Zemes inženieriem vairs nav tik daudz darba kā agrāk

Zemes inženieris (ierīkotājs) Dainis Grūbe darba pienākumus veic Jaunalūksnes un Mārkalnes pagastā.

Zemes inženieris (ierīkotājs) Dainis Grūbe darba pienākumus veic Jaunalūksnes un Mārkalnes pagastā. Otrs zemes inženieris Aleksandrs Stahovskis strādā Alsviķu pagastā. Pērn zemes inženieru skaits samazinājās, jo valsts ierobežoja līdzekļus zemes ierīkošanai.
"Galvenie pienākumi ir saistīti ar skiču veidošanu zemes mērīšanai, dokumentācijas kārtošanu zemes īpašuma tiesību atjaunošanai un zemes piešķiršanai īpašumā par maksu, kā arī par zemes īpašuma kompensācijas noformēšanu," laikrakstam stāsta D.Grūbe. Viņš bilst, ka darbs bijis krietni apjomīgāks, kad pagastos bijis daudz brīvas zemes.
"Tad nācās interesentiem, kuri vēlējās, reāli parādīt, kur šāda zeme atrodas," uzsver D.Grūbe.
Viņš apgalvo, ka brīvo zemju platību praktiski vairs nav, ja nu vienīgi zem kādas ēkas, kuras piederība nav noskaidrota.
"Gandrīz visos pagastos pirms pieciem gadiem bija vismaz tūkstotis hektāru brīvās zemes katrā. Brīvo zemju saņemšanas pastāvīgā lietošanā process beidzās pagājušajā vasarā, par tām interesējās pretendenti no visas Latvijas," skaidro zemes inženieris.
D.Grūbe atklāj, ka daļa iedzīvotāju savas neizdarības vai finansiālu problēmu dēļ joprojām nav nokārtojuši īpašuma tiesības uz zemi, lai gan zemes reforma uzsākta jau sen.
"Ir tādi, kas tikai tagad ir attapušies un vēlas atgūt savu zemi, taču tā jau piešķirta citam. Tad var saņemt kompensāciju, protams, ja pretendents ir mantinieks un kāds cits nav izmantojis īpašuma tiesības," stāsta D.Grūbe. Katru mēnesi nākas saskarties ar šādiem gadījumiem.
Pagaidām vēl zemju īpašnieki, kuriem zeme ir piešķirta lietošanā, to var izpirkt par sertifikātiem. Zemes inženieris prognozē: ja valdība nepagarinās sertifikātu derīguma termiņu, tad zemes sakārtošanas procesā drīzumā būs vērojama liela aktivitāte.
"Rudenī, iespējams, daudzi vēlēsies mērīt zemi un noteikt tās vērtību, bet zemes inženierim būs jāpieņem attiecīgi lēmumi," skaidro D.Grūbe.

Citu datumu laikraksti

  • Plāno atcelt ienākumu nodokļa maksāšanu

    Paredzams, ka meža īpašniekiem vairs nebūs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par to īpašumā esošā meža pārdošanu izciršanai un darījumiem ar tajā...

  • Mācības pielāgos reālās dzīves prasībām

    Nākamajā mācību gadā būs izmaiņas pamatizglītības mācību saturā.Nākamajā mācību gadā būs izmaiņas pamatizglītības mācību saturā. Notiks pārmaiņas...

  • Nedēļas nogalē kļūs aukstāks

    Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra sola, ka nedēļas nogalē kļūs aukstāks. Gaisa temperatūra sestdienas un svētdienas naktī būs no...