki, bet arī dzīvnieki.
Raksturīgi, ka cilvēki sāk žāvāties, tiklīdz rītos pieceļas no gultas. To dara tie, kas nav īsti izgulējušies, un tie, kas nenodarbojas ar rīta vingrošanu, kas pastiprina vielmaiņas procesus, palīdzot no miega stāvokļa pāriet nomoda stāvoklī. Izkustēšanās paaugstina arī organisma tonusu, normalizē sirds, plaušu un galvas smadzeņu apgādi ar asinīm.
Organisma audu un šūnu normālai dzīvības procesu norisei nepieciešams pastāvīgs uzturs un skābeklis. Kad cilvēka organisms ir novājināts vai noguris, viņam pavājinās muskuļu tonuss un asinis mazāk piesātinās ar skābekli. Šādā stāvoklī galvas smadzeņu garozā rodas un pastiprinās kavēšanās procesi. Ja tas notiek vakarā, tad nogurums pakāpeniski pāriet miegā. Dienā iemigt nedrīkst, tāpēc miegainību nākas pārvarēt.
n No medicīnas enciklopēdijas: žāvas ir nepatvaļīga dziļa ieelpa ar plaši atplestu muti. Žāvas rodas, ja organismā iestājas skābekļa trūkums pavājinātas elpošanas vai arī slikta apkārtējā gaisa dēļ. Žāvas ir pielāgošanās reakcija, tās palielina skābekļa piegādi organismam. Žāvas var novērst ar dziļu elpošanu, kā arī ar enerģiskām muskuļu kustībām.

Citu datumu laikraksti

  • Sargieties no krāpnieka!

    Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad kāds vīrietis krāpjas, uzdodoties par pasta vai vēstniecības darbinieku.Vidzemē bijuši vairāki gadījumi, kad...

  • Apspriež tūrisma jaunumus

    Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku apspriede.Ziemassvētku noskaņās notika šāgada pēdējā rajona tūrisma darbinieku...

  • Pirotehnikas bums vēl nav sācies

    Alūksnes rajonā vēl nav sācies pirotehnikas bums, kad pusaudži spridzina petardes un traucē apkārtējiem iedzīvotājiem, lai gan atsevišķās rajona...