Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemes lietotāji saņems ES tiešos maksājumus

Reģistrācija: stimulē lauku cilvēkus apstrādāt platības.

Reģistrācija: stimulē lauku cilvēkus apstrādāt platības
Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Alūksnes rajona sektorā līdz 22.oktobrim lauksaimniecībā izmantojamo zemi reģistrējuši 250 pretendenti, kas vēlas saņemt Eiropas Savienības tiešos maksājumus.
Katru dienu anketas par apsaimniekojamo zemi aizpilda līdz 40 zemes lietotāji un īpašnieki. Paredzams, ka līdz gada beigām pieteiksies apmēram pieci tūkstoši pretendentu.
“Eiropas Savienības tiešie maksājumi ir paredzēti katram, kam ir kaut hektārs zemes, ko viņš apstrādā. Tos varēs saņemt arī tie, kas tagad izcirtīs krūmus un appļaus platības, kur ir lauksaimniecībā izmantojama zeme. Pašlaik ir tikai priekšreģistrācija, bet pavasarī vajadzēs informēt, kā apstrādās katru hektāru. Turklāt būs arī pārbaudes, lai pārliecinātos, vai teiktais saskan ar rīcību. Ja pie meža ganības ir aizaugušas, tad īpašnieki apņēmušies krūmus izcirst, lai nezaudētu ne hektāru no lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības,” skaidro Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Alūksnes rajona sektora vecākā referente Anna Kaupuža.
Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas lauksaimniecībā izmantojamā zeme nav reģistrēta un uzskaitīta.
Ziemeļaustrumu reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē no 1.oktobra ir izveidota Eiropas Savienības (ES) tiešo maksājumu daļa, kas apzina un reģistrē hektārmaksājumu saņēmējus Alūksnes, Gulbenes un Balvu rajonā. Daļas vadītāja Ilona Ločmele uzsver, ka līdz gada beigām jānodrošina pieteikumu pieņemšana, lai aprēķinātu un izmaksātu apsaimniekotajām platībām atbilstošas summas. Šajā darbā ir iesaistīti arī pagastu zemes ierīkotāji, lai sakārtotu un precizētu zemes īpašuma vai nomas līgumus, nostiprinātu robežas un platības Zemesgrāmatā. Zemes īpašniekam vai lietotājam piešķir klienta numuru. Ar to visi dati būs ievadīti datorā, kur ātri un ērti varēs pārskatīt informāciju.
“Sarosījušies ir zemes īpašnieki, kas zemi iznomāja. Viņi domā, ka tagad paši varētu saņemt hektārmaksājumus, tad jau arī apstrādāšot zemi. Bet nebūs tā, ka vispirms maksās un pēc tam varēs darīt,” komentē A.Kaupuža.
Tiesa, uzzinot ES maksājumu lielumu, īpašnieki var mainīt zemes nomas līguma noteikumus. Tomēr nevajadzētu atņemt iespēju strādāt zemniekiem, kam īpašumā ir neliela zemes platība, tāpēc to papildus nomā.
Zemnieki par zemi, kur aug labība, kartupeļi vai citas kultūras saņems lielākus maksājumus nekā par pļavām un ganībām. Pagaidām nav informācijas, kādi būs hektārmaksājumi. Reģistrējoties zemnieki saņem apsaimniekoto lauku kartes, kuras pēc precizēšanas iesniegs Lauku atbalsta dienestā. Speciālisti veiks situācijas pārbaudi dabā, ar speciālas aparatūras palīdzību precizējot izmaiņas zemes platībā. Tiešos maksājumus aprēķinās, pamatojoties uz Lauku reģistra informāciju un kartēm.

Citu datumu laikraksti