Zemes cena ir divkārt un trīskārt lielāka

Alūksnes rajonā trīskārt palielinājusies zemes cena. Pirms gada lauksaimniecībā izmantojamā zemes maksimālā cena bija 100, bet tagad - 300 lati par hektāru.

Alūksnes rajonā trīskārt palielinājusies zemes cena. Pirms gada lauksaimniecībā izmantojamā zemes maksimālā cena bija 100, bet tagad - 300 lati par hektāru.
Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju centra (LLKC) apkopotā informācija liecina, ka pašlaik zemniekiem nav izdevīgi iegādāties zemi, lai paplašinātu saimniecību.
"Lauksaimniecībā izmantojamās zemes tirgus vērtībai vajadzētu būt 120 - 150 lati par hektāru, tas ir, nedaudz lielākai par zemes kadastrālo vērtību, bet dažs īpašnieks iedomājas prasīt tādu pašu cenu kā Rīgas jūrmalā. Tādējādi cenas ir mākslīgi uzpūstas. Tiesa, tas vairāk attiecas uz zemes platībām no Alūksnes Rīgas virzienā. Pretējā virzienā cenas ir zemākas, jo par zemi tur pircēji maz interesējas," stāsta SIA "Vidzemes īpašumi" Alūksnes nodaļas vadītājs Imants Serts. Viņš norāda, ka cena par katru hektāru ir lielāka, ja pārdod lielu platību.
Pircēji iegādājas zemi ar ēkām savā īpašumā, nevis pārdošanai. Protams, zemes vērtība lielāka ir pie ūdenskrātuvēm. Pieprasīta ir zeme Alūksnes ezera krastā, kā arī pilsētas centrā, kur tās cena ir 500 līdz 600 latu par hektāru, bet ir gatavi maksāt pat divkāršu summu.
"Ārzemnieki vēlētos iegādāties zemi celtniecībai Lujāna pilsdrupu vietā, bet tā ir pašvaldības zeme."
"Domāju, ka lielveikala vai atpūtas centra celtniecība šajā vietā radītu jaunas darbavietas iedzīvotājiem. Par zemi viņi maksātu desmit latus par kvadrātmetru, tātad būtu arī laba peļņa," informē I.Serts.
Viņš uzskata, ka zeme vērtību nezaudēs.
LLKC direktors Mārtiņš Cimermanis atzīst, ka pašlaik zeme ir kļuvusi par spekulatīvu darījumu objektu. Valsts zemes dienesta informācija liecina, ka pagājušajā gadā zemes cena Alūksnes rajonā bija 0,5 līdz 2,7 lati par kvadrātmetru, lauksaimniecībā izmantojamās zemes cena bija 50 līdz 188 lati par hektāru.

Citu datumu laikraksti

  • Latvijas zelta pagātne un nākotne

    “Zelts” ir jēdziens, ko cilvēki kopš senlaikiem apvij ar dažādiem mītiem. Dzīvē un pasakās nereti tiek likta vienlīdzības zīme starp “laime” un...

  • Bārenis - tā nav diagnoze visam mūžam

    Ik gadu vairāki desmiti bāreņu un bērni, kas palikuši bez vecāku gādības, beidz internātskolu un sāk patstāvīgu dzīvu. Kāda tā ir?Ik gadu vairāki...

  • Prezentē projektu

    Šodien Jūrmalā notiek konference, kurā Alūksnes, Talsu un Jēkabpils cilvēki ar invaliditāti prezentē projektu “Zaļā gaisma iespējām”.Šodien Jūrmalā...